Üle Heli festival toimub Tallinnas 26. kuni 29. oktoobrini. Festivali mitmekesine programm on kinnitatud ja piletid müügis. Festivali teemaks käesoleval aastal on “heli ja ruum”. Teema läbib progammi alates konkreetsetest füüsilistest installatiivsetest ruumieksperimentidest kuni heli ja ruumi suhte uurimiseni artistide loomingus.

Festivali peaesinejateks on piirideületaja Jimi Tenor Soomest, eksootikat masinlikkusega kombineeriv Ninos du Brasil ja seekord suures mahus uudisloomingut esitav Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Unikaalse sündmusena leiab esmakordselt Eestis aset Algorave ning toimuvad mitmed hariduslikud programmid, mis on publikule prii sissepääsuga.

“Käesoleva aasta festivali võib pidada omamoodi uurimuseks, mille eesmärk on vaadelda ruumi ja heli suhteid ning avardada arusaamist sellest, eeldades, et ruumilisusel on tulevikus muusikamaailma arengus senisest suurem tähtsus,”
rääkis festivali juht Aivar Tõnso.

Jimi Tenor, kes tuleb seekord esinema ühemehe orkestrina, on võimeline käsitsema samaaegselt instrumente elektroonikast saksofoni ja vokaalini. Pärast etnomuusikat, funk’i, soul’i ja jazz’i, mida Jimi on mänginud mitmetes kooslustes nagu Soul Investigators, Kabu Kabu, Cola ja Jimmu ning teinud koostööd peale oma eks-abikaasa Nicole Willise ka Tony Alleni ja UMO JAZZ Orkestriga, on Jimi naasnud selle juurde, millega ta esmalt tuntuks sai. See on elektrooniline post-funk, ekstaatiline ja hüpnootiline tantsu romantika.

Jimi Tenor

Ninos du Brasil on oma nimele ja muusikale vaatamata Itaalia grupp, kui grupiks nimetada juba kolm albumit üllitanud Nico Vascellari ja Nicolò Fortuni duot. Nende muusikas ristuvad tropicalia, techno, doom metal ja elektro. Hüpnotiseerivad rütmid ja ebamaised hääled viivad kuulaja elektroonilisse džunglisse kusagil suurlinna hämarais keldrites. NDB kontserdid on adrenaliinipommid, mis ei jäta puudutamata kedagi, kes kuulama satub. Üle Heli festivalil esitleb duo oma uut albumit “Vida Eterna”.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor on kujunenud üheks tuntumaks Eesti muusikakollektiiviks maailmas. Eriline koht on selles juba aastaid olnud eesti silmapaistvamate heliloojate loomingu tutvustamisel maailmas. Üle Heli kontsertõhtul toimuvad mitmed Lauri-Dag Tüüri teose “Mu sees” ja Liisa Hirschi “Jooned” esiettekanded. Samuti kantakse esmakordselt ette Märt-Matis Lille teose “Hopi lugu neljast maailmast” uus seade segakoorile, lugejale, elektrikitarrile ja löökpillidele. Lisaks on kavas ka veel Ülo Kriguli “Vesi ise” ja Sander Saarmetsa seade koorile ja elektroonikale Veljo Tormise loost “Lindude äratamine”. Koori juhatab Kaspars Putniņš.

Eraldi unikaalne sündmus on 28.oktoobril Von Glehni teatris toimuv Algorave Nõmmel. Algorave on liikumine, mis ühendab algoritmilise muusika entusiaste üle maailma. Esmakordselt toimub Algorave ka Eestis. Algorave eripäraks on luua teos otse live’is algorütmide kaudu. Algorave’il esinevad Benoit And The Mandelbrots Saksamaalt, Londonis resideeruv eesti päritolu kunstnik Alo Allik, Koray Tahiroglu Soomest, Shelly Knotts Austraaliast ja kohalikku tuge pakuvad Algorütmid, Hüpnosaurus, Ekke Västrik ja Build Gates (Martin Rästa) oma muusikaliste erikavadega ning vj Martin Verrev visuaalidega.

Oluline rõhk on tänavusel festivalil ka hariduslikul programmil, mille sarjast esimene vestlusring “Imaginaarne ruum” saab alguse avaõhtul, 26.oktoobril. Harivaid vestlusringe ja seminare tomub teistelgi päevadel ning kõik nad on huvitunutele prii sissepääsuga, kuid võivad olla piiratud mahutavuse tõttu eelregistreerimisega ja eeldada eelnevat kogemust antud valdkonnas.

Lisainfo: www.ule-heli.ee
Piletihinnad 8-25€.
Pileteid saab osta Piletilevi kaudu: http://www.piletilevi.ee/est/piletid/ule-heli-festival-2017-52828/
Pressiteade:
Anastassia Dratšova
Kommunikatsioon
press@ule-heli.ee