Mahehäälne Taavi-Peeter Liiv on täiskohaga muusik – kõiki oma tegemisi seob ta vähemal või rohkemal määral heliloomega. Paljudele on ta tuttav kunagisest alternatiivroki kollektiivist Galvanic Elephants vokalistina või tänasel päeval bändi Seltskond Pargis klahvpillimängijana, mitmetele ka selektorina või hoopis teatrimuusika kirjutajana. Taavi-Peeter on sirgunud Tartus, täiendanud ja täiustanud sealset indie-skeenet. “Tartu vaim” on tema iseloomustamiseks ehk õige sõnapaar. Tartulikku hõngu kannab ka tema värske album pealkirjaga “Absurd” – hõljuv, vahest naivistlik, aga 100% kvaliteetne alternatiivpop.

Taavi on viimasel ajal elanud pealinnas. Tartu boheemlaslikku vaibi toob kuulajani sellegi poolest, kuid see ei ole enam ehk tõupuhas Tartu, vaid eri tasandite ja vürtsidega miksitud kogum. Annavad tunda mitme keskkonna mõjutused, album “Absurd” sündiski tegelikult pendelrändena Tallinna ja Tartu vahelt. Salvestatud sai ta Tartus, Ö Stuudios: “Tänu omavahelisele kokkuleppele Martin Kikasega oli mul võimalus stuudiot külastada pro bono – tavaliselt sõitsin umbes viieks päevaks Tartusse, ööbisin stuudios või ema juures ja tegin palju muusikat. Selliseid sessioone võis olla umbes kümmekond. Hiljem, kui lood olid salvestatud, sekkus Martin aktiivselt, et materjali miksata ja hiljem masterdada.”

Enamjaolt viibis Liiv lindistamise sessioonidel üksi, mis andis võimaluse tutvuda stuudios olemasoleva salvestusehnikaga ning õppida enda loomet korralikult lindistama. Muusik jõudis sealses keskkonnas olles mõistmisele, et kahe nupuga kompressor võib olla teatud olukorras olla sama inspireeriv instrument kui näiteks klaver. “Nüüd olen ka kodustuudiosse vastavalt võimalustele soetanud rohkem stuudiotehnikat ja loobun järk-järgult osade plugin-ate kasutamisest,” lisas ta. 

Albumi tegemisel inspireerisid autorit kõige enam isiklikud rõõmud-mured, ka ühiskonnas toimuv ning kaudselt kino ja teater: “Teatriga olen viimasel ajal rohkem seotud ka tööalaselt. Nimelt kirjutan teatrilavastustele aeg-ajalt muusikat. Filmisõber olen samuti ja albumit salvestades käisin tihti Tartu kinos Ekraan.Üldiselt aga suhtub Taavi muusikategemisse niimoodi, et ei oota käed rüpes suurt inspiratsioonipuhangut, vaid juhindub lihtsast talupojaloogikast: mida rohkem kirjutada muusikat, seda suurem on tõenäosus, et lood enda jaoks midagi lahedat. Ja kui ei taha parasjagu muusikat teha, siis puhka ja tee midagi muud. 

Varasemast loomingust erineb “Absurd” kõige enam selle tõttu, et tekstid on eestikeelsed. “Usun, et eesti keel on mõjutanud oluliselt ka albumi kõlalist poolt ja olen kindel, et jätkan muusika loomist emakeeles,” rõhutab Taavi-Peeter. “Olen kolinud eriolukorraks Pärispeale ja salvestanud siin veedetud ajal päris palju uut musa.” Tulevikku vaatavalt loodab ta, et varsti õnnestub tal ka albumi materjali koos uue muusikaga esitleda. Hoiame pöialt, et juba üsna pea!

Foto: Ulrike Brett Uukkivi

3 valitud lugu autorilt

“Piigid” – lugu albumilt, mille salvestamiseks kulus kõige vähem aega. “Mäletan, et suur avastus oli see, kui katsetasime 90ndatest päris Jaapani süntesaatoriga – ma ei mäleta, kas see kuulus kellelegi ansamblist Wrupk Urei või Põhja Konn, aga stuudiosse see pill oli igatahes jäetud – kuhu oli salvestatud igasuguseid sämpleid, mis jäljendasid loomade möirgeid. Lindistasime kordamööda Kikase ja Parisooga (teeb muusikat artistinime all DEW8) tiigreid ja igast muud mudru. Päris paljud neist jäid lõpumiksi.

“Absurd” – lugu, mis sündis läbi muusikalise ikalduse. “Ühtegi head ideed ei olnud ja mitte midagi ei viitsinud teha. Lootsin, et telefonist leian äkki midagi natukenegi huvitavat, millest lugu teha – olen aastate jooksul kogunud erinevaid salvestusi sellest, kuidas kitarri tinistan või ümisen. Ja ennäe, 17. jaanuaril aastal 2016 olin salvestanud laheda harmoonia, millest hiljem tuli lugu “Absurd”. Mäletan veel, et kitarripartiid lindistasin väiksemas ruumis samal ajal, kui suuremas ruumis toimus Wrupk Urei miksamine. Selles ansamblis on liikmetel palju lapsi ja nad mängisid-jooksid mööda stuudiot ringi.

“Sõõris” – mõnus ja rahulik tiks. “Lugu koosneb suures osas ühest 1978. aasta soul loo sämplist, mille leidsin plaadipoes Biit Me töötades. Ei ole väga tuntud artist, kes ära arvab, saab minult “Absurd” kasseti ja priipääsmed kunagi toimuvatele plaadiesitluskontsertidele.

Kuula täit albumit: