6. juulil avas Loomelinnaku külje all endises Balti Jaama turu juurviljasaalis uksed Stella Soomlaisi nahatöökoda, pood ja galerii. Aastaid Kalasadamas asunud Stella Soomlaisi stuudio tegeleb ringluspõhimõttel nahast kottide ja aksessuaaride valmistamisega. Eriliseks teeb uue lokatsiooni see, et lisaks nahatöökojale avatakse ka oma brändipood. Samuti saab igakuiselt uue ruumi seintel näha fotonäitusi. Galerii avatakse Marge Monko mustvalgete fotokollažide seeriaga “8 tundi”. Avamispeo eel veeretasime tegusa disaineriga intervjuu-juttu ning uurisime lähemalt stuudio laienemise tagamaid. Tutvuge!

Stella, mis motiveeris Sind uut nahatöökoda, galeriid ja poodi avama?
See mõte on olnud juba väga pikalt, võib lausa öelda, et taoline kontseptsioon on unistus olnud ülikooliajast, aga praegune ajastus tekkis mitme asjaolu kokkulangemisel – pidime vanast kohast välja kolima ning brändi areng oli sealmaal, kus enda toekama esinduse avamine tundus üks loogiline ja vajalik samm. Galerii olemasolu aga lisab vürtsi – nii ootab meie külalisi ees alati midagi uut.

Stella Soomlais. Foto: Tõnu Tunnel

Mida tähendab see täpsemalt teie klientidele ja teile endile ?

Brändipoe avamine koos töökojaga tähendab seda, et oleme oma kliendile kordades lähemal kui varem.

Nüüd saab igal ajal meile külla tulla, kas siis niisama uudistama ja tagatoaga tutvuma või siis poest kohe midagi kaasa ostma. Endine stuudio oli pigem peidetud, mistõttu on nüüd rõõm olla loomeinimeste epitsentris.
Lisaks oleme suutelised nüüd pakkuma tellimustele väiksemaid järjekordi, kuna tööle on asunud uued meistrid.

Uued meistrid tähendavad ka suuremat võimekust. Kuidas mõjutab brändipoe avamine teie edasimüüjaid?
Kuna kolimisega tegime läbi laienemise igas mõttes, siis tegelikult suureneb järk-järgult ka valik edasimüüjate seas, kuna uues ruumis alustasid tööd uued meistrid. Mõne kuu pärast on nad piisavalt koolitatud, et on suutelised panustama kottide ja aksessuaaride tegemisse sel määral, et jõuame pakkuda suuremat ning ka huvitavamat valikut edasimüüjatele.

Mõnes mõttes muutute nii ka suuremaks konkurendiks oma edasimüüjatele. Mida on võimalik leida teie brändipoest, mida kusagil mujal pole?

Brändipoe võlu on see, et paar sammu edasi astudes saab näha, kes ja kuidas müüdavaid tooteid teevad. Nii tekib aksessuaaridega isiklikum suhe.

Lisaks on väga lihtne esitada tellimus, kui kohapealsest valikust päris seda oma värvi või mudelit ei leia. Samuti on võimalik lasta meil kohapeal teha oma juba soetatud kottidele hooldust ning organiseerida oma seltskonnale töötubasid.

Lisaks kõigele eelnevalt mainitule avate galerii. Millise suunitlusega näituseid võivad külastajad tulevikus kogeda?
Oleme hetkel plaaninud galeriiseintel kontsentreeruda fotokunstile. Plaanime iga kuu avada uue näituse ehk aastas kokku pakkuda külastajatele kuni 12 eri elamust. Esimesena stardime Marge Monko fotokolaažide seeriaga “8 tundi”, järgmisena võtab aga teatepulga üle Tõnu Runnel.

Esimest näitust saab külastada juba juulis, kui avate Marge Monko mustvalgete fotokollažide seeriaga “8 tundi”. Millest lähtuvalt valisite kunstniku ja millist lugu see näitus kõneleb vaatajale?
Marge Monko on kunstnik, kelle looming on mõjutatud feminismi, psühhoanalüüsi ja visuaalkultuuri teooriatest. Teda huvitab naine, keha, (tarbimis)iha ja armastus kaasaja turumajanduslikus tõejärgses ühiskonnas.
Fotokollaažide seeria “8 tundi” aluseks olevad fotod on pildistatud 1919-1934 vabrikus Rauaniit (tulevane Eesti Kunstiakadeemia hoone). Šabloonide abil piltidele kantud tekstid on erinevate töölisliikumiste kaudu tuntuks saanud loosungid.
Valisime selle näituse oma galeriis esimeseks, kuna see kõnetab ka meie enda stuudiotiimi, kus kõik on naised ja tööd tehakse palju.

Kõlab väga atraktiivselt! Millal võib teie uut nahatöökoda, galeriid ja poodi uudistama tulla?
Avame poe 6. juulil. Sellest kuupäevast oleme külastajatele lahti argipäeviti kell 11-19 ja nädalavahetusel kell 11-17. Suurem avamispidu toimub kolmapäeval, 12. juulil, mil lisaks uude ruumi kolimisele ja poe avamisele tähistame ka ettevõtte 6. ning minu 32. sünnipäeva.

Igas mõttes palju õnne. Mis on stuudio edasised plaanid pärast pidustusi?
Nüüd sooviks natuke aega tegeleda olemasoleva ruumi töölesaamisega – sellega seoses on igasuguseid mõtteid, mida otsast realiseerima hakata, seega tegevust jätkub. Küll aga püüame siiski kõrvalt hakata vaikselt ka eksportima – esimesed koostööpartnerid oleme leidnud Helsinkis ja Amsterdamis.

Häppening soovib palju õnne lähenevatele sünnipäevalistele!

Avamisürituse lisainfo leiad SIIT.

Loe täpsemalt Stella Soomlaisi loomingulisest esteetikast ja eetikast.
Märtsis tehtud intervjuu leiad SIIT.

Stella loomingul hoia silma peal:
Veebis
Facebookis
Instagramis