Kalana Saund on muusikale pühendatud suvefestival maagilisel Hiiumaal. See on väikestviisi rändfestival, mis on neli aastat liikunud erinevatesse Hiiumaa paikadesse. Sel korral leiab üritus aset saare lõunatipus Sõru sadamas 25.-28. juulil. Festival on tänaseks kinnitanud 38 erineva artisti ja DJ esinemise Eestist ja välismaalt ning kava ulatub elektroonilisest tantsumuusikast, vanakooli soulmuusika ja uue laine räpini. Näiteks astub üles New Yorki house– ja ambient-muusika DJ ning produtsent Anthony Naples. Iirimaalt lendab Kalana Saundile lennukitäis artiste plaadifirmast Wah Wah Wino, mille muusika võngub kosmilise disko, psühhedeelse house’i ja troopilise drone’in lainetel. Festivali muusikaline programm on julge ja eksperimentaalne. Mida Kalana Saund endast täpsemalt kujutab? Pöördusime festivali korraldustiimi poole. Küsisime Siim Nestorilt mõned küsimused. Tutvu!
Siim, millal toimus esimene Kalana Saund ning millest tingituna festival sündis?
Esimene Kalana Saund toimus 2016. See oli tiksunud meil aastaid peas. Poolhiiumaalased nagu oleme, tekkis iseenesest mõte, et see on siin nii mõnus koht, miks ei võiks siin kena kogus hästi head muusikat ja mõnusaid inimesi olla. See pikalt küpsenud uitmõte tõukaski proovima.
Kes tiimina festivali taga seisavad?
Peamiselt, kogu programm, ideeline pool ja nii edasi – Raul Saaremets ja mina. Oleme nagu organisaatorid. Meie tagantutsitajana tegutseb Natalie Mets. Ja siis on veel rida inimesi abis, samuti koostööpartnerid, kelleta ei saaks.
Kes algusaastail oli see rohkem muusikalise sõpruskonna kokkutulek või algusest peale suurem ettevõtmine?
Ei olnud algusest peale suurem ettevõtmine. Esimest festivali promosime-reklaamisime hästi ettevaatlikult ja vaikselt. Kuna Hiiumaa ja selle paigad on meile väga armsad, ei tahtnud me, et sinna kohe väga palju rahvast tulvab. Et kas ta, Hiiumaa, ikka peab vastu. Aga täitsa hästi peab ja oleme vaikselt kasvanud.
Millele festivali mudel baseerub? Praegu on popp öelda näiteks öko- ja elustiilifestival, aga kuhu Kalana end liigitab ja mida pakkuda soovib?
Muusika, muusika, muusika. Ei mingeid veidraid brändimise trikke, palun. Kui ainult nii palju, et soovime, et Kalana Saund festival oleks hästi easy külastajatele – et ei pea rabelema, tõmblema, et oleks täismahus puhkus. Ja eks Hiiumaa ainulaadne miljöö ja loodus ole ka selle tähtis osa, aga Kalana Saundi baas on ikka muusikafestival.
Kui palju festival tänaseks muutunud on?
Välismaiseid esinejaid on nüüd kahel viimasel aastal ka olnud. Kusjuures esimest festivali tahtsime esiotsa teha sedasi, et esineksid ainult hiidlased ja suvehiidlased.
Lavasid on rohkem. Kestab kauem. Saund ja valgus on way parem. Toimumiskoht on ka muutunud – kõigepealt Kalana sadam, siis Ristna lõunaneem, nüüd toimub teist aastat sootuks Hiiumaa teises otsas – Sõru sadamas. Mis tähendab, et nimi nüüd peagi muutub festivalil.
Mis olid algusaastate kõige raskemad korralduslikud katsumused ja millised on need praegu?
Et inimesed konisid maha ei viskaks! Meil on üldiselt meganormaalne publik, tõsiselt – oleme väga õnnelikud inimeste üle, kes meie festivalil käivad. Aga kuidagi satuvad ka nende hulgas mõned konisid maha viskama ja minule isiklikult ei mahu see pähe – kuidas on inimene võimeline midagi sellist üldse tegema?! Neid ei ole massiliselt, aga on, ja juba üks liivale või murule maha visatud suitsukoni on liig.
Teil on nii huvitav line-up. Kuidas ja mis “reeglite järgi” sünnib festivali muusikaline programm?
Kammime oma ajust inimesi välja, kelle muusika väga hea või väga okei on, ja siis vaatame, et kataks elektroonilise ja moodsa muusika erinevaid otsi – tantulisest eksperimentaalseni. Reegleid meil kuidagi kirjas küll ei ole Raulile, tajume mis sobib, mis ei sobi. Ja esinejate valimine on üldiselt kõige lihtsam etapp festivali juures. Kõige lihtsam ja kõige mõnusam. Ajakava paika sättimine on veidi keerulisem, siis tuleb juba miljoni asjaga arvestada, aga ka äärmiselt kaif tegevus. Sätid esinejaid lavale ja hakkad vaikselt muusikat kuulma ja publikut nägema.
Keda ise artistidest kõige rohkem ootad või esile tooksid?
Me ei võta esinema artiste ja DJsid, keda me ei ootaks või esile ei tõstaks.
Kellele soovitaksid Kalana Saundi?
Mõnusatele hästi normaalsetele inimestele. Kes vales kohas ujuma ei läheks.
Kalana Saund 2019 tihedama programmiga päevad on reede ja laupäev. Neljapäeva õhtul toimub turgutav hoovõtt ning pühapäeval pehmendav maandumine ehk chillimisest väljumine perus-chillimisega.
Kui nimetada veel muusikalisi artiste, siis festivalil kuuleb veteranidest deep-house-duot Una Bomba, Misha Panfilovi psühh-kraut-orkestrit Centre El Muusa, Erkki Tero pop-rock-folk-elektroonika projekti Erro, ambient-maagi Wondering Around’i ning dub-techno-meistrit Rando Arandit. Festivali avapäeval astub üles räppar Genka.
Tänaseks on kinnitatud ka järgmised spetsiaalsetid: soulmuusika rariteetsed 7-tollised (Öömaja tiim), James Last (Kristo Rajasaare), Frank Zappa eri osa 2 (Eiki Nestor), Sonic Youth (Madleen & Luke Faulkner-Teetsov), Masters At Work (Madis Nestor) ja Aafrika sõge tantsumuusika (Raul Saaremets). DJde ridadest on praeguseks plaadimängijate taha palutud Haigla Peo jõuk, Heivi S, tandem Dima Disk, Ellen Vene, Mari-Anna Miller, Johann 3000, Indrek Tammeveski ja Katja Adrikova. Kõlab hästi!
Muide, sel suvel toimub Kalana Saundi raames Sõru sadamas ja mujal Hiiumaal ka muusikaväline kultuuriprogramm, millest kuulete üsna pea!
Piletid on saadaval Ticketerist.
2-päevane festivalipass 35€. 3-päevane festivalipass 45€.
Festivali ühepäevapileteid müüakse festivali väravas.
Majutuse variante on mitmeid: näiteks Kalana Saund Glämping, Emmaste kooli spordihall (registreerimisega) või telkla, omal valikul mõni saadaval olev Hiiumaa kämping või muu majutusasutus.
Jälgi festivali uudiseid Facebookist.
Kohtume Kalanal!