Valmistasime valentinipäevaks oodi muusikale, mis on niivõrd mitmetahuline ja inspireeriv. Sageli ka valesti mõistetud ning liiga üheplaaniliselt interpreteeritud. Hip-hop on minu südames elanud ajast, kui Spice Girls hakkas igav tunduma. Aga miks?! Ju siis võlusid mind ära südamelöökide kiirusel astuvad biidid. Kui möödunud aasta detsembris tegime juttu uuekooli hip-hop’i eksperimentaalsemast heliliikumisest, siis selleks puhuks pöördusime hoopis selle subkultuuri juurte juurde. Võtsin ette Eesti räpiskene üheksakümnendate saundi viljeleva meeskollektiivi 5LOOPSi, kelledest kaks liiget sPoom (Martti Poom) ning Hr.Kivi (Peeter Leet) minu küsimustele vastama nõustusid.
5LOOPSi helipilt on koorunud huvist vanakooli stiili vastu ning ajaga muutunud Eesti räpimaastikul üheks äratuntavamaks ning omanäolisemaks. Mis mind isiklikult nende puhul paelub on, et nad küll nimetavad end “vanakooli” järgijateks, kuid sellele vaatamata on neil ajas tekkinud oma väikeste kiiksudega fankilik käekiri. Tahaksin rõhutada nende stiilile rääkida intelligentselt ja ka kavalalt. Räpist oodatakse enamjaolt siirust. Nende tekstides ei ole üldiselt kuulda ropendamist ja kellegi rassi või orientatsiooni toorest solvamist.
Nii me siis rääkisime minevikust, olevikust ning tulevikust. Keskmeks nende endi looming, mõtted räpi olemusest ning ka uudis värskest “2000MISIGANES” pealkirjaga albumist.5LOOPS4_Foto_Kaisa_Tooming

Alustuseks andke meile väike ajalootund. Kuidas ning millest inspireerituna 5LOOPS sündis?
sPOOM: 5LOOPS on tulemus mitme erineva persooni ühishuvis vanakooli hiphop’i vastu. Ning soov selles võtmes enda meeleolu edasi kanda. Konkreetset mingit tähtpäeva ja sellega seonduvat sündmust nagu minu arust polegi…
Hr.KIVI: Minu esimesed mälestused pärinevad sõna otseses mõttes keldrist. Võib öelda, et 5LOOPSi alged ongi idanema hakanud ühest Tartu keldriruumist, kus Poom oli 2009 aasta lõpu poole ühe stuudioruumi valmis sättinud. See oli aeg, mil me olime just hakanud läbi käima, Poom hakkas uuesti taustu tegema ja tol hetkel tundsin, et peaks tantsimise(jep!) asemel rohkem muusika peale keskenduma. Ja nii me seal istusime, Poom nokitses biite teha ja ma vaatasin, kuidas asi käib. Hiljem hakkasin omal käel biite tegema.

Kes nüüdseks selle projekti taga seisavad ja kuidas on jaotunud rollid?
sPOOM: Peamiselt on osalejateks olnud Hr.Kivi, DJ Kayot, Otto, Krick ning mina. On olnud väga palju külalisartiste, kes on andnud sellele oma panuse. Väga väheseid on neid, kes pole. Rollide jaotus? Kuidas kunagi. Igale inimesele leitakse roll, kui ta soovib kaasa lüüa.

Aga kes siis teie olete ning milline on teie argipäev?
Hr.KIVI: Nagu ikka, kaevan kahte karjääri korraga. 9to5 ja räpielu (pole suva melu).
sPOOM: Täpselt sama eriline hing nagu iga teinegi, kes elab kellast kellani ning teenib raha, et toita oma hobisi. Õnneks olen leidnud endale ameti ning keskkonna, kus töö pakub naudingut. Samas nõuab ka kreatiivsust ning pidevat värskust.

Kui minna nüüd natukene sügavamale hiphop’i subkultuuri Eesti maastikul, siis kuidas positsioneerib ennast 5LOOPS?
sPOOM: Kuskil kamina ning rõdu vahel.

Ehk oleks kuulda seda ehedat kaminapuude prõksumist ning kuidas tuli elab ja tantsib. Samal ajal hoides silma peal kõigel ümbritseval, läbi rõduukse, et ei jääks liiga kaminakeskseks.

Ja kellele see kompott ei meeldiks siis?
Hr.KIVI: Ma ütleks, et 5LOOPS on nagu Eesti hiphop’i kollektiivne alateadvus. Kui terve 5LOOPSi diskograafia läbi kuulata, siis saab sealt suurepärase läbilõike eesti skenes toimuvast 2010 ja edasi. Miks ma ütlen eesti skenest, siis seetõttu, et 5LOOPS on teinud koostööd kümnete erinevate artistidega põimides kõigi eri vaatenurgad üheks tervikuks.

Seetõttu ütleksin, et 5LOOPS positsioneerib ennast pisikeste killukestega igas eesti räpi tõsipeas.

Milliseid väärtusi endas kannate?
Hr.KIVI: See on selline pikem saunajutt. Ühe lausega – olgem normaalsed inimesed ja ärgem elagem üle oma võimete. Siis on kõik hästi.
sPOOM: Loomulikkust. Miski ei tule pressitult. Midagi ei pea imema helikandjale. Ei pea võtma näitekursusi või tegema mitmeid stseene, et elada karakterisse. See mida näed, nüüd ka saad.
5Loops3_Foto_Kaisa_Tooming
Mis teid üleüldse tänasel päeval inspireerib, peale looduse ja sõprade?
Hr.KIVI: Kõik, mis vähegi suudab end “not giving a f’ck” kihist läbi pressida.
sPOOM: Elu ise. Mingi hetk saad aru ümbritsevate asjade voolust. Ja nende dimensioonidest. Tean, see kõlab nagu jõhker filosoofist-wannabe, kuid see tegelt on päris.

Ma alles mingi hetk muusikat kuulates, sain aru, kuidas ta mu tajuruumis pesitseb. Selles võtmes, hakkasin ka analüüsima teiste inimeste mussi. Päris huvitav oli. Kui see kõik Su peas tõmbab nagu 3D film Su ette end laiali. Ja sealt hakkad tegema teisi seoseid ning jälgid kõike värske pilguga.

See paneb looma…

5LOOPS on alati mõjunud intelligentse kollektiivina. Viljelete vanakooli-hõngulist räppi, mille baasiks siiski lihtsustatult öeldes on tihtipeale “kõvatamine”. Teie puhul otsest üle võlli ärplemist ja ropendamist ei tähelda. Ainult kavalamalt väljendatult. Kuidas sünnivad teie tekstid ning mida nende loomisel jälgite?
sPOOM: Eks peab tegema nii üht kui teist. Ka kõvatama. Aga selle tulemusena ma ei oota kunagi verbaalset kukepoksi, vaid pigem hoiakut “everything you can do, I can do better”. Kuid kahjuks siiamaani on enamus asjad lõppenud kukepoksiga. Üldiselt ma siiski lähtunud emotsioonist, mida instrumentaalpala mulle pakub, juhul kui pole välja ennem mõeldud mingi kindel teema, millest kirjutama hakatakse.

Aga intelligente kollektiiv? OK. Sellega ma võin leppida.

Hr.KIVI: Selle “kõvatamisteema” olen enda jaoks lahti mõtestanud järgmiselt. Minu jaoks on see, mis teeb räpist räpi, hoiakute edastamine mingi teema suhtes läbi muusika. Lihtsalt öeldes, peaks iga pala andma kuulajale edasi teatud emotsiooni või hoiaku millegi suhtes, läbi räppari vaatenurga. Mina ja eeldan, et paljud teisedki ei võta räpplugusid, kui pelgalt MC kõvatamisena, vaid keskenduvad kuulates just nimelt sellele emotsioonile, mida räppar edastab – justkui räppar oleks vaid hääl kuulaja peas, mitte eraldiseisev isik. Peale emotsiooni tuleb mängu juba viis, kuidas seda edastatakse – sõnademäng, meloodilisus, tausta ja vokaali kooskõla, produktsiooni ja mastering’ini välja.
Oma tekstid sünnivad tavaliselt mõne emotsiooni ja teatud ideede kokkusulatamise meetodil.
5LOOPS6_Foto_Kaisa_Tooming
Natukene seotult ka eelnevaga küsiks, kas 5LOOPSi kujundamine on olnud mingil hetkel teadlik bränding või on see tekkinud täiesti orgaaniliselt ning otsese strateegiata?
sPOOM: Minu arust me oleme ikkagi teatud hoiaku võtnud teadlikult. Otsustati väga teadlikult, millise vaibiga mussi me teeme ning kuidas kogu kompott peaks kõlama. Ja mis tunnetuse ta Sinusse peaks jätma. Visuaalikeel on suht kindel olnud. Võiks täiesti öelda kasvõi selle põhjal, et tegemist on kergematsorti brändimisega küll. Õnneks on see suht korda läinud projekt, sest sellisena nagu me oleme end tahtnud näidata, nõnda ka meid nähakse.
Hr.KIVI: No siinkohal on kindlalt Poom teinud väga suure osa, kui mitte öelda, et kõik. Füüsiliselt vähemalt. Eks ideid arutame koguaeg jooksvalt, aga kui tegemiseks läheb, siis on ikkagi Poom see, kellel pliiats käes, valmis ideedele füüsilist vormi andma.

Jätkaks uudisega, et ilmus uus album pealkirjaga “2000MISIGANES”. Palun rääkige uuest kauamängivast lähemalt.

Hr.KIVI:  

Heli on paks ja sämplid on läbinud korraliku sõela, milledest enamik on tee leidnud Poomi MPC-sse, kus nad oma kõige värskema vormi saavutasid. Wow!

sPOOM: See album on klassikaline 5LOOPS oma parimas marinaadis. Nüüd tulevad mingid maitsed esile, mida ennem polnud üldse tunda. Komponentide kooskõla on ühtlasem ja seda Sa tunnetad juba eelrooga silmitsedes. Mulle meeldib.

Kuidas see erineb teistest teie poolt välja antud albumitest ning mida sellest kuulajal oodata?
sPOOM: Kuulajad ärgu oodaku midagi. Siis ongi efekt isegi parem. Pole vaja siin rääkida mingit “aasta album kindlalt!” juttu või et “sellest saab Eesti hiphop’i klassika”. Võtke aega rullimiseks kus iganes, pange plaat peale, kuulake kogu helitükk algusest lõpuni ära.

Saate täisportsjoni jagu vanakooli muusikat koos meile omapärase atmosfääriga.

Hr.KIVI: Minu jaoks on see esimene füüsiline plaat, kus ma reaalselt räpin – eelmistel sai siis taustadega kaasa aidatud. Sel plaadil, siis mõlemal rindel. Heli poolest on plaat nagu üks 5LOOPSiga juba tuttav inimene juba ette aimata võiks, kuid usun, et pakub üllatust nii mõnelegi tõsisemale fännile.

Kuidas Eestis on üleüldse see räpivärk praegu – kui raske on võistleda nö trendi-räpi vendadega? Või polegi mingit otsest võistlemise momenti – aetakse oma asja rahulikult ja ehk ongi hea, kui kuulajatel valikuvabadus olemas?!
Hr.KIVI: Noh, trendid tulevad ja lähevad. Klassikalised muusikastiilid jäävad alati püsima. Nii väikse riigi puhul nagu Eesti jäävad kõik muud stiilid peale peavoolu kahjuks “underground’i”. Pole eraldi raadiojaamu, kodumaiste artistide rotatsioon erinevatel pidudel ammendub kiiresti, ühesõnaga – vaid väheseid saadab suurem edu. See iseenesest näitab, et on võimalik alternatiivsema muusikaga läbi lüüa küll, kuid just nimelt publiku suurus paneb piirangud. Keel ka loomulikult – üsna raske on oma muusikat välja poole Eestit laia maailma saata, kui sõnu mõistavad vaid 1 000 000 inimest. Kokkuvõtteks, kõigile on ruumi, mida rohkem seda uhkem, päeva lõpuks jäävad alles ikka vaid subjektiivsed arvamused.
sPOOM: Mina ammu ei võistle kellegagi Eestis. See on saavutuspostina väga madal latt. Mitte, et siin kohapeal räpivärk kehva oleks, kuid musikaalselt ei ole me ühel lainel (kes nüüd solvuma hakkama kavatsevad: ma ütlesin LAINEL, mitte tasemel). Ma otsin räppmuusikas ammu juba midagi muud kui see, et saada feimi ja sulli. Ja nii ma saan ka omi asju rahulikult ajada.

Räägiks natuke ka tulevikust. Mis edasi saab ja mida 5LOOPSi horoskoop Kuke aastaks lubab?!
sPOOM: Mis saab 5LOOPSist aastal 2017?

Kuulsin, et nad pidid ühe väga mõnusa plaadi välja andma. Lubasid nad veel ju eriti ägedaid plaadiesitlusi. Loodan, et saab näha ka muusikavideosid. Äkki uut riidekraami ka tulemas.

Aga kes neid horoskoope ikka usub…

Lõpetuseks – kas olete liikumas natuke eksperimentaalsema suuna mõjutuste poole või jääte truuks üheksakümnendate saundile? Võib-olla avate mõned kaardid oma fännidele.
sPOOM: sPOOM teeb soolot. Mille tulemisest räägin ma kunagi hiljem täpsemalt. Pole absoluutselt üheksakümnendate saund, vaid miskit muud. Teistsugused rütmid ja lahendused. Aga kui LOOPSi asju silmas pidades, siis ma arvan et sound jääb truuks – see ongi kogu projekti sisu olnud.
Hr.KIVI: Nagu Poom ütles, sooloaeg on käes. Mis ja millal jätame siinkohal lahtiseks. Jalgratast leiutama ei hakka, nii palju võib kaarte avada.

5LOOPSi uue kauamängiva “2000MISIGANES” esitlus toimub 17.02.2017  kohvikus Sinilind.
Soojendavad Whiz & Krick; muusikat valivad Kähr, Kapten Tulevik, Dragan Volta ja Ki En Ra.
Üritus algab kell 23:00
Pileti hinnaks enne 00 ja FB attend 5 / muul juhul 7
Facebooki ürituse leiate siit
5LOOPS_Foto_Kaisa_Tooming5LOOPS7_Foto_Kaisa_Tooming
5Loops1_Foto_Kaisa_ToomingFotod: Kaisa Tooming (Häppening)

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.