Jazzkaar tuleb taas! Esmakordselt suvel toimuv festival pakub publikule eripalgelist muusikat nii kodu- kui ka välismaalt. 23.-29. augustini muutub Telliskivi Loomelinnak jazzioaasiks ning võõrutab paadunud jazzifänne ning uusi uudistajaid. Programm on kirev, sestap palusime kontserdisoovitust hinnatud kitarristilt, pedagoogilt ja heliloojalt Mart Soolt, kes muide ka ise Jazzkaare lavalaudasid väisab.

Muusiku soovituseks sai Prantsuse löökpillimängija Mino Cinélu ja Norra trompetisti Nils Petter Molvær’i koostööprojekt „SulaMadiana“, mida esitatakse 27. augustil Vabal Laval.

Mart, Sinu kontserdisoovitusteks Jazzaare programmist sai Mino Cinelu & Nils Petter Molvær, miks?
Nad on muusikud, kelle muusikaga olen üles kasvanud ja on põnev kuulda-näha, kuidas nad musitseerivad aastal 2021. Samas, soovitan jõudumööda kuulata nii palju kui võimalik. Festivalid on selles mõttes keerulised formaadid – ilmselgelt tahaksid muusikahuvilised kuulata rohkem, kui inimvõimed lubavad muljeid talletada. Kava on väga rikkalik ja eks igaüks peaks tegema pisut eeltööd, et võtta pakutavast maksimum – käige kuulamas vanu lemmikuid, aga olge valmis üllatusteks!

Kuidas Sa löökpillimängija Mino Cinélu ja trompetist Nils Petter Molværi muusikani jõudsid?
Tean Mino Cinélut umbes 80ndate algusest. Esmakohtumine oli ilmselt ansambli Gong kauamängival nimega “Gazeuse!”, kus lõi kaasa Allan Holdsworth, kelle mäng juba siis eristus teistest fusion kitarristidest. Nägin ja kuulsin Cinélut Miles Davise ansambliga esinemas Pori Jazzil ,,We Want Miles” albumi kavaga, mida Soome TV näitas. See oli ikka täielik elamus, tollases NLiidus! Hiljem olen teda kuulnud mitmete teiste tippartistide plaatidel kaasa löömas – P.Metheny, Sting, K.Barron, E.Elaias jpt. 

Nils Petter Molværi muusikaga kohtusin kümmekond aastat hiljem – kollektiivi Masqualero kassetid on siiani alles. Ja ECM plaadifirma alt ilmunud sooloplaadid “Khmer” ja “Solid Ether”. Need nihutasid piire nii kaasaegse jazzi kui ECM enda esteetika raames.

Mis arvad, mida on nende kontserdist oodata?
Ilmselt lähtub kontserdil kõlav muusika duo viimasest albumist „SulaMadiana“, aga kuidas see kontserdil kõlab – peab minema kuulama ja vaatama.

On Sul mõni mälestus nende varasemast esinemisest?
Katsun kontserdile minna võimalikult puhta lehena, sest ootused võivad hakata kuulamist segama. Tore on saada positiivselt üllatatud!

Milliseid kollektiive lisaks plaanid kindlapeale kuulama minna?
Keeruline saab olema 24.august, sest siis olen ise esinemas. Teisi artiste loodan kõiki jõudumööda kuulata.

Oled ju artistina Jazzkaarel osalenud mitmeid kordi, aga kui suur Jazzkaarel käija Sa läbi aastate just kuulajana olnud oled?
Kui on vaba aega, olen ikka käinud kuulamas!

Nagu ise juba mainisid, ka sel korral näeb Sind lavalaudadel, sedapuhku koos Saksa muusiku ja helilooja Florian Walteriga. Mis plaanite?
Meie kontserdid on seni olnud väga eriilmelised – palju sõltub kohast ja publikust. Igatahes, ootame seda kontserti põnevusega!

 

Festival Jazzkaar toimub 23.-29. augustini Telliskivi Loomelinnakus.

Mart Soo ja Florian Walter esinevad 24. augustil kell 19:45 Fotografiskas.
Mino Cinelu & Nils Petter Molvær astuvad üles 27. augustil kell 18:00 Vabal Laval.

Leia pilet Piletilevist: https://www.piletilevi.ee/est/search:jazzkaar/

Kogu programm Jazzkaare veebis: https://jazzkaar.ee/programm/

 

Päisefoto: Merli Antsmaa