Riine on turundaja, kelle hoolsa silma all areneb Visit Saaremaa brändi- ja turunduskeel; kunstiajaloo lõpetanu, kes on andnud loenguid kultuuriajaloost; ning kirjutaja, kes oskab ka kõige keerukama näitusearvustuse valada “apetiitsesse” vormi. Häppeningi disaini- ja kunstitoimetaja Riine Rander on tegutsenud meie ridades tänaseks juba kolm kõnekat aastat kajastades erinevaid kultuurisündmusi ning avades moeseeriate telgitaguseid. Meie jaoks on ta entusiasmist pakatav kaaslane, kelle peale saab alati loota ning kelle näituste arvustused viisid meid uuele kvalitatiivsele tasemele. Milliseid kunstnikke väärtustab siis üks disaini- ja kunstitoimetaja; ning kelleks kehastuks Riine, kui saaks veeta päeva kellegi teise nahas? Neile ja mitmetele teistele krutskiga küsimustele saate vastused tiimi ankeedist.

Nimi: Riine Rander

Häppeningi: Disaini- ja kunstitoimetaja

Igapäevaelus: turundan Saaremaad.

Mind inspireerivad: põnevad jutuajamised, mis sütitavad uusi ideid, mõttearendusi ning loovad tegutsemistuhina. Samuti ka raamatute lugemine.

Minu suurim tugevus on: pühendumus. Kui olen midagi välja lubanud, siis seda ka teen. Lisaks ka analüüsimisoskus, mis võib vahel kujuneda ka nõrkuseks.

Sooviksin juurde õppida: Kunstiteadused on see miski, mis endiselt tõmbab. Kuraatorlusele võiks tulevikus rohkem aega pühendada ja selle kohta rohkem õppida.

Album, mis on läinud mulle väga korda: Eks paljudel hetkedel elus on oma soundtrack ja mingid muusikapalad meenutavad teatud perioode. Kui pean ühe välja tooma, siis Kings of Leon’i “Only by the night”. See on album, mis tuleb mulle sügise lähenedes taas meelde, arvatavasti ka just täna, mil üks kaunis suvi on taas selleks aastaks läbi saamas. Seda albumit kuulan igal aastal just suve lõpus ja sügisel.

Kui saaksin veeta ühe nädala ükskõik millise inimese kingades, siis oleks selleks: Peggy Guggenheim. Ta oli kunstimetseen ning ekstsentriline naine. Sooviksin näha ja kogeda 20-40ndate pöörast kunstielu New Yorgis ja Pariisis.

3 lemmik filmi: Mike Newelli “Mona Lisa Smile”, Bong Joon-ho “Parasite”, Nathaniel Kahni “The Price of Everything”

3 lemmik kunstnikku: Egon Schiele, Gerhard Richter ja Ants Laikmaa

3 lemmik disainerit: Eve Hanson, KÄT, Kriss Soonik

Raamatusoovitus:
Ray Dalio “Principles”, Oscar Wilde “Dorian Gray portree”, Hans Rosling, Ola Rosling, Anna Rosling Rönnlund “Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World – and Why Things Are Better Than You Think”

Oluline õppetund, mille olen Häppeningis tegutsedes saanud: tee seda, mida naudid.

5 lemmikut artiklit Häppeningist läbi 5 aasta:
Sadu fotojutusts “Fotosilm: inimtühjusesse mattunud Tallinn” – selle loo puhul kõnetas vaikus ning sahin, mida kujutlen, kui vaatan fotoseerial tuvi katusel ning linnuparve maast õhku tõusmas. Kogu olukord oli sürreaalne ning lõi uue perspektiivi nii vaadates fotosid tühjadest Tallinna vanalinna tänavatest kui ka igapäevaelus üldisemalt.

“I Land Green ehk I Land Soundi roheline pool Intervjuu” lugu, mille tegin I Land Soundi I Land Green tiimiga 2019. aastal. Jätkusuutlikus on minu jaoks oluline teema, kuid seda intervjuud tehes ning kuulates, mis plaanid on ühel muusikafestivali tiimil, tekitas tõepoolest külmavärinad. Suur austus on kogu tiimi vastu, kuna nad on nii Eesti, kuid arvan ka, et maailma mõistes muutnud (muusika)festivali pidamise standardeid. Olen hilisemalt ka suhelnud korraldajatega just prügikäitlemise ja taaskasutuse teemadel, siis see prügikogus, mis tekib ühe festivali käigus on meeletu ning mul on väga hea meel, et ILS tiim on tõestanud, et selle meeletu koguse prügiga on võimalik ka vastutustlundlikult käituda ning sorteerimine ja tagasi ringlusesse suunamine ei ole midagi meeletut.

Moetööstuse räpane pool: greenwashing ehk rohepesu – nagu eelnevalt mainisin, siis jätkusuutlikkus on minu jaoks tähtis teema. Arvan, et kui Kaisa selle artikli avaldas, ei oldud ülemäära palju sellest teemast räägitud. Mulle meeldib kirjatüki kriitilisus, argumenteeritus ning lõpetuseks lihtsad soovitused, kuidas viljeleda kestlikumat elustiili.

Imposantne KEK – Mul on hea meel, et saime Häppeningiga jäädvustada ühe ajalooliselt märgilise hoone epohhi lõppu kogu selles ilus ja samas ka valus. Saime pildistada samblalooriga kaetud ruumides, kust see kadus mõni päev hiljem, kuna majale paigaldati uus katus. Nüüd on seda maja iga päevaga rohkem renoveeritud ja korrastatud. See, milline see kunagi oli, saab vaadata vaid piltidelt.

Ärkamine –  See on idülliline tunne, kui kulged varahommikul läbi linna, kui enamus veel magavad, ning pildistate kasteheinas, kui taamal tõuseb päike. Taustal kostus õrnalt muusikat, mis lisas meeleolu, ja me lihtsalt pildistasime jäädvustades hommikuilu, kui loodus alles ärkas ning paks uduloor kattis maad.

Minu jaoks on Häppening: soe tunne ja suur hulk inspiratsiooni! See on see hetk, kui saad kokku sõpradega, et arutleda ja plaanida. Need plaanipärased töised kohtumised arenevad edasi filosofeerimiseks ning selle käigus sünnivad uued ideed ning projektid.

Tänavu tähistab Häppening oma viiendat tegutsemisaastat. Sünnipäevakuu raames toome teieni vimkaga tiimi ankeedid meie töökatest liikmetest, lisaüllatusi koostööpartneritelt ning septembrikuus tähistame sünnipäeva meeleoluka tantsupeoga, kuhu oled oodatud Sinagi. Artiklitega tutvu rubriigis “Häppening 5“.

Fotod: Jane Vogt