September lõpusirgel, järjekordse “Kuu vaibi” valikud ritta seatud. Kuidagi ei saa üle ega ümber oma “lapsepõlve” muusikast. Eriti, kui kogu maailmas on viimase paari aasta jooksul hip-hopist saanud nr. 1 kuulatuim žanr. Igasuguste veidi kahtlaste moeröögatustega on mul keeruline kaasa minna, õnneks on uue musta muusika seas valikut ka veidi tagasihoidlikumale ja klassikalisemale kõrvale.

Võtame sügise vastu viimase kümnendi sisukama hip-hop’i, p.funk’i ja (future)rnb muusika lainetel:

1. Buddy – Trouble On Central. Käesoleva aasta juulikuus oma debüütalbumi “Harlan & Alondra” välja andnud Los Angelesest pärit räppar-laulja looming on hip-hop’ile omaselt elulistel teemadel – raskustest, materjaalsetest unistustest, vaimsetest vajadustest, getost väljatulekust ning sealsetest eluoludest. Kuid Buddy eripäraks on alati lootusrikkalt tulevikku vaatamine. Et alati saab paremini. Träkkidesse valitud vokaalid on rnb‘likud ja kohati modernsele suunale iseloomulikult laisavõitu. Instrumentaalid kõlavad värskelt – biidid voolavad ning täiendavad personaalseid teemasid positiivsusega. Nagu Cali muusikale kohane, teatava suvise kergusega.

2. Hawthorne Headhunters – Teleport. 2012. aastal avaldatud album “Myriad Of Now” on minu jaoks isiklikult üks värvikamatest uuekooli neo-soul’i ja psühhedeelse funk’i albumitest. Lugu “Teleport” peegeldab ülihästi, kui erinevalt ja vabalt saab astuda üks biit. Peanõksu faktor, eksperimentaalsed hääle- ja biidikäigud, samas piisavalt ka ajatut klassikat – kõik paigas, et nautida.

3. BADBADNOTGOOD feat. Samuel T. Herring – I Don’t Know. Džäss, neo-soul ja hip-hop fusion. Palju polegi öelda, lugu räägib enda eest. Vokaal ja instrumentaal, mis tõmbavad endasse, moodustades emotsionaalselt võimsa retke. Algab tasakesi, pidevalt kulmineerudes, jõuab katarsiseni ja hääbub vaikusesse.

… ning kui ehk veelgi imeilusat lugu tahate kuulata, siis:

4. Denzel Curry feat. Billie Eilish ja J.I.D – SIRENS / Z1RENZ. 23-aastane USA räppar Denzel Rae Don Curry avaldas sel aastal emotsionaalse albumi “TA13OO” (Taboo toim.), mis koosneb kolmest osast – “Light”, “Gray” ja “Dark”. Artist puudutab teemasid nagu väärkohtlemine, presidendi valimised, feim, viha/vihkamine, paranoia, kättemaks, lõpuks ka armastus. Samuti edastab oma loomingus personaalseid lugusid surmalähedastest kogemustest. Lugu “Sirens” peegeldab just poliitilist olukorda ning lahkab terrorismi ning võimu küsimusi. Mis mõnusasti kaasa viib on Billie Eilishi mahe, kuid sügav vokaal ning sisukas ja ehe räpp. Isegi, kui meie kodumaa ühiskonnakord on pisut erinev, siis poliitilisest aspektist huvitavad teemad ning seisukohad:

5. Bas feat. Ari Lennox – Icarus. Minnes nüüd tõsisematest poliit-teemadest eemale: eelmisel kuul tuli välja Sudaani-Ameerika juurtega räppari Bas’i kolmas stuudioalbum pealkirjaga”Milky Way”. Kauamängiv ongi oma pealkirja vääriline – väga milky, päkselise puhkuse muusika. Siiski ei ole unustatud igapäeva rutiini kibedat maiku ja vana armastuse keerukat kulgu, kuid neid valupunkte vaadeldakse eemalt. Träkk “Icarus” on pigem õrn. Ilus lugu, sissepoole vaatava sõnumiga. Neo-soul’i lauljatar Ari Lennox on loole imeheaks täienduseks, andes loole kena touch’i.

Oktoobrikuu valikuteni!