Eelmisel nädalal pani Marit Ilisoni „Longing For Sleep“ värske kollektsioon oma varasuvisest õitsevast loodusest inspireeritud loominguga meid vaatama unistades saabuva suve poole.

Kollektsiooni loomisel oligi autori suureks inspiratsiooniallikaks eelmisel suvel maalilises Esna mõisas veedetud aeg: “Esna puitmõis on karge ja võluv, seal on oma kulg, mida ennekõike juhib loodus – allikad, ürdiaed, vana kabel metsa sees ja linnud-loomad ümberringi. Tunne on tõstetud, kuid üdini tagasihoidlik ja hinge toitev.” Nii on kollektsiooni mudelid saanud alguse igapäevategevustest mõisas – hommikune karastus allikas, aeglane päeva algus, kohalikest aiasaadustest toidu valmistamine, klaverimäng ja küpsetamine kohalikust teraviljast.

Hüpnotiseerituna kollektsioonist, esitasime mõned küsimused Marit Ilisonile tema uue loomingu kohta.

Marit, iga uue kollektsiooni loomine nõuab väga suurt pühendumist – ajalist, vaimset ja majanduslikku panust. Tihtipeale on loomisprotsessi alguses tehtud plaanid oluliselt erinevad lõpptulemist. Räägi palun, milline oli SS20 kollektsiooni loomisprotsess Sinu jaoks ning millise tundega vaatad oma uut kollektsiooni pärast selle lansseerimist?
Selle kollektsiooni loomine toimus eelmisel suvel ning kangavaliku tegin juba eelmise aasta veebruaris, sisseostjatele esitlesime kollektsiooni eelmise aasta septembris. Muidugi on algul teatud mõtted ja suunad, kuid kui mõned kangad saavad paika ja selgub, et näiteks mõnd trükitehnoloogiat ei saa kasutada, siis tuleb usaldada protsessi kulgemist ja vaadelda, kuhu algne siht koos olemasolevate materjalidega kannab. Mina isiklikult tunnen alati, et suurem visioon on kuskil kõrgemal ning mina olen lihtsalt kanal, kes siin argielus teatud operatsioonid ellu viib. Nii olengi õppinud usaldama ja nautima seda voogu. Kuna periood on olnud pikk, siis on nüüd väga hea tunne taasavastada, millises helges meeleolus kollektsioon jäädvustatud sai.

Räägime materjali filosoofiast – kuidas tekitad läbi tekstiili oma loomingu kandjas helgeid emotsioone, mida loob Su kollektsiooni inspiratsiooniallikas, Esna mõis?
Minu jaoks on oluline tunda end rõivastes hästi ja mugavalt igal ajahetkel. Mulle meeldivad kangad, mis on käe all katsudes ja ihu puudutades pehmed ja meeldivad, linaste kangaste puhul mõnus raskus. Usun, et vajame argielu pingete tasakaalustamiseks palju positiivseid impulsse ning meeldiva kanga puudutamine saab just üks selline pisikene detail olla. Et pistad käe taskusse või silitad oma jaki varrukat ja koged, kui hea tundega see on.

Eelmisel aastal sai KUMUs ja ERMis tutvuda Sinu värviküllase kontseptuaalse teosega “77 sitsi”, mis tõi rambivalgusesse Kreenholmi tekstiilivabriku mustrid luues oma tõlgenduse nõukogude ajast tuttavatest sitsikitlitest. Kreenholmi käekirjast inspireerituna on ka Sinu uus kollektsioon kaunistatud mustritega. Mis on mustrite loomisel kõige keerukam osa?
Ilmselt on selleks valiku tegemine, sest variante on tohutult ning juba ühte mustrit on võimalik nii paljudes värvikombinatsioonides teha, et see võtab pea täiesti sassi. Iga värvigammaga võib luua täiesti erisuguse kollektsiooni.

Lõppude lõpuks on ühe moestuudio jätkusuutlikkuse jaoks oluline ikkagi müük. Sinu SS20 kollektsiooni mustrid on silmapaistvad ning hõrgud, ent mustrite kandmine nõuab omajagu julgust ja iseloomu. Oleks ju oluliselt “kindlam” minna monokroomsemat teed. Kuidas siis luua edukat mustrit?
Hetkel oleme me kõik nii tundmatus ja keerulises olukorras, et keegi ei tea, mis on kindel. Oluline on aga jääda kindlaks oma ideele ning sellele, mida ja miks midagi maailma luua, millesse sa usud. Mina usun ilusse ning meie poole pöördutakse tihti sooviga leida “midagi erilist”, seega lähtudes nendest punktidest ongi Longing For Sleep kollektsioon just selline.

Oled öelnud, et praegune aeg on keeruline ja usud, et ilu on väga vajalik, kasvõi unistamiseks ja helgemate hetkede loomiseks oma hinges. Milliste ilu taotlevate detailide üle oled oma viimase kollektsiooni puhul eriti rahul?
Ma arvan, et üldine värskus ja sära ning kindlasti pärlitega detailid – loorberipärjast inspireeritud tikand indigosinisel linasest mantlil ja siidkleitide pärlitest õlapaelad.

Millest ise edasi unistad?
Naljaga pooleks unistan ka vabast ajast, mil mõni keel ära õppida või maailma jõuaks hakata, kuid hetkel tegutsen tihedalt edasi järgmiste projektidega ning loodetavasti juba pea saame esitleda üht oodatud ja erilist kapsel-kollektsioon.

Kollektsiooni saateks on Marit Ilison valinud välja hetkel hingele helisevad muusikapalad, mida saab kuulata siit.

Marit Ilison Creative Atelier asub Tallinnas aadressil Puuvilla 24, (külastus kokkuleppel) ja kollektsiooniga saab tutvuda ja tooteid soetada kodulehelt.

Fotod: Katrina Tang