“Kuu vaib” on kohal. Ikka selleks, et kõrvu paitada ja erinevat muusikat jagada. Olen püüdnud luua erinevaid lähenemisi – näiteks hip-hop’i, soul’i, elektroonika ning roki eri, peomuusika ja ambientliku põksu vaibe, pikemaid pleiliste, uue ning veidra muusika sümbioose. Mis on veel tegemata jäänud?! Milline muusika sobib novembrisse? See on iganenud küsimus, millele käesolevat artiklit koostades mõtlesin. Sel korral ma konkreetsest kuust või viimasel ajal leitud muusikast ei lähtugi. Piilun hoopis ajavahemikku 2000 kuni 2008, ülemaailmsetesse top’idesse. Kuna tuju peab üleval hoidma, siis võtakski asja huumoriga.
Sel korral panin kokku minipleilisti 00ndate guilty pleasure r&b megahittidest, mis ülemeelikus peohoos siiani peale lähevad ja nostalgilisi mälestusi esile kutsuvad.
Head MTV ja VIVA maratonide meenutamist!
1. Outkast – Hey Ya. Kuidas selle träkita läbi saaks? 2003. aastal ilmunud ja urbanmuusika kategoorias Grammy võitnud gigahitt on rahvast tantsutanud juba 15 aastat. Olen seda tänaselgi päeval pidudel mitmeid kordi mängimas kuulnud. Rahvas hullub siiani.
2. Destiny’s Child – Bootylicious. Womanpower bänd Destiny’s Child avaldas loo 2001. aastal ehk ajal, kui muusikatööstus nihutas naiste seksuaalsuse piire. Träkk loodi justkui vastukaaluks karmile moemaailmale ning sellega kaasaskäivale enesepiitsutamisele kurvika keha pärast. Just 90ndatel ja 00ndate aegadel tekkis A-listi staaride hulka palju latiino- ning afroameerika päritoluga pop-staare, kes muutsid trende. Sügav stoori, kerge lugu ja kaasakiskuv show.
3. Eve feat. Gwen Stefani – Let Me Blow Ya Mind. Sarnase vaibiga träkke võiks muidugi lõpmatuseni üles lugeda, tegu on 2001. aastal ilmavalgust näinud millenniumi r&b superhitiga. Lugu võitis omajagu auhindu, näiteks “Best Female Video” MTV Music Awards’il ja Grammy nominatsioonis “Best Rap/Sung Collaboration”. Jällegi, piiride liigutaja nagu eelminegi. Ja muidugi ka vinge ülemaailmne klubibänger.
4. Lil Jon & The East Side Boyz – Get Low. Mäletate crunk’i võidukäiku, umbes 2002. aastal? Eestisse jõudis kergemeelne crunk’i mood küll mõned aastad hiljem nagu ikka trendidega juhtub. Hip-hop’i tõsipead mõtisklesid, mis valesti läks? Noh, umbes sama, mis praegu nende mõminameestega… Olid ajad, olid majad. Ega nii noorena aru ei saanud, millest lugu räägib. Ilmselt ka klubi Privé külastajad ei saanud, kuid see ei olnudki oluline. Oluline oli ennast ogaraks tantsida ja seda antud kohutavalt imal muusikažanr pakkuski.
4. Snoop Dogg – Sensual Seduction. Klubirütmidega jätkates, kuid piinliku crunk’i kõrvale jättes, tegu on 2007. aastal avaldatud looga, millest sai Snoop Dogg’i comeback Top10 sooloartistina (enne seda oli tema ülemaailmseks hitiks aastal 2004 ilmunud lugu “Drop It Like It’s Hot”). Pala tõestas, et Auto-Tune’i saab kasutada ka piiripeal maitsekalt, kuigi olgem ausad, träkki tuleks suhtuda pigem naljaga. Muide, “Sensual Seduction” on tsensuuritud versioon palast “Sexual Eruption”.
5. Fatman Scoop ft. Faith Evans – Be Faithful. Selle loo esimene reliis oli aastal 1999, kuid 2003 avaldati see uuesti. Just siis saigi träkist UK, Iirimaa, Taani ja Austraalia muusika top’ide vallutaja ja klubilugu. Ausalt öeldes siia maani paneb kaasa laulma ja naljakaid tantsuliigutsi tegema.
6. Gnarls Barkley “Crazy” ning “Run (I’m a Natural Disaster)”. Minnes lõpetuseks peavoolust kaugemale, Gnarls Barkley oli duo, mis koosnes produtsendist Danger Mouse ning lauljast-laulukirjutajast Cee-Lo Green’ist. Duo on võitnud parima bändi, tulevikusaundi ja palju teisigi auhindu. Nende hitid vallutasid edetabelid 2006. aastast debüütsingliga “Crazy”. Ehtne näide, kuidas alternatiivsest muusikast võib üleöö saada maailmahitt. Ka lugu “Run (I’m a Natural Disaster)” on tituleeritud üheks 2008. aasta parimaks lauluks. Mõlemad kõlavad siiani väga hästi.