Jazzkaar 2020 heliseb ukse taga, juba kahe nädala pärast täidetakse Tallinn, Tartu ja Pärnu kvaliteetsete muusikaelamustega. Keda minna siis sel aastal kuulama? Soovitusi jagab kodumaa noorema generatsiooni üks säravamaid trummareid, Ramuel Tafenau, kes esineb festivalil ka ise 11. oktoobril.

Põhjamaist jazzi viljeleva muusiku kontserdisoovituseks on skandinaavia supergrupp RYMDEN (Rootsi-Norra), mille moodustavad mainekas Norra pianist ja helilooja Bugge Wesseltoft, Rootsi bassist Dan Berglund ja trummar Magnus Öström. Koosseisu helikeel on dünaamiline ja virtuoosne, kontrastne ja eepiline – pingerohked pöörded plahvatavad kord dramaatilisena, kord suubuvad melanhoolsesse minimalismi.

Ramueli soovituse tagamaad on teie ees:

Kuidas kollektiivi enda jaoks leidsid?
Selle koosseisu leidsin ma enda jaoks üsna juhuslikult eelmisel aastal. Olin siit-sealt kuulnud, et Esbjörn Svensson Trio endine trummar ja bassimees on ühendanud jõud ühe Norra klaverimängijaga. Kui Spotifys tuli ette nende album “Reflections and Odysseys”, olin positiivselt üllatunud ning koheselt maandus see plaat ka minu playlisti. Sellest ajast saati olen selle koosseisu tegemistega ennast rohkem kurssi viinud.

Mida arvad Rymdeni koosseisust ja nende muusikast?
Olen viimasel ajal kuulanud palju klaveritrio muusikat. Ja kuna olen väga pikalt olnud Esbjörn Svensson Trio fänn, siis Rymden justkui kannab edasi Esbjörn Svenssoni põhjamaist hinge, mis on mind muusikuna väga inspireerinud. Rymdeni loomingus on väga palju skandinaavialikku atmosfäärilisust, õrnust ja samas ka käredat andmist. Ütleme nii, et nende loomingu kontseptsioon ja pingeskaala on üsna laialivalguv – tihedast ärevast rütmilisusest väga minimalistlike õhuliste meloodiateni. Selline seinast seina lähenemine teebki selle muusika väga huvitavaks ning sellest naljalt ära ei tüdine.

Miks soovitad Jazzkaare värvikast programmist just nende kontserdist osa saada?
Kellele meeldib põhjamaine klaveritrio muusika, nendele on see kontsert soovituslikult kohustuslik. Laval on väga head muusikud ning usun, et sellest tuleb väga eriline õhtu.

Milliseid kollektiive lisaks plaanid kindlapeale kuulama minna?
Kindlasti plaanin kuulama minna Jason Hunter Groupi, Dirty Loopsi, Rymdenit, Rita Ray’d, JT Conceptionit ja Dee Dee Bridgewaterit. Tegelikult tahaksin jõuda võimalikult paljudele kontsertidele. Usun, et iga kontsert on omamoodi eriline.

Kollektiivi saab näha ja kuulda Jazzkaar 2020 raames:
Kuupäev: 11. oktoober

Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Algus: 19:00
Pilet: €25/30 Piletilevist
Üritus Facebookis

Päisepilt: Sohvi Viik