Festivalide suvi on täies hoos! Eelmisel nädalal tõime teieni I Land Sound 2019 ülevaate – mida on oodata ja mis on tulekul. Täna tutvustame teile lähemalt elamusfestivali rohelist projekti: I Land Green! On hea meel tõdeda, et I Land Soundi korraldustiim on võtnud südameasjaks luua keskkonnasõbralik festival vähendades ökoloogilist jalajälge, mis tavaliselt suuremate üritustega kaasas käib. Kliimamuutus on toimumas ja see on mõjutatud inimkonna käitumisharjumuste poolt (United Nations). Nende tekkepõhjustega tuleb tegeleda juba täna! I Land Greeni tiim mõtleb homse peale – nad teevad ennetustööd ja suunavad oma tegevustega ka festivalil osalejad keskkonnahoidu panustama. Tutvugem!

Revolutsiooniline festival

Festivali esimesest aastast peale on kasutusel olnud Topsiringi topsid ja plastikust kõrsi ei ole sel festivalil kunagi olnud, neid on asendanud makaronist joogikõrred. Korduskasutatavaid topse ja söödavaid kõrsi kasutatakse festivalil endiselt ning need on saanud I Land Soundi täiesti loomulikuks osaks. I Land Greeni tiim on kokku pannud ligikaudsed numbrid prügist, mis tekivad ühe festivali käigus. Need on šokeerivalt suured, et mitte öelda hoomamatud, kuid paratamatu osa ühest festivalist.

Näiteks 2018. aasta 4-päevase festivali ligikaudne väljastatud toidukordade arv 30 000 ringis. See tähendab 30 000 ühekordset taldrikut, 30 000 kahvlit ja 30 000 nuga. Ainuüksi söögikordade peale kulus ligikaudu 90 000 ühekordset eset. Tookord olid kasutusel küll biolagunevad nõud, ent pärast põhjalikumat uurimist otsustas meeskond ka nende suhtes võtta seisukoha, et lõpuks on need siiski ühekordseks kasutuseks mõeldud esemed; lisaks sellele on nende ümbertöötlemine Eestis üldse veel ebaselge, kuna vajavad lagunemiseks spetsiifilist tehnoloogiat. Seetõttu toovad I Land Greeni eestvedajad festivalile päris taldrikud, noad ja kahvlid, et hoiduda plastiku hordidest.

“Läheme juurte juurde tagasi ja hakkame nõusid pesema!”
– Kadi Aguraijuja, I Land Greeni eestvedaja.

Kuna kasutatakse päris nõusid, siis seatakse festivalile üles ka spetsiaalne nõudepesu punkt, kus kasutatakse kodumaist nõudepesuvahendit Mulieres, mis on puhas toode ja laguneb täielikult looduses. Tuletagem siinkohal meelde, et festival toimub looduskaunil Illiku laiul, mis on veega ümbritsetud.

Esmakordselt Eesti festivalide ajaloos tuuakse kohapeale ka mobiilsed taara tagastusautomaadid, mis paigutatakse telklaalale, kuna sel alal saavad inimesed tarbida endaga kaasa võetud jooke. Taara tagastusraha läheb annetuseks mõnele kohalikule Orissaare organisatsioonile. Hiljem Eesti Pandipakend käitleb joogipudelid ja -purgid vastavalt.

Festivalil kasutatakse ka võimalikult palju kohalikku toorainet. Välismaised karastusjoogid on välistatud, need on asendatud kodumaiste toodetega. See aitab kaasa nii kohalikule ettevõtlusele ning vähendab transpordist tekkivad ökoloogilist jalajälge. Taimetoidu austajatele on heaks uudiseks, et kõikide toidupakkujate menüüs peab olema vähemaalt üks taimne toit. Miks? Kuna selle tootmine on keskkonnasõbralikum, kui lihatoidu valmistamine (The Independent, 2018).

Vastutustundlikkus
Illiku laid on looduskaunis keskkond, kus saab vaadata päikese loojumist merekaldalt ning tantsida kadakate vahel. Seetõttu piiravad korraldajad ka külaliste hulka – kõik ikka selleks, et laid ei saaks ülerahvastatud ja kaunis keskkond jääks püsima.

Jätkusuutlik on ka festivalil olev prügi sorteerimise süsteem. Spetsiaalselt I Land Soundi jaoks disainitud 50 prügikasti paigutatakse nii festivali alale kui ka telklasse. Muudel aladel on veel üle 50 kasti lisaks, pluss kümmekond konteinerit. Prügikastide juurde paigutatakse pisteliselt huvitavaid prügifakte, näitamaks, mida on näiteks võimalik uuesti toota, kui äravisatav asi õigesti tagasi ringlusesse suunata. Korraldajad võtavad prügi sorteerimist tõsiselt, sest kuigi Eestis on prügi sorteerimine kohustuslik, saab vaid 23% sellest suunata ümbertöötlemisele ja umbes pool prügist läheb põletamisele. Festivalil kogutakse eraldi taarat, paberit-pappi, biolagunevaid jäätmeid, pakendit, olmeprügi ja konisid. Just, konisid! Selle jaoks on olemas spetsiaalne koni kogumistopsid KOPS.

KOPS on spetsiaalne anum, mis antakse kõigile suitsetajatele, kes festivalile tulevad. Konid saab visata sinna sisse ja alale tulevad ka spetsiaalsed koni kogumise punktid. Tegelikult on see süsteem olnud kasutusel juba eelmine aasta, kuid tänavu loodi festivali jaoks ka spetsiaalne toode, mida saavad kõik soovijad hakata ka tulevikus soetama, sest näha on, et konide hulk, mis ühes festivalist järele jääb, on meeletu. Vajadus topside järele tuli pärast esimest festivali aastal 2017, kui selle järgselt korraldajad ja vabatahtlikud korjasid kokku konisid, mis oli maha jäetud. 2018 aastal oli konide kogumiseks mõeldud topsik kasutusel ja platsi puhtuse osas oli vahe väga suur! Kahjuks on ookeanide number üks kõige saastavam produkt just koni. (NBC News, 2018). See esmapilgul väga väiksena tunduv produkt laguneb looduses kahjuks mitukummend aastat ja tihtipeale jõuab see enne lagunemist mereloomade organismidesse. Kuid siinkohal ka üleskutse kõigile, kes kasutavad KOPSu, kuid otsustavad suitsetamisest loobuda – anna tops edasi kellelegi, kellel seda vaja on, sest KOPS on valmistatud plastikust.

Vastutustundlik on I Land Green ka külaliste osas. Kogu festivali vältel saavad festivalitajad võtta endale ise tasuta vett, selleks tuuakse spetsiaalselt kohale 10 suurt veehoiu konteinerit, mida täidetakse kogu ürituse vältel. Keskmiselt joob üks inimene 1,5 liitrit vett päevas, mis teeb kokku 3 poole liitrist veepudelit ühe inimese kohta – seeläbi hoitakse ära kümnete tuhandete ühekordsete plastikpudelite teke. Kõik külalised saavad end kosutada Saaremaise kaevuveega!

Rakendades kõike eelpool nimetatut, tõstavad festivali korraldajad külaliste teadlikkust ja suunatakse inimesi looduse peale mõtlema, sest pole mingi uudis, et meil ei ole teist planeeti, kuhu siit põgeneda.

Eeskuju
I Land Sound on eeskujuks kõigile festivalidele tõestamaks, et ka keskkonda hoidvalt on võimalik korraldada üht mitmetuhande osalejaga festivali. Korraldajate jaoks on tähtis omada andmestikku, kui palju prügi ühe festivali käigus tekib, kui palju sellest annab taaskäidelda ja mis on võimalik sellest teha.

Sel aastal ei prindita ka plakateid ega flaiereid, käepaelad valmistavad Saaremaa puuetega inimesed, kokku korjatud prügi kaalutakse. Konid, mis kokku korjatakse, töödeldakse ümber, kuid mis neist täpsemalt saab, jätavad korraldajad hetkel veel saladuseks. Igatahes soovitakse see probleem nähtavaks teha. Liiva ja Orissaare COOPi poodidest korjatakse neljaks päevaks ära kilekotid ning asendatakse need paberist kottidega ja spetsiaalsete I Land Soundi riidest kottidega. Meele teeb rõõmsaks, et kogukond tuleb sääraste algatustega kaasa.

Mis saab toidujäätmetest, mis festivali ajal kokku kogutakse? Biojäätmed väärindatakse ja fermenteeritakse Nutriloop’i eestvedamisel spetsiaalses keskkonnas, millest valmib rikkalik orgaaniline väetis. Hiljem laotatakse see I Land Soundi platsile laiali ja valmib peenar. Kas seal peal hakatakse kasvatama maitsetaimi, mida saab kasutada kokteilides, mida valmistatakse? Seda näitab aeg.

“Sellest on saanud meie elustiil ja näitame selle kasu ka teistele”
– Triin Alas KOPSu projekti eestvedaja keskkonnasäästlikust mõtlemisest ja selle igapäevasest praktiseerimisest.

Tegelikult toimub veel paljutki. Osta saab endale näiteks pap-up telgi, mis on valmistatud papist ja ilmastikule hästi vastupidav. Luminori abiga korrastatakse 30 jalgratast, millega festivalitajad saavad ringi sõita, festivali viitade juures kasutatakse tööstuse ülejääke, pealinnast toovad kohale ja viivad osalejad tagasi spetsiaalsed I Land Soundi bussid.

Korraldajatel on ideid palju! Aplodeerime I Land Soundile olemaks suunanäitaja festivalide maastikul, tõestamaks, et ka suuremat festivali on võimalik keskkonda säästvalt korraldada. Tahaks loota, et peagi ka teised ürituste eestvedajad hakkavad teadlikult rõhku panema meie elukeskkonna kestlikkusele, sest tegutseda tuleb juba täna.

Ootame põnevusega festivali!

I Land Greeni kohta leiab rohkem infot SIIT.

Piletid soeta Ticketerist.
Ürituse leiad Facebookist.
Festivali jälgi Facebookis ja Instagramis.
Lisainfot uuri festivali kodulehelt.

Fotod: I Land Sound

Viited:
/ Plastic straw ban? Cigarette butts are the single greatest source of ocean trash. NBC News. 2018. https://www.nbcnews.com/news/us-news/plastic-straw-ban-cigarette-butts-are-single-greatest-source-ocean-n903661
/ Veganism Is ‘single Biggest Way’ To Reduce Our Environmental Impact On Planet, Study Finds. The Independent. 2018 ww.independent.co.uk/life-style/health-and-families/veganism-environmental-impact-planet-reduced-plant-based-diet-humans-study-a8378631.html
/ United Nations. Climate Change. https://www.un.org/en/sections/issues-depth/climate-change/