Täna, 16. oktoobril alustab legendaarses Eesti Raadio 1. stuudios  muusika- ja helikunstifestival Üle Heli. Viiendat korda toimuv festival avastab heli ja ruumi vahelisi seoseid seekord suuremalt kui varem. Festivali programm sisaldab kontserte, vestlusringe, heliinstallatsioone, filmiprogrammi, helietendust, peformatiivset loengut ja muidugi ka klubiõhtuid.

Kui avaüritus toimub Kadriorus publikule tuttavas 1. stuudios, siis lõppkontsert 20. oktoobril viib festivali külastajaid hoopis Raesse, Vaskjala residentuuri. Iga-aastaseks traditsiooniks saanud festivali lõppkontsert toimub alati väljaspool Tallinnat mõnes unikaalses kohas.

Kunstnike ja muusikute looming jõuab viie päeva jooksul erinevatesse eripärastesse kohtadesse nagu Rahvusraamatukogu lugemissaalid, Vanalinna väravatorn, Kanuti Gildi Saali lava ja kelder. 19. oktoobril ärkab tänu Üle Heli festivalile peale pika pausi Kopli Rahvamaja. Laupäevane kaunite kunstide õhtu saab endises rahvamaja ruumides alustava Uue Loomingu Maja (Kopli ULM) esimeseks suuremaks avalikuks sündmuseks, mille jooksul erinevate kunstivaldkondade äärealadel kohtunud ideede realiseerimisi saab nautida kahel laval ja filmiruumis.

„Üheks olulisemaiks heli ja ruumiga seotud dimensiooniks on festivalil osalevate artistide tegevuspraktika ja lähenemine oma loomingulisele tegevusele. Nii on Üle Heli festivali programmis suurem osa artiste sellised, kes vähe sellest, et ei tunnista žanripiire, seovad oma loomingulises praktikas ka heliloomingut teiste kunstivaldkondadega,”
kommenteerib Üle Heli kunstiline juht Aivar Tõnso.

Viies Üle Heli toob publikuni mitmeid vaba sissepääsuga üritusi nagu Timo Tootsi ja Aivar Tõnso heliinstallatsioon “Hargnevate helide stuudio”, Peeter LauritsaKadri-Liis Rääki ja Andres Lõo performatiivne loeng “Kunst antropotseenis /mammutivile”, Martin Rästa installatsioon “Mõjuvald”, Alo Alliku loeng “Sound In Space, Space In Sound”, Jaanus Siniväli ja Maria Jönsson (swe) ja eksperimentaalmuusikagrupi Gunk (fi) vaikse muusika kontserdid Rahvusraamatukogus.

Lisaks on kavas Sander SaarmetsaJuhan Vihterpali ja Liis Viira uudisloomingut esitav ERSO muusikute kammerkoosseis, elektroonikat ja psühhedeelset toorfolki ühendav trio EeterFelix Kubin’i (de) uus projekt – audiovisuaalne retroulmekollaaž “Juxtalektrovision”, Kreatiivmootori uue albumi “Mentalblau” esitlus, New Yorgist pärit witch house duo White Ring esinemine, innuiidi kultuurist inspireeritud Zoë Mc Pherson´i (be) audiovisuaalkontsert “String Figures”, Londonis tegutsevate Alo Alliku ja Delia Fano Yela algoritmilist muusikat inimhäälega siduv Roosa Poni, pärismaalaslik ja nõiduslik Alleged Witches (sl), otsingulise käekirjaga dj-d Emma dj (fr) ja December (fr), Postinstrumentum ja palju muud.

Festivali programm ja lisainfo: ule-heli.ee.

Kiwa; foto autor: Gabriela Liivamägi