Tallinna vanalinna südames asuvas Helios Hallis on võimalus kogeda kunstimaailma tõelisi pärle. Justnimelt kogeda, kuna helidemaailma ja visuaalide kooskõlas on “Monet2Klimt” näitusel eksponeeritavad maalid saanud täiesti uued mõõtmed. Näitusel on Gustav Klimt’i, Vincent Willem van Gogh’i ja Oscar Claude Monet teosed, mida on ühtekokku üle 140. Mitmekümne projektori abil on piltide mäng vaatajani toodud 360ne kraadi ulatuses.  

Tööd hakkavad elama otse vaatajate silme all. Lisaks on maalidega ühte põimitud klassikaline muusika, mis annab teostele elu juurde – ühtäkki ongi vaataja maalis sees.

See näitus tekitab külmavärinaid, aukartust ja peapööritust sõna otseses mõttes. Maalid roteeruvad ümber vaataja. Need imbuvad põrandalt ja seinte seest. Need hiilivad Sulle ligi. 

Eks igaüks saab ise leida oma tõlgendusviisi teostele. Midagi ei ole kindlat ja lõplikku, kuid tooks siinkohal väikese vihje, missugune on üks võimalik paljudest rakurssidest. Näitusel võib näha kolme erinevat narratiivi, mis kolme suurmeistri tööde puhul välja joonistuvad.  

Monet seeria puhul on vastandatakse linn ja loodus. Vaataja viiakse linna melu keskelt loodusesse, vesirooside juurde; Johann Sebastian Bachi “Hästi tempereeritud klaveri” saatel hakkavad vesiroosid avanema veest. Lõpuks näeme päikesetõusu aimatava sadama kohal – looduse ilu kumamas üle inimese loodud mehhanismide. Antud teoseks on “Impressioon. Tõusev päike,” teos, mille järgi on impressionism endale ka nime saanud. Monet, Klimt ja van Gogh olid suunajad klassikalise kunsti juurest modernse kunsti poole.  

Eluringi, sünnist surmani, näeme Klimti tööde seerias. Sünd, elupuu, armastus, surm. Teiste hulgas on representeeritud sellised tööd nagu “Judith I”, “Elupuu”, “Suudlus”, “Neitsi”, “Surm ja elu.” Need teosed sulanduvad järjest ühest teise ja moodustavad ühtse terviku – ringi. Eluringi.

Van Gogh’ tööde puhul võib öelda, et tegu on vastandumisega. Linna ja kodu (tuba). Muusika saatel on liikuma pandud ka van Gogh tuntud maalid lilledest. Tuleb minna kohale ja seda ise kogeda. 

Maalid keerlevad ümber Sinu. Vaatajal ei jää muud üle, kui hoida meeled avatud, imestada ja nautida kunsti enda ümber.

Nagu juba aru võid saada, siis tegemist ei ole tavalise niiöelda white cube hang tüüpi näitusega. Maalid katavad nii seinasid kui ka põrandat. Ebatavaline eksponeerimisviis ja kaasaegne tehnika on andnud võimaluse näha ja kogeda kunstimaailma tippteoseid uue vaatenurga alt. Kui Sa muidu ei ole suur kunstinäitustel käija, siis sinna Sa tahad minna. See on midagi teistsugust.

Siit videost saab hea ülevaate, mis on ees ootamas.

 

Näitus jääb Helios Hallis avatuks kuni 03.01.2018.
Aadress: Sauna 1-3, Tallinn

Täpsema info näituse kohta:
Kodulehelt
Facebook’ist

Piletid:
Kuni 29.10 kehtib eripakkumine:
Perepilet: 21 € / tavahind 29 €
Õpilaspilet: 5 € / tavahind 7 €
Tudengipilet: 7 € / tavahind 9 €