Eriolukorra vältel kutsusime rahvast üles nii striimima kui ka soetama Eesti muusikat. Ikka selleks, et toetada omakandi artiste sel keerulisel perioodil. Eriolukorda on praeguseks küll lõdvendatud, kuid teema on päevakajaline siiani. Mõni aeg tagasi pöörasime oma tiimiga tähelepanu just nendele helikandjatele, mis on meie kodudes mingil kujul olemas või lihtsalt väga suured lemmikud. Täna toome aga Sinuni armastatud artistide kodumaised albumisoovitused.

Oma favoriidid valisid muusikud Mauno Meesit, Liis Ring, ELLIP, DEW8, Fredrik Küüts, Villem Sarapuu, Sammalhabe, Anna Kaneelina ning EiK.

Tutvu soovitustega ja inspireeru! 

Mauno Meesit (kitarrist, muusik, produtsent, vokalist ning Grainy Records plaadifirma asutaja)
Soovitus: Allan Vainola  „Unenäopüüdjad“

“Mõeldes kodumaisele muusikale tuli mulle esimeste seas meelde Allan Vainola „Unenäopüüdjad“.  Väga ajatult mõjuv album oma erilise meeleolu ja ausa lihtsusega.

Avastasin Unenäopüüdjate muusika pooljuhuslikult, kui sõber Janno Zõbin, kes oli vist nende helitehnikuks olnud, salvestas puldist nende kontserdi ja andis ka mulle kuulata. Olin siis rohkem elektroonilise muusika lainel ja Allaniga seotud teiste bändide, Vennaskonna, Metro Luminali ja Sõpruse Puiestee, loominguga polnud varem nii sina peale saanud. See muusika oma puhta vormiga jõudis aga kuidagi väga otse kohale ja asetus minu jaoks kõla poolest rohkem samale pildile mõne saksa ja prantsuse helilooja ja artistiga, keda siis rohkem kuulasin. Kutsusin Unenäopüüdjad ka külalisesinejaks enda esimese Sinise plaadi esitlusele ja Allan on kaasa teinud mu loos „Sõnumid“. 

Nende muusikas on midagi väga eestilikku. Nagu Mari Jürjensi lauludes, Olav Ehala filmimuusikas või Maimu Jõgeda akordionimängus. Sarnane ajatu meeleolu nagu Galaktlani ja Grünbergi süntesaatorihelides. Samas väga omapärane ja äratuntav Vainola vokaal ja meloodiakäekiri.”

Liis Ring (helilooja, muusik ja vokalist)
Soovitus: Argo Vals “In Loving Memory Of”

Soovitan Argo Valsi äsjailmunud LP-d “In Loving Memory Of.” Miks? Sest see plaat oma 20 looga oleks nagu loodud varasuvise kulgemise soundtrackiks. Seal on nii valgete ööde pehmet ambienti kui ka ärevat hommikuvõimlemiskütet. Album on ka selles mõttes kõnetav, et ei nõua kuulajalt tingimata tervikuna läbi kuulamist, vaid on isegi mõnusam, kui teda killukestena manustada. Jääb mind kindlasti suvistel rännakutel saatma.”

DEW8 ehk Siim Parisoo (produtsent, vokalist, räppar, laulukirjutaja ja visuaal-kunstnik)
Soovitus: Kannabinõid “Troon”

“Tükk aega mõtlesin, et 5LOOPS “2010LP” või 12EEK MONKEY  “XIBALBA SPA” on see plaat, mida välja tuua, aga see oleks liiga ilmselge ja lihtne, kuna see on hip-hop. Selle valguses läksin tagasi oma juurte juurde, et leida enda primitiivne vaatenurk eksistensile.

Tooksin välja Eesti albumitest 2016. aastal loodud plaadi nimega “TROON” ning autoriks on KANNABINÕID. Poleks olnud seda kauamängivat, poleks ma lõpetanud oma albumit “Ke’leti jaht” sellisena, nagu see on. Sain nii palju jõudu, et tunda ennast Eesti keeles mugavalt tänu Taniel Tegelmanni sõnakasutusele.

Lisaks see muusika iseenesest toob mulle kananaha ihule. Nende LIVE on võimsam kui ükskõik milline räpp-LIVE elus on olnud. Ma ei oska, ega tahagi kirjeldada lõpuni seda kogemust. See on maailmalõpp, kus sa jääd ellu. Hambad risti läbi kaose, mitte kunagi andes alla. Teisalt on see võitlus viimse vere ja pisarani. See tunne, kui oled hääbumas, aga leiad viimase jõu sülitada ja irvitada vaenlasele näkku, sest su sisemine jõud on nii tugev ja ei karda enam surra.

See ekstreem kasvatab vaimu. Surud valus küüned endale sügavale peopessa. Nagu kõnniksid nugadel või žilettidel vaadates horisondi poole, kui lumine torm sind hingetuks teeb. Selline intensiivsus, mis tõstab su aistingud loomalikule tasemele. Kuuled iga praksu, nägemine muutub 360-kraadiseks. Tunned selja taga kuklasse hingavat mõõka, enne kui see sind tabab. 

See muusika aitab elada ja saada üle kõige suuremast vaimsest holokaustist enese sees. See on abivahend olemaks inimene kõige keerulisemas olukorras. Eestis ei ole teist bändi nii tugevat kui nemad. Minu suurim lugupidamine ansamblile Kannabinõid ja loomulikult nende liikmetele, kes on kõik toredad inimesed ja head sõbrad.”

Frederik Küüts (vokalist, laulukirjutaja, kitarrist)
Soovitus: Erki Pärnoja “Himmelbjerget EP”

“Mõtlesin pikalt ja paljude ägedate Eesti artistide peale, aga jõudsin lõpuks tõdemuseni, et Erki Pärnoja 2015. aastal välja antud plaat “Himmelbjerget EP” võiks saada minu poolt soovitatud ikka küll. Võib-olla tuleneb valik minu suurest kitarrimuusika armastusest, võib-olla Erki enda ülimuhedast olekust… Aga vaieldamatult on “Himmelbjergetist” rääkides tegu suurteose mastaabis lugude kollektsiooniga. Ei tahagi ühtegi lugu eraldi välja tuua, algusest lõpuni on plaat ülimalt emotsionaalne ning seostub minu peas väga magus-mõru eluperioodiga. Mul oli õnn sattuda ka plaadiesitluskontserdile, mis mind pehmelt öeldes pahviks lõi. 10/10. Tänud siinkohal maestrole – aitäh Erki, et inspireerid! Eestis tehakse! Ja kuidas veel…”

Sammalhabe (räppar, vokalist, produtsent)
Soovitus: Vaiko Eplik “6: varielu”

“Peale pikka mõtisklust pean tõdema, et kõige rohkem on mind kohalikest mõjutanud Vaiko Epliku “6: Varielu”. Objektiivselt pole see võib-olla parim Eesti plaat, aga sellest hoolimata on püsinud see plaat minu kõrvale ja meelele siiani värskena ning sageli tuleb tung seda aina uuesti ja uuesti kuulata. Aastate jooksul on see enim minu muusikamaitset mõjutanud plaat.

Mäletan, et kuskil 2012 suvel või sügisel nägin “Varielu” vinüüli muusikapoe riiulil. Kaalusin pikalt, kas osta või mitte. Lõpuks ostsin mingi teise plaadi, pakun midagi elektroonilist, kuid “Varielu” broneerisin igaks juhuks ära ja jätsin kassasse ootele. See jäi kohe kummitama. Päev hiljem läksin emalt saadud raha eest seda ostma, kuid see oli juba ära ostetud. Väidetavalt oli see ka viimane eksemplar. Ei mäletagi, kas teenindajad lasid mind üle või mäletan ise valesti. Halb tunne lõi igatahes kõhtu, pikaks ajaks. Aga noh, CD-plaat käras kah.

Aastaid hiljem, kui mind juba Sammalhabemeks hüüti, helistas mulle kamraad Marti Laurimaa, kellega saime mõni aeg varem ühel mu keikal tuttavaks. Ta kutsus mind külla Ruutu Poisi juurde, kus nad hängisid koos Vaikoga ja soojendasid Ennu Rattaks. Vaiko pidi seal plaate keerutama too õhtu. Minu jaoks oli see väga imelik ettepanek, kuna ma ei tundnud neid tegelikult isiklikult ja Ennu Ratas polnud minu teema. Aga noh, you gotta take the chances, you know. Nii siis saingi Vaikoga tuttavaks, viskasin Martile ja Ruutule ka käppa, kui kohale jõudsin ja istusin lauda. Jõime rohelist teed ja kuulasime haruldasi Eesti vinüülplaate valel kiirusel. Tahaks mäletada paremini seda õhtut ja neid lugusid, ja ka neid, mida plaadimängija mängis, kuid kahjuks meenutus on üsna udune. Mäletan, et rääkisin selle sama loo “Varielu” plaadi “ostmisest” Vaikole, mille peale ta muheles ja kinkis oma värskelt ilmunud üheksanda plaadi koos pühendusega. Ta veel lohutas, et “Varielule” tuleb uus trükk vinüüli näol varsti. Minus oli topeltrõõm. Pärast viisin nad oma ema autoga Ennu Rattale ja muljetasin ka sellest pärast oma emale. Alates sellest hetkest millegi pärast laenas ema mulle oma autot rohkem.

Ja nii tegigi minu Eestimaise lemmik albumi lugu täisringi. Tervitused Martile, Ruutu Poisile ja Vaixile!”

Villem Sarapuu (kollektiivi The Boondocks vokalist, kitarrist)
Soovitus: Vaiko Eplik “Kosmoseodüsseia”

“Valikus oli mitmeid hiilgavaid albumeid, aga sõelale jäi Vaiko Epliku ,,Kosmoseodüsseia” aastast 2008. Ilmselt on hetkel see minu kroonilise David Bowie vaimustuse tõttu, kes samuti laulis kosmosest, isolatsioonist ja põgenemisest. Minu jaoks meenutab see muretu, kodumaine indie-klassika just suve algust, kus igas loos justkui toimub mingisugune vabanemine. Keeleliselt lihtsalt seatud sõnad ja maitsekalt algeline kõlapilt sobivad kokku nagu kruusatee ja vana jalgratas. Juhhei, nautige suve!”

Anna Kaneelina ehk Anna Pärnoja (laulukirjutaja, muusik, vokalist)
Soovitus: Maria Faust / Kira Skov “In The Beginning”

“Hüpnootiline ning müstiline album, milles kohtuvad Eesti folkloor, õigeusu kirikulaulud ning lääne muusikatraditsioon. Ma olen täiesti kindel, et see 2017. aastal ilmunud album on ajatu ning oluline ka aastakümneid hiljem.”

EiK (räppar, produtsent, luuletaja)
Soovitus: Chalice “Taevas ja perse”

“Kui aus olla, siis ainult ühte kindlat albumit välja tuua on hirmus keeruline, meeleldi oleksin selleks üheks ja oluliseks valinud ka näiteks hoopis mõne Dagö, DVPH või Genialistide plaadi, ent kui teen Eesti heliteostest isikliku tähtsuse järgi pingerea, läheb “Taevas ja perse” kohe kindlasti esimese kolme hulka.

Komistasin selle otsa umbes seitsmesena, kui see CD-l mu poolvennale kingiti ning kuna ta oli tollal läbi ja lõhki metalhead, ei tahtnud ta midagi kuulata, mis oma kõlalt hiphopi poole läks. Mina aga korjasin plaadi üles ja nüüdseks on see hästisäilinud ketas käinud läbi kõiksugu muusikakeskused, pleierid, automakid ja arvutitesse ning telefonidesse ümber tõmmatud.

“Taevas ja perse” oma elektrooniliste, detaile täispikitud taustadega, tekstidega, mis torgivad ja rahustavad hinge, lahates kõige inimlikumaid ning universaalsemaid teemasid, on üks põhjustest, miks tahtsin väiksena kirjutada luuletusi. See käis taustal, kui üritasin ujuda pinnale argipäevade hallist rodust ja ettenägematutest probleemidest. See plaat on õpetanud, kuidas muusika võib päästa, sest “Need sõnad on ilusad,” ilu omakorda aga “Päästab maailma”. “Endaga ei ole mõtet tüli norida” ja “Keegi ei pea leppima sellega mis on, aja rahvas kokku ja korralda uus reiv”.

ELLIP ehk Pille-Riin Karro (laulukirjutaja, muusik ja vokalist)
Soovitus: Chalice “Taevas ja perse”

“Oli aasta 2006 ja ma olin külastanud kõiki Von Krahli teatri etendusi, alates ilmselt 1996. aastast. Lihtsalt sellepärast, et mul oli see võimalus. Aga 2006. aastal toimus muutus selles, kuidas edaspidi muusikalist osa teatris vaatasin. Jarek Kasar, kes sellel ajal veel Chalice’i nime all tegutses, oli näitleja ja helilooja rollis seotud uue lavastuse “Faustiga”. Esiteks muidugi uudishimu, kuid suur põnevus ka, mis sealt tulla võib, sest juba siis oli ta tõestanud ennast mitmekülgse muusiku ja täiesti teise “vaatega” heliloojana. Ma sain sellelt etenduselt kõike ja rohkemgi veel. Kõige üli-võrdelisemalt saan aga rääkida sellest muusikast seal, mis sobis nagu rusikas silmaauku, kuid mis mõjus mulle nii, et kui praegu 2020. aastal küsida, mis plaat/muusika mulle Eesti ajaloost kohe pähe torkab, siis eneselegi ootamatult tuleb esile see. Ootamatult, sest ma ei ole sellele varem nõnda mõelnud. Ma ei jõudnud ära oodata, kui saan neid lugusid käiata tavaelus ka. 2008. aastal ilmus plaat “Taevas ja Perse”, kus peal oli mu lemmiklugu etendusest “Ilu p22stab” (kaasa l88b JUMAL), “Minu Inimesed”, mis üpris kiiresti sai paljudele eestlastele väga eriliseks palaks ja näiteks ka “Tantsukingad l88vad pilli”. Mulle meeldib, kuidas Chalice/Jarek Kasar enesekindlalt, julgelt ja eales vabandamata on täiesti tema ise. Nii muusikas kui muidu. Ja see mulle mõjubki.”

 

 

Loe ka meie tiimi soovitusi!

Kuula kodumaise muusika pleiliste:

 

Artikli autorid: Aleksander Algo, Sandra Leushina