23. aprillist kuni 6. juulini sai esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood. 



Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd. Suureks üllatajaks oli Teenusedisaini kategooria, kus paistis positiivselt silma teenusedisaini kaasamine äriarendusse terviklike teenusekontseptsioonide loomisel ja rakendamisel. Samuti võib täheldada tõusvat trendi teenusedisaini kasutamisel avalikus sektoris, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas.

Geroli Peedu, Teenusedisaini žürii esimees, kommenteerib  selleaastaseid Teenusedisaini kategooriasse pürgijaid: ‘‘Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendmine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis.‘‘ ‘‘Hea on ka tõdeda, et esmakordselt näeme eksperimendipõhiste disainimeetodite rakendamist avalikus sektoris, sooviga katsetada uutmoodi teenuse toimimist “live” keskkonnas – see võiks julgustada ka teisi teenuse-arendajaid rohkem ekperimenteerima ja agiilselt lähenema teenusearendusele,” lisab Peedu.

Fotol: Geroli Peedu

Geroli Peedule sekundeerib Anders Bang Kiertzner (EDA 2020 žüriiliige, Taani), kes näeb samuti, et ühiskonnatasandil on teenusedisainil kujunenud Eestis väga tugev positsioon. ‘‘Olen vaadelnud mitmeid projekte, mis käsitlevad probleeme Eesti kontekstist lähtuvalt, ent pakutud lahendustel on kindlasti nii perspektiivi kui omadusi, et neid saaks kohandada ja rakendada ka rahvusvahelisel tasandil.‘‘ „Edaspidi tahaksin näha rohkem projekte ja algatusi, mis keskenduvad kestlikkusele ja ringlusele. Eestil on tänu tugevale tehnoloogia- ja loodusressursside sektorile ainulaadne ja kindel positsioon, mistõttu sooviksin näha neid kahte sektorit koos töötamas ning arendamas tooteid ja teenuseid, mis tagaksid kestlikuma tuleviku,“ innustab Kiertzner.

Tutvu Teenusedisaini kategooria nominentidega siin.

Fotol: Anders Bang Kiertzner

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhataja, Kai Lobjakase sõnul on tal eelkõige hea meel uute Disainiauhindade kategooriate üle (Disainimuutja, Aasta Disainitegu), mis annavad kinnitust Eesti disainivälja laienemisest ning avavad võimaluse disainis peituva potentsiaali rakendamisest kohalikus kontekstis senisest laiemalt rääkida ning seda juba täna olemasolevate, küll väheste kuid heade näidete varal. ‘‘Hea on näha koostööd avaliku sektoriga – selle fookuse kaudu saab disaini mõjuväli märkmisväärselt laieneda. Uued initsiatiivid, algatused ja eksperimendid, erinevate ekspertiiside kaasamisel kriitilise mõtlemise rakendamine ning seeläbi võimaluste loomine ja võimalike lahenduste katsetamine on sama olulised kui suurepäraselt toimivad lahendused, ‘‘ rõhutab Lobjakas.

Fotol: Kai Lobjakas

Tootedisainiauhinna BRUNO rahvusvaheline žürii sõelus välja teise ringi jõudnud tööd, mille hulgast valiti veel omakorda nominendid. Kokku oli hindamiseks üles seatud 80 uudset toodet, mis on valminud viimase kahe aasta jooksul. Edasijõudnuid on kokku 24 ning nominente 11. ” Žüriiliikmed hindavad kõrgelt Eesti disainerite püüdu kestlikkusele ja taaskasutusele, aga seekordne saak oli kahjuks väiksem kui eelmisel korral, ‘‘ tõdeb BRUNO auhinnale alusepanija, Eesti Disainerite Liidu juht Ilona Gurjanova. ‘‘Kas annab tunda COVID kriis ja sellest tulenev majandusseisak? Või on materjalipõhine disain loovutamas kohta immateriaalsele disainile? ” kommenteerib BRUNO tulemusi Gurjanova.

Tutvu tootedisainiauhinnale BRUNO kandideerijate ja nominentidega siin.

Fotol: Ilona Gurjanova (Foto autor: Martin Dremljuga)

2020. aasta Disainiauhindadel uuenduskuuri läbinud Graafilise ja Digitaalse disaini auhindade nelja kategooriasse esitati sel aastal kokku 98 tööd. Janno Siimar (ADC*E juhatuse liige) on tulemusega väga rahul: ‘‘Osalus oli suurem kui oskasime oodata. Uued kategooriad ja uus lähenemine läks inimestele ilmselgelt korda ning tööde vahel valimine oli äärmiselt raske. Hindasime seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid ning samas kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ning kodulehed raamatutega. Esimese aasta kohta oli tulemus väga hea, kuid samuti õppisime väga palju järgmiste aastate tarvis. Peamiselt said nüüd selgemaks kriteeriumid, milledele vastavaid töid otsime. Usun, et disaineritel on põhjust olla uhke ning kuigi auhindu anname välja vähe, on üldine tase siiski väga kõrge ja kiiduväärt.‘‘

Tutvu Graafilise ja Digitaalse disaini kategooria nominentidega siin.

Fotol: Janno Siimar

Disainihariduse kategoorias on disaini mõistmine läinud laiemaks ning sel aastal üllatas rikkalik valik ja eriilmelised kandidaadid. ‘‘Näeme, et disainiharidus ajab oma võimsaid harusid nii era- kui avalikus sektoris, haridusasutustes ja laste huvikoolides. Heade projektide taga on tugevad eestvedajad ja meeskonnad, tihti ka valdkonnaülesed, mis kinnitab, et disainiharidus on universaalne viis ühiskonna inimnäolisemaks muutmisel,‘‘ kommenteerib Anne Pikkov, Disainihariduse žürii esimees ja EKA õppeprorektor.

Noore graafilise disaineri auhinnale Noor Püss kandideeris sel aastal 8 ja noorele toote-, tekstiili- või moedisaineri auhinnale SÄSI, 16 noort disainerit.

Fotol: Anne Pikkov

SÄSI konkursil nägime palju tugevaid ja enesekindlaid töid nii tudengitelt kui ka kogenud disaineritelt. Ühiseks nimetajaks oli hea konteksti- ja eesmärgitaju, ent tulevikus sooviksime näha rohkem veenvaid tõendeid, mis kinnitaksid selliste julgete sõnade nagu „innovatiivne“, „kestlik“ ja „ainulaadne“ kasutamist. ‘‘Kui soovite maailma oma disainiga muuta, siis palun öelge ka, kuidas te seda teha plaanite ‘‘ on SÄSI žüriiliikme Anders Bang Kiertzneri soovitus noortele disaineritele.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda Eesti Disainiauhinnad 2020 kodulehel.

Arvestades praeguseid turbulentseid aegu, seoses COVID-19 puhangutega, siis sel aastal toimub Eesti Disainiauhinnad 2020 jagamine 18. septembril hübriidsündmusena, kus ühendatakse auhindade jagamiseks virtuaalne ja füüsiline ruum. Kes soovib, saab vaadata auhindade jagamist kodus diivanil, büroos või stuudios, aga Disainiöö raames on kõik huvilised oodatud ka 18. septembri õhtul Põhjala angaaridesse (Marati 5) Eesti Disainiauhinnad 2020 ühisvaatamisele, kus on võimalik tutvuda ka BRUNO näitusega. Mahutavus oleneb võimalikest piirangutest ning võimalusel toimub järelpidu Botikus. Täpsem info peagi saadaval.

Eesti Disainiauhinnad 2020 kõiki võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist – 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest, rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva. 14.-17. septembril toimuvad disaineritele ka erialased seminarid ja workshopid, mida viivad läbi vastava valdkonna tipptasemel spetsialistid. 

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

AJAKAVA 2020:
10. august: nominentide avalikustamine
14.-17. september: Seminarid disaineritele
14 – 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas
18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine
21. september – 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutööde näitus Viru keskuses