Werkha ehk Tom A. Leah on Inglismaalt pärit helilooja, kelle stiili iseloomustab elektroonika, suitsune džäss ja eksperimentaal-hiphopilik biidikäik. Produtsendi armastus džässi ja urban-stiilide vastu on tajutav igas tema loodud träkis. Werkha palades saavad kokku afrobeathouse, bass, funk ja soul-džäss, moodustades dünaamilise ja varieeruva mikstuuri. Artisti võib kuulda festivali Jazzkaar raames 28. aprillil Vabal Laval.

Eksperimentaalsema käekirjaga produtsent nimetab end uudishimulikuks entusiastiks, kes ei karda mängimist muusikastiilide piiridega ning kelle eesmärgiks on demonstreerida, kuidas heli võib aega ja ruumi läbida. Teda inspireerivad veidi ebatraditsioonilised Lääne-Aafrika löökpillid, hirmutavad Hiina guzhengid, Lancashire’i mäenõlvad ja vibreerivad linnahelid.

Autori esimene väljaanne, “Cube & Puzzle” EP ilmus 2012. aastal. Lühialbum on segu eksperimentaalsest hiphopist ja džässi-sämplitest, seiklemas wonky ja klubimuusika piiridel. Kohati on kõiki detaile natuke palju ja liiga ülekeeratult, kuid siiski annab aimu, et tegu on huvitava nišši-artistiga. Järgmine ning juba sisukam album kannab pealkirja “Colours Of A Red Brick Raft” ning nägi ilmavalgust 2015. aastal. Kauamängival on 12 lugu, kust mõned on koostöös vokalisti Bryony Jarman-Pintoga, keda ka Jazzkaare laval näeme. Albumil kohtuvad afrobeat, eksperimentaalne hiphop, muhedad sämplid, kirevad atmosfäärid ja house‘likud rütmid. Detaile on küllaldaselt, kuid LP on kindlasti lihvitum ja edasijõudnuma kõlaga, kui tema esimene kogumik. Tegu ei ole kontseptuaal-albumiga, sest iga lugu tundub olevat eraldiseisev. Kuigi tugevat tervikut ei teki, siis leiab albumilt päris mitu pärlit ja seigelda saab nii paljude žanrite vahel.

Produtsendi viimatised väljanded on lühialbumid pealkirjadega “For All Hands” ning “We Communicate”. Ilmusid need lühiformaadid 2017. aastal. “For All Hands” EP’le on kaasatud ka lauljanna Bryony Jarman Pinto ja räppar Berry Blacc. Juba avalugu annab aimu, et ajaga on produtsendi käekiri muutunud ehk minimalistlikumaks. Rõhku on pandud pigem eksperimentaalsele gruuvile ja suitsusele süngusele. Kõla rohkem kosmiline ja luupiv. Lühialbumi narratiiv on seekord paika pandud – kritiseerides tänapäeva ühiskonna korruptiivsust. Album on pühendatud kõikidele inimestele, ühiskondliku masinavärgi mutritele.

“We Communicate” EP’l teeb kaasa juba eelpool mitmeid kordi nimetatud lauljanna Bryony Jarman-Pinto. Striimimiseks on hetkel väljas üks lugu “Sidesteppin'”. Artist on oma uue EP kohta öelnud:

“It’s about looking at music from every side. Not getting caught up in whom it is for, but what it is for. At its root, music is how we express frustration, anger, love, language, culture. Through the way in which we assemble pieces of music as the creator, and dissect them as the listener, we create a dialogue. We communicate.”

Artist reisib läbi erinevate urbanistlike muusikasuundade, katsetades piiridega ja astudes oma kuulajatega dialoogi. Just seetõttu kuulama minna soovitamegi. Paras laeng erinevaid kõlakooslusi, eksperimentaalse hiphopi ja soul-džässi võtmes.

Urbanismi ja eksperimentaalsusesse kiindunud produtsenti koos oma bändiga saate näha ja kuulda Jazzkaar 2018 raames:
Kuupäev: 28. aprill
Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Algus: 23:00
Pilet: al. 20.50€ Piletilevist
Lisainfo leiad: Facebookist

Lavaline koosseis on Tom A. Leah elektroonikal, klahvpillidel ja kitarril, Fergus McCreadie klahvpillidel, Graham Costello löökpillidel ja Bryony Jarman-Pinto vokalistina.