Teise Jazzkaar 2019 kontserdisoovituse toob teieni Jon Mikiver – armastatud muusik ja raadiosaatejuht, kes astub festivali raames üles 27. aprillil muusikalise projekti Kuradi Saar ridades.

Jon on festivaliprogrammist välja valinud paris_monsteri. Brooklynist siia saabuva kütte-duo, kes väisas Eestit ka 2017. aastal, astudes toona üles Philly Joe’s. Saage osa Joni mahlakast ja avameelsest soovituse tagamaast ning tutvuge kollektiivi taustaga.

Kas paris_monster on Su “vana arm” või on tegemist uue avastusega?
Paris_monsteri leidsin ma täiesti tänu Jazzkaarele ja Häppeningile. Ma tunnistan kohe üles, et minu kokkupuude Jazzkaarega on seni olnud suhteliselt tagasihoidlik. Olen Jazzkaare raames küll üht-teist näinud ja avastanud, kuid kindlasti on rohkem neid suurepäraseid artiste, kellest olen ilma jäänud. Vähegi programmiga tutvudes sain aru, kui paljust olen aastate jooksul ilmselt ilma jäänud ja mis tasemel muusikud siin juba käinud on.

Hüva. Kuidas Sa aga nende muusikat iseloomustaksid?
Hea groove, mõnusad madalad, paksud ja mahlased käigud, kokkumäng ja huvitavad lood. See on selline mõnus segu hip-hopist, rokist, elektroonikast ja džässist. Muidugi ka vokaal – nii šeff! Mina kui rokkbändiga džässfestivalil esinev artist otsin ikkagi midagi intensiivset ja paris_monster on paras küte! Korra mõtlesin ka John Scofieldi välja tuua, sest tema puhul peitub see intensiivsus hoopis teistes elementides ja nendega mängimises. Kui seda jälgima hakkad, siis mõtled endamisi, et see on ikka päris raju küte!

Mis aga kaalukausi ikkagi paris_monsteri soovitamise kasuks kallutas?
Nagu siin ennegi mainisin – kokkumäng. See on kindlasti selline kooslus, mida tuleb just live‘s näha! Trummar mängib klahve ja laulab, bassimees keerab nuppe ja taob klahve – kogu see asi on ikka päris ilus kokku! Ja kindlasti kõlavad nad ka väga hästi. Ise on nad öelnud ka kuskil intervjuus, et pigem proovivad kõlada nagu duo – töötada nende vahenditega, mida neil on võimalik kasutada ja mitte proovida kõlada suuremalt, kui nad tegelikult on.

Mida võiks paris_monsteris leida inimene, kes pole kunagi varem Jazzkaarele sattunud? Mida aga igipõline dzässisõber?
Ehk siis nagu mina, haha! Ma arvan, et varem mitte sattunu võiks ju ehk leida, et džäss pole päris kindlasti see, mis ta arvab. Jazzkaar on väga laia ampluaaga ja seda kindlasti näitab juba Kuradi Saare programmi lisamine. Ahjaa, see igipõline džässisõber ilmselt leiab, et džässiga on kõik väga OK.

PARIS_MONSTER
Ühendriikidest pärit küttebänd paris_monster on duo, kelle helikeelel on väga mitmetahuline ja nende esitatava muusika žanri on raske määratleda. Nad võluvad oma tugevate ja kaasahaaravate live-esitustega. Koosseisu kuuluvad Geoff Kraly, kes mängib bassi ja klahve ning Josh Dion, kes astub üles lauldes ning mängib lisaks ka trumme ja klahve. Neid nimetatakse Ameerika juurte juurde tagasi minevaks rokk-bändiks, kus edasiviivaks jõuks on mahlakas rütm ja kokkumäng, mis on võimas ja millele sõnad annavad just selle “ekstra”.

Kraly ja Dion on mänginud koos erinevates koosseisudes ja tehes erinevaid projekte üle 15ne aasta. Kuid, kui nad mõlemad ihkasid teha midagi uut ja värsket, sai alguse paris_monster. Duo alustas 2017. aasta hakul oma esimest pikka LPd salvestama, kauamängiv “Lamplight” avaldati 2019. aasta alguses. Lugude kulg plaadil on ettearvamatu. On kuulda süngemaid ja tumedamaid kõlasid ning iga pala jutustab loo. Instrumentaalmuusika plaadil on just meeleolu tekitamiseks ning Kraly ja Dioni sõnul loovad kogumikule raami.

Nende helikeelt iseloomustatakse tavaliselt sõnaohtralt, mis pole ka ime, sest duo loomes esineb palju erinevaid nüansse. Kõlab nii Ameerikalikku ekeprimentaalset soul’i ja funk’i kui ka elektroonilist poppi ja garaažirokki. Duo loomingulisele kokteilile on kuulajatel konkreetset nimetust anda keerukas, kuid autoreid see ei häiri. Möödunud aastal antud intervjuus The Substream Magazine’le ütles Dion, et nad ise ka alles otsivad sõnade kombinatsiooni, mis kõige paremini nende loodut iseloomustaks. Bänd naudib olukorda, kus nad ekperimenteerivad määratlematuse piiril ning segavad kaaseagse muusika nüansid vanakooliga, luues seeläbi unikaalse kõla, mis eriti võimsalt avaldub just live’del.

paris_monsterit saab näha ja kuulda Jazzkaar 2019 raames:
Kuupäev: 25. aprill
Asukoht: Punane Maja
Algus: 23.00
Pilet: 15€ Piletilevist

Kaanepilt: Gerli Tooming

Intervjuu: Hanna Mari Villsaar
Kokkuvõte: Riine Rander