Kodumaa kultuurimaastik on sel aastal pidanud varasemast rohkem loomingulisust rakendama jäämaks ellu. Külastajate arvu piirangud on muutnud varasemalt iseenesestmõistetavana võetud sündmused eksklusiivsemaks ning kultuuri tarbija igatsus uute elamuste järgi on sellevõrra suurenenud. Kui muu maailm veel seisab, siis Eestis võime õnneks rõõmustada oma priviligeerituse üle ning nautida rikkalikke sündmusi. Nii pakuvad augustisse ja septembrikuu algusesse põnevust huvitavad näitused, lavastused ja kontserdid. Orienteerumaks tulevaste kuude kultuuriprogrammides, oleme ritta seadnud mõned soovitused, mida minna nautima viimastel suvekuudel.

Kultuursete elamusteni!

1. Näitus Kris Lemsalu Malone & Kyp Malone Lemsalu “Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)”
Kui kunst helistab su hinge, siis Kai kunstikeskuses on 18. juulist avatud kohustuslik suvenäitus “Love Song Sing Along (Once Again With Feeling!)” kunstnike duolt Kris Lemsalu Malone & Kyp Malone Lemsalu. Kolmes näitusesaalis saab näha uusi ja varem eksponeerimata teoseid ning tänavu Berliini mainekas kunstikeskuses KW Institute for Contemporary Art näidatud suuremahulist installatsiooni. Arhetüüpsete Aadama ja Eeva rolli astunud kunstnikud on ette võtnud uue maailma loomismüüdi, kus leiavad kesksete tegelastena koha luik, jänes ja jaaguar.

Aeg: 18. juulist 23. augustini 2020.
Asukoht: Kai kunstikeskus, Tallinn
Piletid: Pilet näitusele maksab 8€/5€, igal kolmapäeval on sissepääs kõigile soodushinnaga 5€. 

2. Näitus Olev Subbi: maastikud aegade lõpust
Tähistame legendi juubelit! Üheksakümmend aastat pärast Olev Subbi sündi esitleb Tallinna Kunstihoone tema loomingut Eesti kunstiajaloo ühe tormilisima ajajärgu kontekstis. „Olev Subbi: Maastikud aegade lõpust” asetab Subbi loomingu uude valgusesse, kõrvutades seda nüüdisaegsete rahvusvaheliste kunstnike töödega, mõtisklustega meie suhtest loodusega, mis ristuvad tema huviga ökoloogia ja sotsiaalia vaheliste seoste vastu. Näha saab Olev Subbi, Larry Achiampong, María Dalberg, Nona Inescu, Ad Minoliti, Juana Subercaseaux, Nazim Ünal Yilmaz ja Maya Watanabe töid. 

Aeg: 24. juulist 4. oktoobrini 2020.
Asukoht: Tallinna Kunstihoone
Piletid: 8€/4€

Olev Subbi “Rahvuspargi kunstinõukogu”

3. Tantsulavastus “AIAPÄKAPIKK”
Tantsulavastus “Aiapäkapikk” on kummastav armastuslugu ehitamisest. Loo keskmes on salapärane Aiapäkapikk, kes jagab oma isikliku raadiosaate GnoomFM kaudu äraspidiseid juhiseid, kuidas ehitada tuleks, ning valib muusikat, mille rütmis ehitama peaks. Nõnda kujuneb müütilisest kangelasest hoopis triksterlik diktaator, kes on varjatud groteskse maski taha. Lavastus võtab luubi alla ühiskondliku edasipürgimise ning levinud mõttemustrid. Kas pidev ehitamine on edu või salamisi ligihiiliv langus ja häving? Kaasa teevad hinnatud tantsijad Joonas Tagel, Kaisa Kattai, Valeria Januškevitš ja Arolin Raudva.

Aeg: 30. juuli; 31. juuli; 4. august; 5. august; 7. august
Asukoht: STLi ja Fotografiska tagahoov
Piletid: 14€/10€

4. TALLINN BALLET GALA JUNIOR 
Eksklusiivne võimalus näha oma silmaga, kuidas talendi, töö ja vaeva ühinemisel tekib maagiline tulemus ning sünnivad tulevased balletitähed. Ainulaadsel galakontserdil kogunevad lavale ballettikoolide õpilased ja 10–18-aastased noored tantsijad Eestist, Jaapanist, Venemaalt, Belgiast ja Lätist, et oma meisterlikkust ja tantsukunsti publikule näidata. Galakontsert on lõppakordiks suvisele kolmenädalasele balleti intensiivkursusele Tallinna Balletikoolis. Eesti ja välismaiste õpetajate autoriteetse meeskonna, eesotsas kunstilise juhi, kooli direktori, legendaarse prima Kaie Kõrbi juhendamisel valmistavad intensiivkursusel osalejad erksa kava klassikalistest variatsioonidest ja kaasaegsetest numbritest.

Aeg: 3. august
Asukoht: Vene Kultuurikeskus, Tallinn
Piletid: 7€/10€

5. Festival Intsikurmu
Intsikurmu maagilises metsapargis kohtuvad taaskord ergastavad maitseelamused, õdus atmosfäär ning suurepärane muusika. Atmosfäärifestivali programm on mitmekülgne serveerides instrumentaalmuusikat, popi, souli, räppi ja elektroonilist muusikat, mis teevad kõrvale pai. Nii leiab selleaastasest programmist mitmeid meie lemmikuid nagu Seltskond Pargis, HUNT, Yasmyn, Pärnojad, Rita Ray, Lexsoul Dancemachine jpt. Oleks patt sellest kogemusest ilma jääda!

Aeg: 7.-8. august
Asukoht: Intsikurmu, Põlva
Piletid: €29-89

6. Soome-ugri müsteerium “’LINDUDE ÄRATAMINE”
Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks ja tähistamiseks loodud lavastus, mis põhineb suurmeistri muusikal ning tuule sümfoonial. Müstilist vaimsust kannab edasi ka fakt, et etendused algavad päikesetõusuga hommikul kell 5, mil hingeaur veel laulust õhku heljuma jääb. Lavastus sünnib Anne Türnpu ja Eva Kolditsa ning segakoor Vox Populi ja dirigent Janne Fridolini koostöös. 

Aeg: 9. august
Asukoht: Kuusalu Vald, KÕRVEAIA
Piletid: 20€

7. Tallinna Linnateatri lavastus “John”
Ei juhtu sageli, et Linnateatri lavastusele on võimalik soetada pääsmed – tavapäraselt on neil piletid lihtsalt välja müüdud. Mehis Pihla lavastus “John” baseerub auhindadega pärjatud noore USA näitekirjaniku Annie Bakeri loomingule. Inimsuhete varjatud keerdkäikudest kõnelev draama viib vaataja kaasaegsesse Pennsylvaniasse, kus ühte Gettysburgi isepärasesse külalistemajja saabub noor paar, kes justkui peaks pilvitult oma väikest puhkust nautima. Aja möödudes ilmuvad aga pilvedena välja küsimused, mis igas suhtes ühel hetkel vastu vaatavad ja pooled proovile panevad. Üles astuvad armastatud näitlejad nagu Liis Lass, Märt Pius, Anu Lamp ja Helene Vannari.

Aeg:
21., 22., 27., 28., 29., 31., august; 3. september
Asukoht: Tallinna Linnateater, Hobuveski saal
Piletid: 20€/25€

8. ERKI Moeshow 2020
Pane silm peale kodumaa noortele moedisaini kasvandikele. Eesti legendaarseim moesündmus ERKI Moeshow toob disainifännideni uudse lavastuse showcase’ide vormis. Pealtvaatajatel on võimalik osa saada kuueteistkümne noore disaineri kollektsioonide esitlustest, millest igaüks toimub eraldi “laval”, iseseisva muusika, keskkonna ja modellide liikumisega. Finalistidega tutvu siin.

Aeg: 29. august
Asukoht: Põhjala tehas
Piletid: pole veel müügis

9. Nargenfestival 2020: PÄRDI PÄEVAD TALLINNAS 2020
Lase end kanda klassikalistel helidel. Arvo Pärdi 85. sünnipäeva tähistava festivali avakontserdil toovad Tõnu Kaljuste ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester esimest korda Eestis ettekandele uue versiooni 1976. aastal valminud teosest „Kui Bach oleks mesilasi pidanud …“. Koos Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Collegium Musicalega teeme kummarduse Ludwig van Beethovenile tema 250. sünniaastapäeval Goethe luulel põhineva kantaadiga „Merevaikus ja õnnelik reis“, mis on üks helilooja ekspressiivsemaid koorioopuseid. 

Aeg: 2. september
Asukoht: Jaani kirik, Tallinn (+ toimuvad kontserdid ka üle Eesti)
Piletid: €25.90 – 50.90