Eriline tunne on avastada Eesti maastikul värsket ja andekat muusikaverd. Saage tuttavaks noore neiuga Tallinnast, kelle nimi on Elo. Tema aliaseks on st.tekla ja tundub, et oma viimase kolme-nelja SoundCloud’i üles laaditud looga on ta leidnud oma saundi, kuhu poole pürgida. Elo on lihvimata teemant, kelle koduste ja käepäraste vahenditega valmistatud taustad mõjuvad kohati toorelt, ent temas on see X-faktor. Kummitama jääv ja lummav vokaal, melanhoolsemad tekstid ning intelligentne suhtumine. Lisaks, suur pealehakkamine ning julgus katsetada erinevaid instrumente ning analooge. Sukeldusime tema tegemistesse. Vastu vaatas meile maailma-parandajaliku ja head sooviva mentaliteediga kasvav artist, keda sõbrad nalja viluks pühakuks kutsuvad. Hoiame sellele erilisele tüdrukule pöialt, saage teiegi Elo ehk st.tekla tegemistest teada!

Räägi meile kes Sa oled, millega tegeled ja kust Sa tuled? Nii inimese kui ka artistina.
Olen 18-aastane noor, õpin Vanalinna Hariduskolleegiumi 11.klassis. Huvitun muusikast, kirjandusest ja bioloogiast. Vaba aja veedan koos sõpradega või jalutan linnas ringi, kuulan muusikat, pildistan, kirjutan, naudin ja avastan end ümbitsevat maailma. Artistina olen olnud st.tekla mitte just väga kaua aega, seega ka st.tekla alles avastab end. Kindlasti võin öelda, et st.tekla pole täiesti eraldiseisev minust kui inimesest. Meil on palju ühist, eelkõige just soov teistele head teha. Luua inimeste ellu lisaväärtusi, ükskõik kas lihtsalt olles heaks inimeseks ja kaaslaseks või siis luues nautimiseks muusikat.

Heietades veel “eluteeliste” mõtete üle, siis kuidas leidsid raja muusikani?
Muusika on olnud mu elus nii kaua kui mäletan. Muusika köitis ja võlus mind juba väga noorelt. Ema meenutas, kuidas kaheksa kuuselt teleka ees muusikat kuuldes näppu viskasin. Umbes kolme aastasena oli mul peas terve Jääääre plaat, mida armastasin autos kaasa laulda. Hiljem laulsin aastaid huvikoolides ja koorides. Üheteistkümne aastaselt hakkasin õppima Nõmme Muusikakoolis saksofoni erialal. Just sealt sain ma kätte tunde, kui hea on lisaks laulmisele mängida ka pilli. Minu muusikatunnetus hakkas arenema täiesti teises suunas. Samas vanuses hakkasin ma kirjutama ka oma esimesi laule.

Mind huvitab, kas Su pseudonüümil on otsene seos varajase kristliku ortodoksiaga? Kristlikus religiooniloos kohtab sellest nimest erinevaid variatsioone – Thecla, Tecla, Thècle kui ka Tekla. Kuidas sündis Sinu alias st.tekla?
Otsene seos st.tekla ja varakristliku ortodoksia vahel minu jaoks tegelikult puudub. Tekla oli hoopiski üks nimedest, mida mu ema mulle algul anda soovis. St.tekla sündis põhjusel, et tundsin soovi luua endale alter ego ja kuna mu sõbrad on mind juba aastaid pooleldi naljaga pühakuks kutsunud, siis tundus st.tekla just hea nimekooslus.

Minnes edasi loometöö juurde, siis kuidas näeb välja Sinu muusika loomise rituaal?
Ma naudin meeletult klaveri taga istumist ja lihtsalt improviseerimist, seega enamus lugusid on saanudki alguse just sealt. Salvestan need viisijupid esmalt telefoni. Kui hiljem midagi väga meeldib, katsun võimalikult ruttu arvutisse sisse mängida ja laulu ära salvestada. Muid rituaale mul otseselt pole, ent olen alati tugevalt mõjutatud valgusest, seega enne salvestamist eelistan ma teha oma tuba hämaramaks. Süütan küünlad või siis lilla neoonlambi ja gloobuse, avan veidi akna, et oleks värsket õhku ja siis istun maha ning katsun elada muusikasse sisse.

Hämarus ja pimedus on mind alati võlunud, jättes mulle kuidagi rohkem ruumi hingamiseks ja fantaasial on ka palju lihtsam lendu minna.

Sa laulad, kuid kas lood ka ise oma taustad? Millist tehnikat või programme selleks kasutad?
Minu jaoks on äärmiselt oluline, et muusika moodustaks terviku ja selle tõttu eelistan ma ka oma taustad ise kirjutada ning salvestada. Muidugi on äärmiselt tore ka teistega muusikat luua, ent mul on lihtsam kõike ise teha, siis on iga aspekt loos minu kontrolli all. Salvestamiseks kasutan ma kõige käepärasemaid ja kodusemaid vahendeid ning kui ma alustasin, vastas nendele kriteeriumidele GarageBand. Mõned mu muusikateadlikumad sõbrad vahel naeravad kui kuulevad, mis programmi ma kasutan, aga tegelikult saab hakkama küll. See sobib hästi algajatele. Ühendan arvutisse oma MIDI-klaveri, nooremalt vennalt laenan mikri, mille ta kunagi arvutis sõpradega suhtlemiseks soetas ja hakkan vaikselt otsast pihta. Ühtegi koolitust, kuidas midagi õigesti teha ma kunagi läbinud pole, ent ma naudin salvestamisel väga just seda nokitsemise ja avastamise aspekti. Ja kuigi teen ilmselt paljud asjad enda jaoks kilplaslikult keeruliseks, siis igav igal juhul ei hakka.

Kuidas annaksid sõnades edasi oma muusika iseloomu inimesele, kes seda kunagi kuulnud pole?
Väga visuaalse inimesena meeldib mulle tõlgendada erinevaid mälupilte ümber muusikasse. Proovin luua alati igale loole kindla atmosfääri, mis oma olemuselt oleks huvitav ja salapärane. Kohati on mu muusika veidi melanhoolne, nostalgitseb minevikus toimunu üle. Usun, et mu muusika pole eriti keeruline ja sellega on kuulajal lihtne samastuda ning leida sealt enda jaoks mingi sõnum.

Mida tahaksid kuulajatele öelda?
Ma tahaksin kuulajatele edasi anda oma mõtteid ja tundeid. Rääkida asjust, mida ma elus kogenud olen.

Üle kõige loodan ma neis tekitada selle läbi mingit emotsiooni, pakkuda lohutust või pelgupaika. Tahaksin öelda, et nad pole oma raskustes üksinda, innustada neid märkama ilu enda ümber ka rasketel hetkedel.

Kas Sinu loomingu taga seisab sügavam mõte, mida peaksid Sind kuulavad inimesed teadma või annad vabad käed ja lased muusikal igaühega omamoodi rääkida?

Muusika pakub mulle vabadust, mida ma ei ole rohkem leidnud mitte kuskilt mujalt oma elus.

Selle tõttu tunnen ma, et ei artist ega kuulaja tohiks olla teineteisest piiritletud. Muidugi, kui tekib ühetine arusaam heliteosest, on see lausa suurepärane ent ma ei pea seda hädavajalikuks. Ma ei tunne, et minu muusika puhul oleks vajalik või kasulik juhendada kuulajat mingis suunas mõtlema. Ma loon alati emotsiooni ajendil, see on minu jaoks hea koht pingete mahalaadimiseks ja eneseanalüüsiks ning ma ei saa eeldada, et kuulajad peaksid suutma mõista minu mõtteid täpselt nii nagu ma need kirja olen pannud. Aga tõesti, see polegi esmatähtis. Peaasi, et kuulaja enda jaoks midagi minu muusikast avastaks.

Hetkeseisuga on Sul Soundcloudi’is kaheksa lugu. Oled Sa sinna veel materjali üles laadimas?
Kindlasti, nokitsen praegu kolme uue loo kallal, mille loodan varsti ka üles laadida.

Arvestades, et oled nii värske leid sellel maastikul, siis uksed-aknad justkui igas suunas avatud. Milliseid mõtteid mõlgutad tuleviku suhtes?
Soovin kindlasti jätkata tulevikus muusika loomist, kuna see on niivõrd suur ja võimas osa mu elust. Ma pole veel kindel, kas lähen ka edasist haridust just sellel alal omandama, aga muusikat hüljata ei kavatse ma kindlasti. Mul õnneks on veidi aega veel mõelda ja maailma avastada enne kui otsustama pean.

Kas oleksid nõus kuulsuse nimel mõne suure leibeli palvel oma stiili muutma, et “sobida” suurema hulga kuulajaskonnaga?
Vastus sellele on kindel ‘ei’, kuna ma ei näe mõtet oma stiili muutmisel. Ma ei tee muusikat kuulsuse või edu pärast. Tahaksin jääda hetkel nii naiivseks ja loota, et leian oma edu jäädes iseendaks. Pole eriti mõtet teha muusikat, mida ma ise ei naudi või mis ei tule päriselt minu enda seest.

Mis Sind enda loomingu loomiseks inspireerib? Millest ammutad jõudu?
Tahes-tahtmata tuleb palju ainest muusika loomiseks minu enda kogemustest ja mõtetest.

Mind inspireerib elu ilu ja valu. Innustavad inimesed mu ümber, nende mõtted ja tegemised. Empaatilise inimesena elan ma vahel sisse ka teiste inimeste läbielamistesse ja saan hoopis sealt ideid. Jõudu ammutan ma loodusest, eriti mere ääres viibimisest ja palju ka üksiolemisest, sest siis mul on aega rahulikult mõelda ja pead tuulutada.

Milline muusika Sinule endale meeldib? Kas Sul on eeskujusid?
Mulle meeldib täiesti seinast-seina muusika. Vahepeal avastasin hip-hop’i maastikke, viimasel ajal olen naasnud jazz’i juurde. Kindlad eeskujud mul puuduvad, tahaksin olla ikka kõige rohkem enda moodi. Ma tunnen, et vahel kandub muusika, mida kuulan, mingil määral edasi ka mu enda loomingusse. Sellepärast katsun hoida end kursis väga erinevate žanritega, et elu ja looming oleks huvitav ja mitmekesine.

Mainisid eelpool, et Sulle pigem meeldib, kui kogu loomeprotsess on iseenda kätes. Siiski, millise produtsendiga tahaksid teha koostööd, kui peaksid valima?
Ma arvan, et maailma mastaabis rääkides oleks minu jaoks ääretult põnev koostöö SBTRKT’iga. Aaron Jerome oskab luua väga lummavaid ja huvitavaid meloodiaid, mis on mulle alati sümpatiseerinud.

Millise vokalistiga, just Eesti mastaabis?
Eesti mastaabis tundub huvitav teha koostööd Mick Pedajaga. Ta oskab tuua oma muusikasse sügavust ja salapära ning ma hindan seda väga.

Jaga meiega oma kolm lemmikut lugu!
Samaris – Góða Tungl

Badbadnotgood- In Your Eyes

Mick Jenkins- The Truth ft. NoName