Telliskivi Loomelinnaku ja Kolme Puu galeriis avatakse 6. juulil fotonäitus “Tallinna vanakooli grafiti”, mis viib külastaja teekonnale läbi öiste trammiparkide, vanalinna tänavate ning äärelinna nurgataguste kurikuulsate 90ndate lõpus ja 00ndate alguses. Näituse on kureerinud kunstnik Ats Allaste.

Näitusel on pea 300 fotot, mis on kokku kogutud grafiti joonistajatelt, nende sõpradelt ning fotograafidelt, kes isiklikust huvist pildistasid Tallinna seintel toimuvat. Enamik töid on alles vaid fotomeenutusena ja sedagi tollele ajale vastavalt tehniliselt üsna kesises, aga sisult rikkalikus vormis.

Jäädvustused äratavad ellu mälestused ajast, mil Tallinna grafiti oli oma eheduses rikkumata ning toores. See oli aeg kui vähesed poodides saada olevad aerosoolid ei katnud kuigi hästi ning toonide valik oli viletsavõitu. Tihti tehti esimesed grafiti katsetused sootuks voolavate nitroemailvärvidega.

“Täna tunduvad need fotod kui väljalõiked vanast, “kadunud” ajast, mis eksisteerib vaid asjaosaliste mälestustes või hägustel fotodel. Need viimased olid pikka aega flopidel ja vanadel kõvaketastel või ka pööningutel asuvatesse kastidesse ära pakitud. Seetõttu oleme väga tänulikud kõikidele, kes on oma fotokogudes sobranud ja seda projekti ühel või teisel moel toetanud,” kommenteeris näituse saamislugu kuraator Ats Allaste.

Tallinna grafiti kuldajastu oli kirev tegelastest, kes tuntud vaid täägimise poolest, näiteks Wrw, Tb, Rsn, Style kuni grupeeringuteni nagu Capo, Sek, Bass & Bandit, Zdmc, kes tegid juba korralikke värvilisi seinu ja tervikteoseid. Osad neist tegutsevad tänase päevani. Suhtumine grafitisse oli toona teistsugune. Paljud tööd joonistati avalikus kohas päevasel ajal ilma, et politsei oleks sekkunud. Tihti pandi mitme peale rahad kokku, et tänavanurgale koos üks piece joonistada ning seetõttu omas iga töö ka suuremat tähendust. Õnn kui kellelgi üldse oli fotoaparaat, et seda kõike jäädvustada.

Näitus jääb Telliskivi Loomelinnaku galeriisse (kahel Loomelinnaku poetänaval) ja Kolme Puu galeriisse üles 8. augustini.

Näitus avatakse kunstifestivali “Ma ei saa aru” raames, mis toimub esmakordselt Telliskivi Loomelinnakus 10.–11. juulil. Iga-aastase festivali alusidee on tuua erinevad kunsti valdkonnad lähemale nii aktiivsetele kunstihuvilistele kui ka neile, kelle jaoks kunsti vaatamine ja mõistmine tekitab tõrkeid. Festivali esimene fookusteema on tänavakunst.

Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/349146276726887

Vaata lähemalt: www.maeisaaaru.ee

Päisefoto: Bianka Soe