“Odors have a power of persuasion stronger than that of words, appearances, emotions, or will. The persuasive power of an odor cannot be fended off, it enters into us like breath into our lungs, it fills us up, imbues us totally. There is no remedy for it.”

― Patrick Süskind, Perfume: The Story of a Murderer

Värske, magus, vürtsikas, kuum, seksikas, animaalne… Haistmine on üks võimsamaid meeleelundeid, mis on võimeline viima inimesi retkele. Mäletan eredalt seda lõhna, mis ootas mind iga suvi, kui vanaema rohuaeda sisenesin. Iga kord, kui tunnen kusagil sama lõhnabuketti, viib see mind tagasi sinna samasse kohta – rabarberi, mustsõstarde ja värskelt niidetud muru keskele. See on reisimine ajas ning värava sellesse maailma avasid mulle Kai Laidla ja parfüümikunst.

Kai näol on tegu inimesega, keda võib pidada Eesti parfüümimaastiku pioneeriks ja Eesti esimeseks parfüümistilistiks. Veendugem ise!

Räägi meile, kes on Kai Laidla?
Tavaliselt, kui sellele mõtlen või seda küsimust analüüsin, siis jõuan selleni, kelleks ma tahan saada või kes tahan olla. Minu jaoks on see kõige tähtsam!
Aga kuhu tahaksin jõuda? Ma tahan olla professionaalne! Tahan olla professionaalne parfüümimaailmas. Mu unistus on see, et oleksin Eestis see inimene, kes teab parfüümidest väga-väga-väga palju.

Tahaksin, et ühel hetkel mingite aastate pärast vaataksin tagasi tänasele päevale ja mõtleksin: “Ma ei teadnud ikka mitte midagi!”. Tahan areneda, õppida ja jagada.

Et siis ikkagi Eesti parfüümipioneer?
Jah!

Ehk robustselt öeldes…?

Parfüümiterrorist!

KAI 2

Oled aktiivselt tegutsev just haute parfumerie’s. Selgita meile natuke, mis asi haute parfumerie täpsemalt on? Ning mis on haute parfumerie ja peavoolust tuntud parfüümitootjate erinevus?
Haute parfumerie on nagu haute couture või haute cuisine – see on kõrgparfümeeria. Näiteks kui lähed À la carte restorani ja sööd seal lihtsat ja head sööki, nt kartulipüreed. See ei maitse kunagi samamoodi nagu poest ostetud veebaasil kartulipüree. Erinevus seisneb kvaliteedis. Vahe on selles, kuidas ennast esitletakse ja mis on komponendid. Tuleb tunnistada, see on nagu hea toiduga.

See on kunst, mida kõik ei pruugi mõista. See on kõrgkultuur.

Mis Sind haute parfumerie juures köidab?
Mind köidab lõhnaelamus, mille sellest saan. Selle asemel, et saaksid endale ühe nelgi, selle asemel saad suure kimbu erilisi eksootilisi lilli, mille lõhna buketist haistad. Sul tekib huvi iga õie vastu ja tunned erinevaid lõhna aspekte. See on retk.

Kai_Session 9

Aga masstoodangu lõhnad, kuidas nendesse suhtud?
Viimaste aastakümnetega on tõesti juhtunud ka parfüümimaailmas selline asi nagu massiline tootmine.

Minu uskumist mööda on nii, et kui midagi toota massiliselt, siis kaob asja sügavam sisu, hing ja väärtus.

Masstoodangu lõhn jääb erinevalt, luban endale siinkohal arrogantsust ja öelda “päris parfüümist” ühekülgseks. Mis ei tähenda seda, et masstoodangul ei oleks põnevaid parfüüme. Nende sekka eksib ka meistriteoseid ära. Lisaks usun, et kandjast sõltub väga palju. Näiteks, vahel tundub mõni parfüüm mulle väga vulgaarne ja siis tuleb keegi väga šarmantne, ekspressiivne karakter, kes kannab selle parfüümi välja ja teeb enda omaks. Ehk:

On lõhnad mida ma tahan kanda. On lõhnad mis pakuvad mulle huvi. Ja siis on lõhnad, mis mulle justkui ei meeldi, aga kujutan ette, et kui selle lõhna jaoks ideaalne natuur seda parfüümi kannab, siis see lõhn saab uue elu.

Ehk siis oled eelarvamusteta parfüümide suhtes?
Ei, ma olen ikkagi inimene ja olen eelarvamustega. Tugevate eelarvamustega! Samas olen valmis selleks, et tule ja murra need eelarvamused.

Liikudes emotsioonimaailma. Kuhu lõhnad võivad inimesi viia?
Lõhnad viivad sind alati reisile. Nad võivad Sind viia minevikku ja vahel ka tulevikku ning kohtadesse, kus sa pole kunagi käinud.

AGA! Lõhnad pole ainult minevik. Hästi palju räägitakse sellest, et lõhnad on seotud meie mäluga, aga see pole kõik. Lõhnad on seotud ka kunsti, ilumeele, teadmistega.

Kai_Session 6

Liigume algusesse! Kust sai alguse Sinu armastus parfüümimaailma vastu?
Olen alati arvanud, et mu parfüümiarmastus sai alguse siis, kui olin 9-aastane ja ema kinkis mulle esimese parfüümi. Aga nüüdseks olen saanud kinnitust, et see armastus sai alguse juba palju varem. Kui loode on kõhus ja vaid 12-nädalane, siis tal areneb haistmismeel välja. Ja kõik see, mida ema sisse hingab, mis riideid ta kannab ning mis toitu ta sööb, mõjutab loodet. Usun, et mu armastus lõhnade vastu sai alguse just sealt.

Millised on Sinu esimesed lõhnaelamused, mida mäletad?
Kõige tugevam mälestus on see, kui mulle kingiti esimene eau de cologne. See oli Avoni Pretty Peach. Aga esimene lõhnakogemus on ema lõhn. Ema lõhn ja ema parfüümid. Käisin neid tihti salaja nuusutamas.

Kas Sul on meeles ka mõni parfüüm ema peeglilaualt?
Üks, mida selgelt mäletan oli Salavador Dali lõhnaõli. Seda müüakse praegu ka, ainult parfüümivee kontsentratsiooniga. Aga see pole enam päris “see”, mis ta oli. Järjest keelatakse ära naturaalseid lõhnakomponente, sest väidetakse, et mitmed naturaalsed õlid tekitavad allergiaid.

Aga mis komponendid kõnetavad just Sind kõige enam ja miks?
Komponente on palju. Hästi palju on ka neid komponente, mida ma ei tea. Mulle meeldivad kuivad lõhnad ning lõhnad, mis seostuvad halli värviga.

Iirisejuur – see on kuiv puudrine, natuke isegi värske, rohekas ja aromaatne, puidune. See on mul praegu täielik obsessioon.
Naha lõhna akord – see on animaalne ja brutaalne. Naha assotsiatsiooni tekitab parfüümides kase tõrva õli. See, mis meile seostub naha lõhnaga on ju tegelikult juba töödeldud nahk, mitte värske loomanahk.
Puidused noodid – sandlipuu (see on vürtsine ja kreemine), tammepuit.
Käokuldannab kerge karrise nüansi, meenutab põlenud suhkrut ja suitsust puud. Väga maalähedane odöör.

Kai_Session 3

Mainisid halli värvi. Osad inimesed näevad muusikat värvilisena. Kas Sa näed parfüüme samuti erinevates koloriitides?
Näen. Absoluutselt! Mulle meeldivad parfüümid, mis seostuvad halli värviga. Ning mulle meeldivad parfüümid, mis seostuvad tumepruuni või tumelilla värviga. Kui tagasi tulla komponentide juurde, siis nimetatud värvid seostuvad iirise, ambergri (kašelottvaala sekreedieritis),  tsibetooni, kastooreumi, tammesambla, patšuli ja mürriga.

Kai_Session 1

Oled tuntud oma julgete ideede ja mõnevõrra šokeerivate parfüümieksperimentide poolest (nt veinide degusteerimine parfüümidega, lõhnastatud õhtusöögid jne)! Kust kogud oma inspiratsiooni ja mõtteid?
Kogun inspiratsiooni igalt poolt enda ümbert. Armastan muusikat, sööki, kunsti, luulet (salajane armastus). Lisaks, saan väga palju inspiratsiooni oma sõpradelt ja perekonnalt. Meie ümber on nii palju toredaid inimesi, isegi kui vahel selle ära unustame.

Tegeled väga palju teavitustööga? Mida ja kellele tahad jagada?
Ma olen Eesti patrioot. Ja näen väga paljusid asju, mida võiks veel paremini teha. Mulle meeldib elada Eestis, olla eestlane ja ma tunnen, et eestlased on erilised inimesed. Täiesti siiralt, ma tahan, et eestlased saaksid osa parfüümikultuurist.
Meil on nii palju potentsiaali lõhnamaailmas läbi lüüa. Me elame looduses, käime seenel, marjul jne. Näiteks vanad eestlased lõhnastasid ennast juba nõgese ja kummeli kompressidega, küll peamiselt ravi eesmärgil kuid siiski!

Arvan, et meil on palju kultuuri, mida jagada. Ja usun, et mida rohkem me seda kultuuri uurime, seda rohkem lähemale oma tõeliste juurte juurde me jõuame ja seda rohkem oskame ka iseennast armastada.

Mida soovitaksid inimestele, kes ei tea midagi parfüümidest, aga neil on suur huvi selle maailma vastu? Kust alustada?
Soovitan rohkem mõelda selle peale, mida inimene tarbib, miks inimene ennast lõhnastab, kas ta saab sellest naudingu või see on rutiin.

Kui lõhnastamine on su jaoks rutiin, siis võid selle pudeli kohe ära visata. Kui sa kasutad lõhna, siis see peaks olema luksus, sa pead saama sellest enda jaoks sobiva laengu – positiivse, seksuaalse, jõulise.

Ning kui Sa soovid, et lõhnastamine oleks luksus, siis tasub palju katsetada. Alustada tasub minu juurest.

Kai_Session 4

Parfüüm annab laengu!

Kuhu edasi?
Mul on suured unistused. Ma ei tea, kas need saavad kunagi ka tõeks, aga unistada võib ikka ja unistuste nimel ma elan! Lähimateks plaanideks on mul ennast arendada – õppida, areneda ja nende õppetundide käigus luua erinevaid nauditavaid projekte, mida saaksid kogeda inimesed, kes pole nii otseselt parfüümimaailmaga seotud. Näiteks parfümeeritud õhtusöögid, parfümeeritud veinide degusteerimised jne.

Lõpeta lause… Naine hea parfüümiga on..
Kõikvõimas!

Kai, valiku imelisi parfüüme ning kõrgtasemel parfüümikonsultatsiooni leiate Viru Keskusest
Crème de la Crème kauplusest.

Lisaks, mõned parfüümisoovitused:
Masstoodangu teemantid:
Clinique Calyx
Dior Poison
Dior Dune
Britney Spears Fantasy
Lolita Lempicka Lolita Lempicka
Thierry Mugler Angel
Estee Lauder White linen
Sisley Eau de Soir
Guerlain Jicky
Yves Saint Laurent Rive Gauche
Chanel Cristalle
Tommy Hilfiger Tommy Girl
Gucci Rush
Yves Saint Laurent Kouros

Kai_Session 2

Haute perfumerie:
Caron Tabac Blond
Caron Pour un Homme
Robert Piquet  Bandit
Robert Piguet Fracas
Editions de Parfums Frederic Malle Une Fleur de Cassie
Naomi Goodsir Bois D’Ascese
LM Parfums Sensual & Decadent
Stepahene Humbert Lucas 777 O Hira
Serge Lutens Iris Silver Mist
Histoires de Parfums 1740 Marquis de Sade
Aedes de Venustas Iris Nazarena
Fueguia 1833 Lago del Desierto
Houbigant Quelgues Fleurs
Tauer Parfums L’Air du Desert Marocain

Kai_Session 7
Moodboard
‘iga tutvu siin!

Parfüümistilist: Kai Laidla
Intervjuu: Kaisa Tooming (Häppening)
Fotograaf: Santino Calvo
Loovidee: Kaisa Tooming (Häppening)/Santino Calvo
Stilistika: Kaisa Tooming (Häppening)
MUA by Liisa Tooming
Soeng: Kerttu Salujärv

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.