Täna vaatame unistavalt tulevikku ning heidame pilgu festivalidele, mida väisata soovitame. Tantsi unustamatult elektroonilise muusika rütmides hommikust õhtusse, osale põnevates töötubades, helista hinge indie-muusika saatel, naudi kirgi kütvat jazzi või lase klassikalisel muusikal joonistada vaimusilmas mõttemaastikke. Kodumaine festivalide popurrii annab selleks kõigeks võimalust. Lootuses, et suveks ja sügiseks on eriolukord möödunud, anname tänase avaliku info baasilt mõned festivalide soovitused.

Uuendatud informatsioon 27.04. seisuga: 

“Valitsuse liikmed arutasid kabinetinõupidamisel rahvarikaste ürituste korraldamise võimalikkust kevad-suvisel hooajal ning kiitsid heaks otsuse, mille järgi avalikke üritusi Eestis mais ja juunis ei toimu,” vahendab meediale saadetud pressiteade.

Tänaste andmete põhjal pole võimalik öelda, kas juulis ja augustis saavad toimuda piiratud külastajate arvuga üritused, kuna selle kohta pole valitsus seisukohta kujundanud. Otsuse avalike ürituste toimumise võimalikkuse ja tingimuste kohta võetakse vastu mai jooksul.

1. VÕNGE
Eesti ainsaks rändavaks kultuurifestivaliks tituleeritud Võnge toimub sel korral maalilisel Sooglemäel, Tõrvas. Tegu on nii laste kui ka lemmiklooma sõbraliku üritusega, mis tõmbab tähelepanu oma loodusläheduse poolest. Otse looduse rüppe püstitatud lavadel astuvad üles mitukümmend erinäolist artisti. Kodumaiste artistide nimistu on kirev – elevile ajavad näiteks pöörane bassikollektiiv Catapulta ja sügavakõlaline Kreatiivmootor, öise kõlaga kollektiiv Seltskond Pargis, eksperimentaalne lauljatar ELLIP, alati äge I*Wear Experiment ning hiljuti uue albumi “Kribukrabu” avaldanud Jarek Kasar. Imehea põhjus pikemaks väljasõiduks!
Uuendatud festivali kuupäevad seisuga 05.05: 2.-3. juuli 2021
Koht: Mulgi elamuskeskus, Sooglemäe, Tõrva vald, Valgamaa
Hind: €40-70, sõltuvalt piletist
Pileti saad soetada Ticketerist

2. SUME
Veeda juulikuu õhtu mereäärses linnamiljöös. Ühepäevane koguperefestival SUME on midagi lihtsat ja seeditavat näiteks mugavale linnainimesele või teismelisele, kes ei soovi või ei tohiks kodust kaugele sõita. Mugavus ei tähenda aga kvaliteedi puudumist, sest line-up on korralik. Programmist leiab endale meelepärase artisti nii nõudlik kuulaja kui ka peavoolu-muusika fänn. Näiteks astuvad pealaval üles hea-tuju muusik NOËP, armastatud indie-roki bänd Ewert and The Two Dragons, sõnavõlur nublu, popdiiva Liis Lemsalu, eksperimentaal-popilik Gram-Of-Fun ning soulitar Rita Ray. Tähelepanuväärne on ka plaadifirma TIKS muusika-aed, kus keerutavad plaate ja esinevad helilooja Sander Mölder, kaasaegse r&b printsess YASMYN, poeetiline riimimees EiK, indie-popilikud Frankie Animal ja jonas.f.k, biidiäss Joshua Stephenz, hingemuusik ANETT ning selektorid Liisi Voolaid ja Peeter Ehala. Festivalilt ei puudu ka head maitsed ja kaasaegne kunst.
Uuendatud festivali kuupäevad seisuga 27.05: 3. juuli 2021
Koht: Noblessneri sadamalinnak, Tallinn
Hind: €25-29, sõltuvalt piletist
Pileti saad soetada festivali kodulehelt

 

3. I LAND SOUND
Alternatiivne festival, mis meelitab Orissaarde igal suvel tuhandeid külastajaid. I Land Sound serveerib DJ-muusikat alustades techno’st lõpetades funk’iga, erinevaid töötubasid ja kunstiga rikastatud atmosfääri maagilisel Illiku Laiul, Saaremaal. Festival sobib kõigile, kes tahavad põgeneda hallist argipäevast värvilisse alternatiiv-reaalsusesse, kus saad tantsida hommikust õhtuni, ehitada ennast täpselt nii utoopiliste ehetega, kui süda soovib ning nautida festivalimelu looduskaunis kohas, mis järgib rohelise mõtteviisi põhimõtteid. Tantsi päikeseloojangusse! Tutvu I Land Green kontseptsiooniga. Loe ka meie eelmise aasta kunstiprogrammi arvustust.
Aeg: 16.-19. juuli
Koht: Illiku Laid, Orissaare, Saaremaa
Hind: €80
Pileti saad soetada Ticketerist

 

4. SÕRU SAUND (endine Kalana Saund)
Hiiumaa kohalik festival Sõru Saund ehk Inimese Parim Aeg – kõige mõistatuslikum, kuid kindla peale väärt minemist. Neli kuuma juulikuu päeva house’i ja techno, eksperimentaalse muusika ning igast sorti hiphopi, jazzi ja popklassika keskel. Serveeritakse muusikat, mis on läbinud korraldajate Raul Saaremetsa ja Siim Nestori filtrid. Festival, mis ei ole (veel) ülerahvastatud ja kuhu kogunevad muusika-armastajad ja friigimad friigid. Hoia infol silm peal!
Aeg: 23.-26. juuli
Koht: Sõru sadam, Hiiumaa
Hind: €55
Pileti saad soetada Ticketerist

 

5. LEIGO Järvemuusika
Ajatu muusika maagilises paigas. Leigo Järvemuusika on klassikalise muusika festival, mis oma mitte nii klassikalises võtmes sobib ka neile, kes igapäevaselt ehk ajatut muusikat ei kuula või pelgavad Estonias kallis ülikonnas või tualetis istumist. Leigo kontserdid toimuvad mitte-formaalses formaadis vabas õhus ning külastajatel on vabadus nautida kodust kaasa haaratud sööke ja jooke. Sel aastal on täienevas programmis kirjas Maarja Nuut; Soome vokaalansambel Rajaton; Eesti Rahvusmeeskoor, dirigendiks Mikk Üleoja; ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, mille dirigendiks on legend ise – Neeme Järvi. Nagu festival armastab öelda: “Leigol naudivad klassikalist muusikat ka need, kes seda igapäevaselt ei kuula!
Aeg: 7.-8. august
Koht: Leigo talu, Valga
Hind: €16,50-47,50 sõltuvalt piletist
Pileti saad soetada Piletilevist

 

6. TMW – Tallinn Music Week
Augustis vallutab pealinna uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW), mis pühitseb erinevaid kunstivorme esitledes loovust, uudishimu ja vabadust. TMW raames toimuvad üle linna erinevad kontserdid, paneelid, kaasaegse kunsti ja toidukultuuri esitlused ning palju muud põnevat. Muusikaprogrammist leiab žanrite ülest lähenemist – popmuusika, indie, elektroonika, jazz, R&B, instrumentaalmuusika, metal – need on vaid mõned värvikad näited TMW kirevast paletist. YASMYN, Sander Mölder, Seltskond Pargis, Anna Kaneelina, Erki Pärnoja – artiste on oi-oi kui palju ja valikut on mitmele maitsele!
Aeg: 26.-30. august
Koht: Tallinna erinevad kohad
Hind: €5,50 – 65,50
Pileti saad soetada Piletilevist

 

7. JAZZKAAR
Baltimaade suurim jazzifestival, mis suudab aastast aastasse serveerida maailmatasemel programmi. Kui arvate, et tegu on ainult jazzmuusikast tulvil festivaliga, siis mõelge uuesti. Jazzkaar populariseerib kvaliteetmuusikat žanrite üleselt – nii leidub programmis lisaks souli ja jazzi esindajatele ka popist elektroonikat, r&b-d, funk’i ja tantsumuusikat. Sel aastal kolis Jazzkaar kevadest sügisesse ning toimub hoopis oktoobrikuus Telliskivi Loomelinnakus tuues lavalaudadele Grammy võitja Dee Dee Bridgewater’i, sensatsioonilise Rootsi pop-fusion-jazz bändi Dirty Loops’i, minimalistlikku klaverimuusika Niklas Paschburgi poolt, kodumaise muusikaparemiku ja palju teisi väärt artiste. Loe eelmiste aastate järelmõtteid:
2019: Ameerika import
2018: 3 valitud hetke Jazzkaarelt

Aeg ja koht:
9.-15. oktoober, Telliskivi Loomelinnak
3. november, Alexela Kontserdimaja
Hind: €6,50-74,40 sõltuvalt kontserdist
Pileti saad soetada Piletilevist

 

8. GROM MMXX
Lõpuks ometi midagi põrandaaluse muusika gurmaanidele! Sügisel toimub Tallinnas uus linnafestival GROM MMXX, mille fookuses on vali, maitsekas, mürane, agressiivne, kurb, raske ja veider muusika. Oodata on värsket sõõmu underground-festivali õhku ja ägedat olemist industriaalses keskkonnas Koplis. Lavalaudadelt kostub stiile, millest sinu vanemad kindlasti kuulnud pole – serveeritakse blackgaze’i, post-black’i ja dark-wave’i rütme; tumedate bassiliinidega pulseerivat house’i; raskemuusikat doom’i ja death’i; ka müramuusikat ja melanhoolseid popmeloodiad. Seniks on välja on kuulutatud kaheksa artisti – terav, nutikas, energiline ja naljakas UK duo Sleaford Mods; legendi staatuse saavutanud Manchesteri produtsent Andy Stott; kaalukate ja painavate riffide meistrid Monolord Rootsist, põrandaaluses elektroonilises skenes juba 90ndatest saati laianud Belgia produtsent Cabaret Nocturne; põhjanaabrite kuulsaim trammijuht ja soolo-artist Jaakko Eino Kalevi; Hollandi avant-garde helilooja ja lautomängija jozef van wissem; esmakordselt Eestisse jõudev uue põlvkonna black metalit esindav This Gift is A Curse Rootsist ning kodumaine Eesti Muusikaauhinnad 2020 galal parima metalalbumi tiitliga pärjatud Kannabinõid.  Festival keskendub hea tasemega korraldusele nii esineja kui külastaja vaates, seetõttu on tegemist ka tagasihoidliku mahutavusega. Kiirusta ja soeta pilet.
Uuendatud festivali kuupäevad seisuga 23.04.:
27.-28. november
Koht: Kopli ULM (Uue Loomingu Maja), Tallinn
Hind: €60-100, sõltuvalt piletist
Pileti saad soetada Ticketerist

Artikli autorid: Sandra Leushina ja Kaisa Tooming