Täna pöörame pilgud minimalistliku disaini poole ning räägime Studio Augusti looja Äli Kargojaga. Äli on maailma ja moetööstust näinud mitme külje alt – ta on töötanud modellina, õppinud Pariisis moedisaini kui ka olnud ise moelooja rollis. Pole siis ime, et tema kogemused kulmineerusid aastal 2012 omanäolise disainibrändi Studio Augusti loomisega. Sealjuures, August võlus koheselt nii eestlasi kui ka maailma oma askeetlike vormide, kvaliteetse tekstiilivaliku ning slow-fashion põhimõtetega.
Kuna sel laupäeval tutvustab Äli Studio Augusti kevad-suvist kollektsiooni disainipoes Tali, siis otsustasime hetkeks võtta aja maha ning rääkida temaga loometööst, moetööstusest ning sellest, mida võime tema viimasest kollektsioonist oodata.
Tutvume minimalistliku looja Äli Kargojaga ning tema kevad-suvise kollektsiooniga!
Alustame algusest, kes on Studio Augusti looja Äli Kargoja?
Olen lõpetanud Studio Bercot moekooli Pariisis moedisaini erialal ning töötanud Nicolas Andreas Taralise ja Maison Martin Margiela ateljeedes. Tänaseks jagan oma aega peamiselt Tallinna ja Pariisi vahel, kus elab hetkel ka mu eluksaaslane andekas fotograaf Aurele Ferrero. Tema vaimutöö on ka enamus Augusti lookbookide visuaale.
Enamus auru igapäevaelus lähebki peamiselt Augusti asjaajamiste alla, oma rõivaäri on 24/7 töö. Nii magama minnes kui ärgates on esimesed mõtted enamjaolt seotud sellega, kuidas seda kõike veel paremini ning efektiivsemalt teha saaks. Disaineriks olemine on minu jaoks kogu protsessi lemmikosa, ent tegelema peab ka kõige muuga. Produktsioonil silma peal hoidmisega, arvete koostamisega, raamatupidamisega, sotsiaalmeedia haldamisega jne.
Kuidas kajastuvad Su väärtused-iseloom Su loomingus?
Mu tasane iseloom väljendub kindlasti ka minu disainikeeles, proovin läbi rõivaste edasi anda vaikset ilu. Luua rõivaid, mis rõhutavad kandja olemust ning ei varjuta seda.
Oled aastaid olnud moemaailmas – töötanud modellina, õppinud moedisaini Pariisis ning nüüd juba mitmeid aastaid tegutsenud disainerina. Palun murra või kinnita müüti – kas moetööstus on nii glamuurne nagu tihtipeale arvatakse?
Pariisi moenädalal toimunud sündmuste valguses ja see on üks paljudest intsidentidest (Balenciaga casting skandaal) ei saa öelda, et moetööstus A-Z-ni glamuurne oleks.
See, mis lõpuks lavale jõuab ja see mis töö, suhtumine, ületunnid, veri, higi ning pisarad sellele eelneb on öö ja päev ning glamuurist väga kaugel.
Praegune showde ning castingute süsteem ja see kuidas noori tüdrukuid koheldakse ajab mind iiveldama. Ei teagi kas naerda või nutta. See, kuidas laste psüühist rikutakse on kurvaks tegev. Samas ajab muigama mõningate casting-direktorite ettekujutus sellest, et nad kuidagi kvaliteetsemad inimesed on.
Mul on väga kahju et mõned inimesed seda tööstust NII tõsiselt võtavad. Elusid me ju ei päästa. Ma alustasin modellindusega küllaltki hilja, selleks hetkeks oli mul mõistus peas ning oskasin agentuuri, oma töid ja seltskonda paremini valida ning ei võtud südamesse, kui kellegi arvates mu puusaümbermõõt liiga suur oli vms.
Mood versus disain – kuidas suhestud?
Üks mõjutab teist, ent disain on ehk püsivama väärtusega.
Studio Augusti minimalistlikud lõiked ja askeetlik disain on väga põhjamaised. Millest inspireerud?
Ammutan inspiratsiooni kõigest mu ümber. Inimestest, loodusest, kaunist muusikast ja kunstist. Kitsamas mõttes askeetlikkust kunstist ja arhitektuurist – puhtad jooned, jaapanipärased rõivaelemedid lõigetes, maksimaalsest minimalismist.
Su tooted on loodud slow-fashion põhimõttel. Räägi palun sellest lähemalt!
Slow-fashion põhimõte hõlmab endas ideed disainida, toota kvaliteetseid rõivaid nii stiili kui vastupidavuse mõttes.
See julgustab aeglasemat tootmistsüklit, väärilist palka inimestele, kes rõivaste tootmisprotsessist osa võtavad kanga koomistest viimaste viimistlusteni. Samuti võimalikult väiksest jalajäge meie planeedile.
Need põhimõtted on Augustile algusest peale väga olulised olnud.
Oled andnud naistenimed oma loomingule. Näiteks Kai, Erin jne.
Kas nende valikute taga on mingi sümboolne tähendus?
Selles ei ole midagi sümboolset. Üritan lihtsalt igale asjale selle eseme ‘näoga’ nime anda.
Studio August on tõeline ood minimalismile ja praktilisusele. Kas võib juhtuda, et üks päev see lihtsus tüütab Sind ära, otsustad teha kannapöörde ja pöörduda hoopis külluse ja ekstravagantsuse juurde?
Lihtsuses ei ole midagi tüütut, minu jaoks on pigem ekstravagantne küllus häiriv ja tüütu.
Kas Sul on oma töödest ka mõni “lemmik laps” tekkinud?
Esimene ese, mille disainisin – KAI top.
Mida soovitad sel kevad-suvel kanda?
Mugavaid riideid, mis sulle sobivad. Trendikangastest tooksin välja veluuri ning sameti.
Soojemate aegade ootuses on peagi võimalik Su SS17 kollektsiooniga tutvuda. Millest räägib uus kollektsioon?
Augusti neljanda, 16/17 kevad-suvise kollektsiooni keskmes on praktiliste töörõivaste hõnguga elegantsed siluetid, millele lisavad isikupära unikaalsed hoolikalt valitud ning jätkusuutlikust silmas pidades toodetud kangad – erilised variatsioonid bambuskangast kuni Augustile omase sertifitseeritud orgaanilise puuvillani. Esmakordselt esitleme ka lambavillast kudumite seeriat.
Kellele on see kollektsioon mõeldud ning kuidas see erineb Su varasemast loomest?
Kõik kollektsioonid on minu jaoks üks tervik. Mõned muutused on kangastes, värvitoonides, alginspiratsioonis. Mõeldud on see kollektsioon naistele, kes hindavad maitsekaid ja mugavaid riideid ning kõigile neile, kes peavad jätkusuutlikkust ning orgaanilisi kangaid rõivadisainis lisaväärtuseks.
Lõpetuseks inspiratsiooni, milliste disainerite loomingul soovitad hoida silma peal?
Song For The Mute
Shaina Mote
Etudes
Kes on need viis disainerit/brändi, kelle Instagrammi tasub jälgida?
Joseph
The Row
Victoria Beckham
Shaina Mote
Song For The Mute
Laupäeval, 25.03 kell 13.00 toimub Tali disainipoes
AUGUSTI kevad-suvise kollektsiooni esitlus + varasemate kollektsioonide STOCK SALE kuni -60%.
Aadress: Kotzebue 33, Kalamaja