Industriaalne Aparaaditehas Tartus võõrustab 9. novembril teist korda toimuvat elektroonilise muusika üritust Apareiv. Heliskaala on üsna lai – serveeritakse eksperimentaalset ning hüpnootilist hõljumise mussi, raju küttesemat biiti ja parajat tantsukat, mille järgi varahommikuni keha liigutada. Sel aastal koondab üritus enda alla hulga Eesti elektroonilise tantsumuusika brände, näiteks Monopol Entertainment OÜ, Frotee, SÜNK ja teised.

Uurisime korraldajatelt, mida täpsemalt publikule pakutakse ja mida eesolev üritus endast kujutab promootoritele endile ja Tartu muusikaskeenele. Saage osa Tanel Müti, Paul Lepassoni ja Kersten Kõrge mõtetest!

Alustame täiesti algusest – mis on Apareiv?
Tanel Mütt: Üks väga vajalik üritus.
Paul Lepasson: Õiged paid, värinad ja kahetsused.
Kersten Kõrge: Maxi combo.

Kes seisavad Apareivi taga korralduslikult?
Paul Lepasson: Tanel Mütt, Paul Lepasson ja Kersten Kõrge. Lisaks ka mõned esinejad, tiimiliikmed ja muu pudi-padi.

Miks tekkis vajadus Apareivi korraldada ja mis on selle lisandväärtus?
Tanel Mütt: 2017. aasta suve keskel hakkasin mõtlema, et võiks midagi uut teha. Olin selleks hetkeks oma techno pidudega mingit sorti edu saavutanud ja tundus loogiline, et oleks vaja sellest suuremaks minna. Eesmärk oli tõmmata Tartus uuesti käima mingit sorti elu ja eelneval aastal ta natukene tõmbaski. Kolm kuni neli kuud oli näha palju suuremat huvi niiöelda underground pidude vastu, kuid siis see kadus kah. Eks see ole meie teha, ei saa peale Apareivi kohe puhkusele minna, vaid tuleb asja edasi ehitada. Promootoreid ei ole siin kümneid, pigem üksikud.
Paul Lepasson: Mulle lihtsalt meeldib suurte üritustega kaasnev ärevus ja paanika, elu on igav muidu.

Kui keeruline on sellist üritust Tartus korraldada? Mis on valukohad ja samal ajal ka positiivsed küljed?
Tanel Mütt: Ei ütleks, et oluliselt keerulisem kui Tallinnas. Infrastruktuur on põhimõtteliselt olemas. Võib-olla on natuke raskem esinejaid maha müüa, kuna teadlikku publikut on vähem. Suuremad üritused töötavad. Seda uuemeelsuse ja novelty tunnet on ka üsna lihtne tekitada, kuna skeene ei priiska praegu võimsatest ja lahedatest üritustest.

Inimesed tahavad tantsida ikka ning eks see olegi üks positiivne külg. Võimalus näha uute inimeste sissevoolu sellesse teemasse, mis meid põhimõtteliselt elus hoiab.

Paul Lepasson: Tartus ülichill korraldada. Mida suuremalt ette võtad, seda lihtsam on.

Mida tähendab teie jaoks “reiv”?
Paul Lepasson: Algupärase tähenduse kaotanud sõnavaht, mida suurema kajastuse nimel ära kasutada.
Kersten Kõrge:

Koht, kus muusikasse ära kaduda.

Kes võiks Apareivi külastada?
Kersten Kõrge: Lahtise maitsega inimesed, kes tahavd hommikuni tantsida.
Paul Lepasson: Selles maailmas ei ole see üldse küsimus. Mitte, mis saab reiv sinu jaoks teha, vaid mida sina saad reivi jaoks teha.

Kas Apareivi keskmeks on muusika või on fookus ka mujal, näiteks kunstil või ruumikujundusel?
Paul Lepasson: Igasuguse ühiskondliku rituaali keskseks põhjuseks on totaalkeskkond; tänapäeval ei saa muud moodi koos käia, kui ülejäänud maailma unustades.

Me ei püüa kõiki linnukesi kirja saada, vaid üldistada elu väiksele idealistlikule ja hoomatavale mudelile, mis eristub igapäevasest. Tehniliselt on Apareivi keskmeks teatud tüüpi suhtlus inimeste vahel.

Keda Apareivil esinemas näeb ja kuuleb? Mis loogikale te line-up’i üles ehitasite?
Tanel Mütt: Nelja lava peale on kokku üle 20 esineja. Loogikad on üles ehitatud brändidele – SÜNK, KTRL, MÜRK ja Monopol Entertainment OÜ. Igaühe meie põhiline bränd on esindatud ning külla kutsusime ka Tallinna techno-bossid MÜRK. Tahaksime, et Eesti elektroonilise muusika eesrinne oleks üritusel esindatud.
Kersten Kõrge: Peab ka täpsustama, et huumoribränd Monopol Entertainment’i esimesed tunnid täidavad kohalikud tippspetsalistid Erkki Pruul ja Martin Jõela plaadifirmast Frotee.
Ja mis live’ide lineup’i kohta öelda, siis eks ikka kutsub neid, keda ise tahaks kuulata, pole ammu näinud ja nii edasi.

Kes on teie isiklikud lemmikud, keda soovitate kindlasti kuulama minna?
Tanel Mütt: Sel aastal olen ma reaalne fänn igal esinejal, kes meil on, kuid enda isiklikud lemmikud on kindlasti Artur Lääts, Mava, Joel Tammik ja Kenn-Eerik Kannike.
Paul Lepasson: Kõige keerulisem küsimus. Ei saa isegi hüperboolitseda ilma, et juustuselt kõlaks. Lihtsam oleks välja tuua mõni tegelane, kelle etteaste ohverdan, sest olen juba näinud kordi enne. Kõiki laive ootan, sest sellest Eestis lihtsalt puudu. Tolki pole kuulnud enne, Uku Masin pidi mingi led’idega pasunamehega midagi tegema, see on ka kindlasti imelik.
Kersten Kõrge: Mihkel Kleis muidugi alati põnev, aga endist Tartu kultusklubi Kink Konk vedanud Kienra pole ammusest ajast oma nägu siiamail näidanud, eks näis mida nad Randoga koos kokku panevad. Sujuva alguse garanteerivad ka ikkagi jälle eelnevalt mainitud Frotee bossid. Ei tasu kodus segi juua ennast, et kella kahe aeg kohale vajuda. Ja myspacebabe toob ka kindlasti vibe’i, millest Tartus puudus.

Võttes nüüd mõtted kokku – mida Apareivil osaleja oodata võiks ja millise sõnumi teie korraldajatena apareivijatele kaasa annaksite?
Tanel Mütt: Väga head biiti.

Tundub, et viimasel ajal sõnatatakse festivalide ja pidude müüdavust läbi kogukonnale rõhumise, tervisliku pidutsemise, keskkonnasäästlikkuse ja muu säärase. Eks ta ole ka tähtis, aga keda me petame – me teeme pidu, mille keskseks punktiks on tantsumuusika ja loodame et inimesed saavad õigete inimestega seda koos nautida.

Paul Lepasson: Eks me seda tööd tehes peamiselt tegelemegi ootuste ehitamisega ja võib-olla oleks mõttetu korrata mingeid funktsionaalseid sõnumeid. Minu lootus on, et skeenes on piisav hulk inimesi, kes ei tahagi midagi oodata, vaid usaldavad kokkusaamise jõudu ja random’it.
Kersten Kõrge: Tartus võib.

Uksed: 23:00
Apareiv Facebookis, tutvu tervikliku line-up’iga: https://goo.gl/Y9EJCr
Ürituse hind eelmüügist 10€, ukselt 15€
Osta pilet Ticketerist: https://www.ticketer.ee/apareiv/