Esmaspäeval, 29. juunil avab ehtekunstnik Darja Popolitova oma neljanda isikunäituse Vent Space projektiruumis. Näitus spekuleerib spiritualismi, ühiskonna stereotüüpide ja internetikultuuri üle, leides nende kokkupuutepunkte ehetes ja taktiilsuses.

Darja Popolitova Eesti Kunstiakadeemia doktoriõpingute uurimuse eesmärk on mõista kuidas ehetega taktiilne interaktsioon mõjutab vaatajat läbi video meediumi. „Sel aastal leidsin lähenemise uues vlog-žanris kus inimesed oma Youtube kanalites viivad läbi maagilisi rituaale või jutustavad kuidas nendega juhtuvad paranormaalsed olukorrad. Arvan, et see on huvitav fenomen. Spiritualistide-vlogijate kaadris on stilistilisi elemente mis on iseloomulikud mitte ainult internetile, vaid ka iidsetele sakraalsetele tehnikatele,“ märgib autor. „Näituse ettevalmistuse ajal analüüsisin selliseid probleeme, milliseid mina saaksin lahendada oma kujuteldavas Youtube kanalis maagia abil. Vastus tuli seestpoolt — enda isiklikust kogemusest olles milleniaal, venekeelne ja naine Eestis. Toetasin oma maagilisi kavatsusi statistikaga mille leidsin mitmetest ametlikest uuringutest.

Darja näituse aluseks olid statistika andmed: Eesti ühiskonna integratsiooni monitooring 2017, Euroopa tervise, vananemise ja tööjätu uuring 2013-2015 ning Soolise võrdõiguslikkuse monitooring 2016. Kunstnik tugineb järgmistele faktidele. Vaid natuke üle 10% teisest rahvusest elanikest suhtleb igapäevaselt eestikeelsete inimeste ja alla 10% eestlastest suhtleb igapäevaselt venekeelsete või teiste rahvuste esindajatega. Samuti enamik Eestis elavaid inimesi leiavad, et tüdrukuid ja poisse tuleks kasvatada erinevalt. Näiteks arvab 50% 15–19 aastastest vastajatest, et tüdrukute puhul tuleks kõige olulisema oskusena arendada söögitegemist. Lisaks, Eesti hiljutise uuringu koguvalimis ei olnud 74% eakatest ühtegi teist lähedast inimest, kellega oma muredest ja rõõmudest rääkida.

Kolm videoteost ja installatsioon loovad fiktiivse maailma kus nõid Seraphita pakub lahendusi ühiskondlikele probleemidele „maagia“ abil. Konna naha ja juurte asemel kasutab ta aga ehted. Ehetest saab nõid-vloggeri atribuut, mille abil teostatakse rituaale. Näiteks aidatakse lahti saada seksismist, homofoobiast ja võõrkeelsetel rahvustel integreeruda või eakatel üksindusega hakkama saada.

Rituaalide elementideks on ehete, käte ja liitreaalsusega (augmented reality) manipulatsioonid. Need taktiilsed ja performatiivsed tegevused annavad võimaluse fantaseerida alternatiivse oleviku üle: kuidas tunda end aktsepteerituna, leida head tööd ja sõpru homofoobses, ksenofoobses ning vananevas ühiskonnaruumis.

Darja Popolitova on sündinud 1989. aastal Sillamäel, elab ja töötab Tallinnas ning on doktorant Eesti Kunstiakadeemias. Tema praktika sisaldab kaasaegset ehtekunsti, digitaalse rakenduskunsti ning videokunsti. Viimasel ajal on Darja Popolitova osalenud näitustel Arnhem Muuseumis Hollandis (2020), Kunsti- ja Disainimuuseumis New Yorgis (2019), galeriis Kunstnerforbundet Oslos (2018). Darja Popolitovat esindavad galeriid Marzee Nijmegenis, Beyond Antverpenis, Door Mariaheides. Tema tööd asuvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Arnhem Muuseumis ja ka erakogudes. Darja Popolitova loomingut on tunnustatud 2018. aastal Kultuuriministeeriumi ja Adamson-Ericu stipendiumitega. Samuti on ta 2015. aastal pälvinud stipendiumi Noor Ehe.

Näitus on tehtud koostöös Ando Naulaineni (video), Andres Nõlvaku (helikujundus) ning Johanna Ruukholmiga (graafiline kujundus).

Näitust saab külastada 29. juunist 11. juulini 2020 iga päev kell 10:00-17:00.
Vent Space asub aadressil Vabaduse väljak 6/8, Tallinn, sissepääs Kunstihoone sisehoovist.