Ida-Virumaa on avastamist väärt paik, millest ka aina enam kõneldakse. Seda eriti pärast nublu ja Gameboy Tetrise lõimumisprojektiks nimetatud lugu “für Oksana”. Kui peavool tormas seepeale Narva, siis underground festivalikultuur õitseb tänavu neljandat korda Kohtla-Nõmmel ning esmakordselt ka Jõhvis. Kohtla-Järvelt pärit Ivar Murd ja Raul Saaremets ei ole alla vandunud keerulistele aegadele ning on ka sel aastal korraldanud põrandaaluse hõnguga festivali Mägede Hääl, mis toimub 14.-15. augustil. Põrandaalune on festival ka sõna otseses mõttes – üritus toimub Eesti Kaevandusmuuseumis ning selle ümbruses. Kirsiks tordil bassine ja põnev klubiõhtu Jõhvi uues loomekeskuses, mis on rajatud endisesse politseijaoskonda.

Festivali üheks tõmbenumbriks on kindla peale asukoht – keset massiivset põlevkivitööstust ja tuhamägesid, lihvimata sovetlikku olustikku ning stalinistliku arhitektuuri. Kuid ka line-up on väärikas. Mägede Hääl kostitab oma külalisi mitme lavaga, nii pealavaga Kaevandusmuuseumi aladel kui ka mini-lavaga aherainemäe jalamil asuva skeitpargi naabruses. Jõhvis kolib festival siseruumidesse, et pidada üks suitsune klubiõhtu. Muide, koostöös Kino Sõpruse ja Eesti Filmi Instituudiga avatakse festivalil kino „Družba“, kus lisaks Ida-Viru tööstusfilmi klassika seanssidele toimub Ivar Murdi ja Aivar Tõnso eksperimentaaldoki „Küte“ esilinastus.

Eripalgelised esinejad, unikaalne kaevandusmäestik, muusika, kino ja pidu. Panime kokku oma soovitused, keda ja miks kuulama minna.

Sinu ees on festivali teejuht:

14.08

Pealava ehk KOHTLA-RAJU

18:00 Vera Vice – Juunikuus oma hüpnootilise debüütalbumi “Vera Versa” avaldanud duo seikleb unenäolise popi ja eksperimentaalse ambienti pärusmaadel. Industriaalromantika ja looduslike keskkondade segu serveerivad naised pakuvad kindla peale väärt helirännakut, mille saatel festivalimelusse sisse elada.

19:00 Ajukaja ja Mart Avi – Mart Avi ja Ajukaja (Raul Saaremets – toim.) on koostööd teinud juba 2012. aastast, kui mitte varasemast. Ats Luik kirjutas 2013. aastal Eesti Ekspressis järgmiselt: “Omaette peatükk Mart Avi loomingus on aga koostöö Ajukajaga. See on muusika, mille üks pool on sügav elektrooniline house’i-nätakas, teine aga hingestatud ballaad. Just selles viimases etapis on Mart täielikult valmis küpsenud – ta kõlab siin kui vana, elu ja valu näinud hing.” Väga põnev kooslus, keda laval näha ja kuulda! Mart Avi on Eesti alternatiivpopi maastikul üks värvikamaid ja huvitavamaid artiste ning vanameister Raul Saaremets… Kes siis teda ei tea?!

21:00 HUNT – Kahe muusiku kirest ja eksperimendist südameasjaks kasvanud ansambel HUNT pakub kuulajatele elektro ja indie-soul’i mikstuuri, mille sarnast pole Eestis varem kuuldud. Sõltumatult muusikat loov kollektiiv on jõuline ja nõiduslik. Kohati toores ja kummaline helipilt viib endaga uitama sügavatesse helimetsadesse.
Loe intervjuud: https://anditshappening.ee/hunt-kes-uitab-postromantilistel-elektro-indie-souli-radadel/

23:00 Pia Fraus – Mahedat unistamis-poppi suveõhtusse. 98. aastal sündinud kodumaine dreampop kollektiiv Pia Fraus avaldas jaanuari alguses kauamängiva “Empty Parks”. Varasemast tuttavad shoegazelikud maneerid on kadunud, uuel albumil kohtab väga viimistletuid ja paika sätituid heliridu. Siiski bänd teab oma tugevusi ja kasutab neid oskuslikult. Kindlasti väärt kontsert!

02:00 Holy Motors – Kosmopoliitne bänd Holy Motors loob oma saundiga tugevaid reverbirikkaid filmimaastikke, kus kohtuvad indiedream pop ja shoegazelik alternatiivne rokk. Nii mõnigi nende träkk asetseb ka Ameerikaliku spaghetti western’i laiuskraadil ja viib kuulaja kaasa täiesti teise ajaruumi. Kitarrimuusika austajatele väärt leid.
Loe intervjuud: https://anditshappening.ee/intervjuu-kollektiiviga-holy-motors/

SKATEPARK
19:00 Haigla pidu & Nikolajev – Haigla pidu ehk selektorid Ats Luik ja Kristopher Luigend. Tallinna skeidi-skenest väljakasvanud üritusesari, mis on hoogne ja natuke kreisi. Muusikalisi piiranguid pole.
Sügavamat house’i, techno’t ja muud sarnast serveerib elektroonilise muusika edendaja, produtsent ja DJ Nikolajev.

 

15.08

LOOMEKESKUS Jõhvi 6

21:30 Teetsov-Faulkner – Sveta baari power-couple Madleen ja Luke peavad muusikas oluliseks originaalsust, veenvust, mõjuvust, iseloomu, hinge, gruuvi ja tunnet. Other than that, no limits.

Bass372 – Paadifirma Bass372 Records on Mägede Häälele tulemas koosseisus q100 ja Bisweed Tallinnast ning PTF1987 Narvast. Kaasas on neil kamaluga dubsteppi ja grime’i, värskeid biite ning muidugi madalsagedustel kaikuvat bassi.

03:30 SMOKE BREAK: Modern Diseas, laurel, Kirja, Al-T  – Tallinna noorte DJ-de ja produtsentide tunnus-saundi moodustavad tumedad, räpased rütmid ja futuristlikud meloodiad. Modern Diseasi biidid lähtuvad dubstepi, phonk’i ja elektro radadelt; laureli üks mina uitab magamistoa melanhoolias ja teine tossumasinaga varustatud ruumides phonk rütmis, Kirja seikleb ghetto-house’i radadel ning Al-T kusagil ghetto ja IBMi vahepeal.

 

Mägede Hääl 2020 festivali passid hinnaga 24 eurot on müügil Ticketeri veebikeskkonnas: https://www.ticketer.ee/magede-haal-2020
Kohapeal maksab pass 29 eurot.

Kohtla-Nõmmele viib Elron. Telkimine ja parkimine on festivalialal tasuta.

 

Muu festivali info leiad:
magedehaal.ee
facebook.com/magedehaal
instagram.com/magedehaalfestival

Mägede Hääl 2020 korraldatakse vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist või sellesse nakatumist. Osalejate arv on Kaevandusmuuseumi välialal piiratud kuni 1000 inimeseni, siseruumides jälgitakse maksimaalselt 50% täituvuse ja hajutatuse reegleid ning festivalialale tulevad desopunktid.

 

Meeldejäävaid elamusi!