Beebi näoga tassid, muinasjutulised peekrid, kannud, taldrikud… Marion Isabelle Variku loominguga tutvudes võib tekkida tunne nagu oleksid sattunud muinasjuttu “Alice Imedemaal” või hoopis ühte loosse Šeherezade sulest. Aga ei, tegu on hoopis kodumaise disaineri pilkupüüdva loominguga, mida iseloomustab naiselikkus, detailideni lihvitud perfektsus ja muinasjutulisus. Täpselt nagu teda ennastki! Aga täpsemalt?

Kutsun teid seiklema Marion Isabelle Variku ja tema loominguga!

Räägi meile, kes on Marion Isabelle Varik?
Olen olemuselt idealist ja hingelt maailmaparandaja. Igasugused reeglid ja piirangud tunduvad mulle ahistavad, sellistel puhkudel teen ruumi uutele “reeglitele” või lisan valikusse plaani B ja C. Kui vaja, siis lähen ka läbi seina, mis tähendab, et võimatuid olukordi pole olemas. Hindan inimesi, kes julgevad teisiti mõelda ja ei vali alati lihtsamat ja mugavamat teed. Unistan suurelt ja tegutsen eesmärgi nimel.

Otsin ilu ja harmooniat enda ümber ja tunnen, et minu missioon on seda luua nende vahenditega, mis mulle antud on.

Marion Isabelle Varik Mardo Männimägi

Marion Isabelle Varik. Foto: Mardo Männimägi

Kust sai alguse Su armastus kunsti vastu?
Suhe kunsti ja loominguga sai alguse juba väga varasest lapsepõlvet. Minu puhul on see vist lausa geneetiline ja juba sünnist saati kaasa antud, kui mitte juba varem.. Nagu paljud teised lapsed olin ka mina väga produktiivne joonistaja ja ideede generaator. Noorukieas õmblesin väga palju ja armastus moekunsti vastu on siiani kirglik.

Olen lapsest saati olnud hästi uudishimulik ja tegelenud loominguga väga mitmes valdkonnas – nagu ka täna. See loob erinevatele ideedele ruumi ja ei piira materjali ega teostuse võimalustega.

Õppisid esialgu Eesti Kunstiakadeemias kujunduskunsti. Kuidas sattusid sealt keraamika peale?
Esialgu läksin EKA-sse õppima sisekujundajaks ja järgneval aastal astusin sisse ka Disaini teaduskonda. Tänaseks olengi diplomeeritud nii sisekujundaja kui ka keraamikuna – need kaks eriala täiendavad teineteist suurepäraselt. Suhe keraamika ja tootedisainiga tekkis õpingute käigus, kui nägin võimalusi, mida erinevad materjalid pakuvad – see haaras mind hetkega. Ma ei saaks olla õnnelikum, mõeldes sellele, kui mitmekülgne tänasel hetkel mu tegevusvaldkond ja töö on, igav ei hakka kunagi. Nii teen ma keraamikale lisaks (millega mu loomingut ehk esimesena seostatakse) sisekujundusprojekte ja palju ka graafilist disaini.

m4

Alustasid Blue Design nime all. Kuidas ja miks jõudsid isikubrändini Marion Isabelle Varik?
Isikubrändini jõudsin ma tegelikult üsna hiljuti ja seda tänu oma veebipoe loomisele. Kuna müün nii-öelda iseennast ja enda loomingut/käekirja, tundus see kuidagi õige. Lisaks tekib nii ka ostjal isiklik seos toote ja selle tegija vahel. Nii on paljud maailmas tuntud ja armastatud brändid isikubrändid, millel on oma lugu rääkida ning mida tarbija väga hindab.

Kuidas kajastub Sinu iseloom Su loomingus?
Kindlasti kajastub, see ei saakski teisiti olla. Arvan, et mu looming on väga minu nägu, seda on mulle ka teised öelnud. Iga ese ja töö on osa minust, millele olen vormi andnud/visuaali loonud ning see peegeldab minu olemust. Pööran palju tähelepanu detailidele, oskan neid märgata ja hinnata ning rõhutan seda oma töödes. Vahest lisab pisike, näiliselt tähtusetu element või detail, kogu tööle nii palju iseloomu, andes lõpptulemusele hoopis teise dimensiooni.

Teen seda, mida tõesti armastan ja see on kõige tähtsam. Kõigile ei saagi meeldida ja see pole kunagi mu eesmärk ka olnud.

m7

Aga ikkagi… Kas pead ennast disaineriks või kunstnikuks või keraamikuks või kõigiks ühes?
Pean ennast siiski disaineriks rohkem kui keraamikuks või kellekski muuks. Keraamika on ainult üks osa minu loomingust ja väljendusviisist. Kuid jah, võib öelda küll, et olen disainerist kunstnik ja keraamik. Kohanen vastavalt vajadusele ja olukorrale. 

Su keraamikakollektsioonidel on mitu nägu, luksuslik ja detailiderohke “1001 ööd”, minimalistlik “Oh, Baby!”. Mis on Su loomingu inspiratsiooniks, millest need kontrastid?
Ma arvan taaskord, et see on peegeldus minust endast ja erinevad kollektsioonid näitavad erinevaid tahke minus.

Inspiratsioon on kogu aeg meie ümber, see on puhas energia. Küsimus on selles kas ja millal oleme valmis seda vastu võtma ja sellele vormi andma. Ideede ja inspiratsiooni tulv on pidev, kui vaid jõuaks kõik head ideed realiseerida..

Võõrad kultuurid, kohad ja loodus, eriti päike on mulle suureks energia ja inspiratsiooni allikaks. Eriti haaravad mind erinevad värvid, mustrid, tekstuurid ja materjalid, seda on ka mu töödest näha.

marion-isabelle-barik-1001-ood-anni-viskus-happening

Kas Sul on oma tööde vahel ka mõni nii-öelda “lemmik laps” tekkinud?
Lemmikuid on küll raske valida. “1001 ööd” on sari , mis on mind ehk pisut rohkem võlunud. Iga eseme tegemine nõuab päris palju aega ja nende tillukeste täppide “tikkimine” mõjub väga meditatiivselt. Samas on kõik tööd mulle olulised, ükski asi ei ole juhuslikult kuhugi sattunud või tekkinud.

Iga eseme loomine ja väljatöötamine on väga pikk protsess. Teen kõik asjad algusest lõpuni ise, suure hoole ja armastusega. Tahan, et seda oleks ka tunda, kui keegi mu tööd käes hoiab või näeb.

“Oh, Baby” kollektsioon on nii lihtne ja samal ajal nii kõnekas. Selles on põhjamaist minimalistlikkust ja kontrastiks kuldset glamuuri. Kuidas tekkis Sul idee hakata beebi nägudega keraamikat looma?
See idee sündis juba väga ammu aega tagasi. Töötasin õige vormi ja detailide kallal mõnda aega, tegin katsetusi, enne kui lõpptulemusega rahule jäin. Mulle meeldib väga vormide mäng ning kõik need detailid, mis lõpuks väga olulist rolli omavad. Kasutan oma töödes väga palju kulda ja muid väärismetalle, et panna i’le täpp. See on nagu kirss tordil ja lisab luksuslikkust ja sära. “Oh, Baby” kollektsioon on lihtsalt nii eriline ja teistmoodi, see kas meeldib väga või üldse mitte ja see teebki selle eriliseks.

Eesti disainimaastikul on toimumas palju põnevat, eriti on viimastel aastatel hakanud see valdkond õide puhkema. Kuidas näed keraamika rolli disainimaailmas?
Tõesti on, olen väga nõus! Eesti disain on just viimastel aastatel kuidagi eriliselt õitsema hakanud ning muutub aina professionaalsemaks. Oleks hea meel näha, et ka sellesse valdkoda tulevikus rohkem investeeritaks, sest maailmamastaabis on meie tegijatel-disaineritel minu meelest palju pakkuda ja ka võimalusi läbi lüüa. 

Keraamikal, just tarbekeraamikal ja nõudel, on tegelikult disainimaailmas palju olulisem roll kui paljud arvavad. Samamoodi nagu me hommikul riidesse paneme, on meil vaja millegi pealt süüa. Ning sama palju kui me hoolime sellest, kuidas me riietume või mida sööme, võiks me rohkem ka tähelepanu pöörata, millistelt nõudelt oma toitu naudime või pakume.

See räägib inimese kohta palju. Reklaamtassi ajastu on õnneks lõppemas. Väga palju on viimastel aastatel tekkinud ka isehakanud-õppinud hobi tegijaid ning loominguline eneseväljendus kogub kõvasti tuure.

m10

Veidike tundub nagu keraamika oleks võrreldes rõiva-, toote- ja ehtedisainiga väiksema tähelepanu all. Ehk on asi vähestes tegijates, ehk lihtsalt ei räägita keraamikast disaini ja kunsti võtmes nii palju. Mis Sina arvad millest see tuleneb?
Kindlasti on keraamika võrreldes teiste disainivaldkondadega väiksema tähelepanu all. Häid tegijaid on keraamikas tõesti väga väga vähe – puuduvad terviklahendused ja ettevõtlikkust ning julgust võiks palju rohkem olla. Võrreldes muu maailmaga on Eesti turg pea olematu, soovitan suuremalt mõelda, kui on soov, tahtmine ja visioon, siis on ka võimalused ennast turustada. Muul juhul on see vaid tore hobi.

Millal võime näha uusi kollektsioone Marion Isabelle Varik nime alt?
Ma usun, et õige pea. Mitmed ideed ja kavandid ootavad teostust ning nii mõnigi uus toode on juba “küpsemas”. Rohkem värve ja mustreid ning eriline üllatus on saabumas ka aasta lõpupoole.

Kas see tähendab, et Su elus on käimas kirevam etapp?
Kas just kirevam (kirev on see kogu aeg) aga kiirem kindlasti. Palju eeltööd uuteks projektideks on ära tehtud ja sellega seoses palju põnevat ees ootamas. Värskelt on valminud ka minu tuliuus veebipood.

unspecified-1

Kuhu siit edasi?
Hõisata veel ei tahaks, aga alates eelmisest aastast pean läbirääkimisi keraamikatootjatega mujalt maailmast ning valmistan ette tootmisplaani. Kuna huvi on suurem kui oma kahe käega valmistada jõuan, on lähitulevikus ilmavalgust nägemas ka osaline seeriatootmine. Kuid kõigest lähemalt juba varsti. Hetkel on sihikul USA turg ning sellega praegu igapäevaselt ka tegelen. Olen väga põnevil ja tänulik asjaosalistele, kes on mind innustanud neid samme astuma! 

Mis blogisid/veebilehti jälgid inspiratsiooni kogumiseks:
Järjepidevalt ei jälgi ühtegi konkreetset tegijat, kuid kui juhuslikult kuhugi lehele satun, võib teinekord nii mõndagi huvitavat leida. Vahest külastan Pinteresti, sealt leiab palju põnevat nii disainimaailmast kui ka teistelt tegijatelt. Oht on, et kui Pinteresti korra lahti teed, siis unustad ennast sinna paariks tunniks. Seetõttu seiklen seal harva.

Mis disainibrändid Sind inspireerivad/kelle tegemisi jälgid?
Mulle meeldib Tom Fordchic, rabav ja kvaliteetne. Temaga teeks hea meelega koostööd, kui tal peaks kunagi tekkima soov oma nõude- või kodusisustuskollektioon luua.

Disainer: Marion Isabelle Varik
Fotograaf: Anni Viskus Photo
Modelli stilistika: Kaisa Tooming (Häppening)
Modellid: Maria Faust, Eeva Sova
Riided: Studio August
Nahast traksid: IDA TAU (TALI disainipood)
Nahast käevõrud: Stella Soomlais
Pildid jäädvustasime “Tilk! ja kodumaised muusad: Maria Faust, Piret Puppart ja Hedi Kereme” projekti käigus

m3-cutm2-cutm1m8m7m620