Juba vähem kui kolme nädala pärast algab Jazzkaar 2020. Eriolukorra tõttu kevadest sügisesse lükatud kvaliteetmuusika festival toimub 9.-15. oktoobril ja 3. novembril ning nagu kombeks on, toob nautlejateni jazzmuusika erinevaid varjundeid. Sel korral pakub festival traditsioonilist jazzi, hingemuusikat, kargelt põhjamaist helikeelt, eriprojekti “Antarktika 200” ning armastatud kodumaiseid koosseise. Valik on lai ning seetõttu oleme, sarnaselt möödunud aastatele, lisaks enda lemmikute väljatoomisele uurinud, milliseid kontserte soovitavad muusikaga sina-peal olevad spetsialistid.

Pöörasime oma pilgu ning küsimused ajakirjaniku, ERRi kultuuritoimetaja ja melomaani Kaspar Viilupi poole, kelle valik oli kodumaiselt üllatav. Soovituseks sai Vaiko Epliku ja Kristjan Randalu “Kooskõla lahkhelid” kontsert, kus kohtuvad vokaal, kitarr, elektroonika ning klaver. Muide, just tänavuse Jazzkaare kontserdiga tähistavad Vaiko Eplik ja Kristjan Randalu 10 aasta möödumist esmakordsest muusikalisest kohtumisest, mille aluseks oli Randalu uus nägemus Epliku muusikast. Ühtlasi on see festivali avakontsert.

Kaspar, palusime Sul sukelduda Jazzkaare programmi ning anda omapoolne soovitus, keda kuulama minna. Soovitad väisata just kodumaist, Epliku ja Randalu “Kooskõla lahkhelid”. Miks?
Eesti popmuusikas saavad enamasti kokku ikka sellised muusikud, kelle koostööd oskad ette aimata. Kui 2011. aastal ilmus aga Randalu ja Epliku ühine album “Kooskõla”, siis oli see kui välk selgest taevast. Aga seda heas mõttes: Epliku niigi nakkavad lood hakkasid läbi Randalu töötluste hoopis uuel moel tööle. Varasem estraadilik estopop asendus imeväel kammerliku hingusega.

2017. aastal ilmunud “Lahkhelid” ei avanud ehk nende koostöös ühtki uut ust, kuid kas peabki? Epliku diskograafia on niivõrd lai, et veel aastaid võivad nad ikka ja jälle kokku saada, hunniku lugusid ette võtta ja neid õrnemaks, ilusamaks ja õhulisemaks lihvida. Huvitav oleks näiteks näha, mis saaks Koera lugudest Randalu käe all….

Ja see kõik varasem kehtib ka värske kontserdi kohta. Eesti jazzis tuleb värskeid tegijaid peale, vanad ässad loovad uusi bände, aga praegusel ajal, kus koroonakatk laastab kogu maailma, tasub kindlaks jääda vanadele lemmikutele. Kes teab, millal neid jälle laval näha saab?

Milline ajalugu on Sul nende kahe muusiku loominguga?
Jõudsin “Kooskõla” plaadini ajal, mil Eplik oli kahtlemata suurim lemmik Eesti popmuusikas. Nooremana polnud mõistagi eriti raha, et liiga palju plaate endale koju osta, kuid ühes olin ma veendunud: Vaiko Epliku albumid peavad mul kõik riiulis olema. Nii lihtne see oligi, mõeldud-tehtud. Alates esimesest kuulamisest ei pettunud ja praegugi lähen õigel hetkel – Vaiko Epliku iga plaadi jaoks on mul mõttes olemas just õige aeg ja koht – selle albumi juurde tagasi.

Kuidas iseloomustaksid nende helikeelt muusikakriitiku või kuulajana?
Õnneks (või kahjuks?) on nad kuulaja ja kriitiku jaoks kogu töö ise ära teinud. Kontserdi pealkiri omamoodi paradoksaalne idee “Kooskõla lahkhelid” – kirjeldab suurepäraselt, mida Eplik ja Randalu koos teevad. Kahe suure autorina austavad nad teineteise loomingut, kuid torkavad salakavalt sinna vahele ka midagi ootamatut. Pealiskaudsel kuulamisel on nende ühislooming ilus ja lihvitud, kuid tegelikult käib seal pidev katsetamine ja eksperimenteerimine, tuttavate mudelite lõhkumine ja uuel moel kokku panemine.

Kui suur Jazzkaarel käija Sa olnud oled?
Aasta-aastalt satun üha rohkem. Põhjuseks paljuski see, et klassikalise jazzi kõrval pakub Jazzkaar igal aastal ka paar sellist pärli, kelle puhul kaovad konventsionaalsed piirid popmuusika, elektroonika ja jazzi vahel. Esimesena meenub 2016. aastal Vabal Laval esinenud Romare, kes on selle žanride segamise parimaks kinnituseks: kes oskaks arvata, et Jazzkaarel võib esineda muusik, keda annab välja legendaarne Briti plaadifirma Ninja Tune? Aga just nii läks, ja selle üle on väga hea meel.

 

VAIKO EPLIK & KRISTJAN RANDALU “KOOSKÕLA LAHKHELID“ (Eesti)
Kontsert toimub 9. oktoobril algusega kell 19:00 Tallinnas, Vabal Laval
Pilet: 20-25€, alates oktoobrist 25-30€. Pileti leiad siit.
Kehtib ka 17. aprilliks 2020 ostetud pilet.

Loe lisa: https://www.jazzkaar.ee/programm/2020/vaiko-eplik-kristjan-randalu-kooskola-lahkhelid-2/

 

Foto: Siim Lõvi