Ei oleks Häppeningi ilma tiimita. Aasta lõpusirgel teeme südamega tagasivaate möödunud aastale ja arutame teemadel: millised on meie toimetajate ja loovikute lemmikartiklid? Mida õppisime möödunud aastast? Millised sündmused puudutasid meid kõige rohkem ning ka tulevik ei jää puutumata. Uusaasta ööl antud lubadustesse me ei usu, aga eesmärkide seadmisesse küll.

Seega, millised emotsioonid jäid aastast 2018 kõlama? Teeme üheskoos tagasivaate.

SANDRA
Muusika peatoimetaja, kaasjuht

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Ühte kindlat lemmikut on raske valida, seega panen ritta õige mitu:

Üks meeldejäävamaid järelkajastusi meie tiimi sulest on üritusest Odööride öö, mis ühendas tervikuks poeesia, muusika, tantsu ja parfüümikunsti. Arvustus kannab hästi edasi emotsiooni.

Enda intervjuu artiklitest on mul kaks lemmikut just kogu protsessi mõttes. Need on olnud äärmiselt lahedad ja meeldejäävad kogemused. Esimene on “Sociasylum rääkimas hardcore pungist ja oma loomingust” ning teine on “Kes on The Kitchen Brothers?”.

Arvamuslugudest tooksin välja rohepesu-teemalise artikli. Hariv ning pöörab tähelepanu tähtsale globaalsele probleemile.

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Julge teha, mida armastad. Ole tänulik.

Aasta highlight?
Häppeningi-keskselt öeldes on minu 2018. aasta highlight’iks see, et olen saanud end suuremalt realiseerida. Näiteks, olen julgemalt katsetanud loovjuhtimisega muusikaintervjuude fotomaterjali loomisel. Naudin kogu protsessi – alates moodboard’ide loomisest kuni tiimi kokku panemise ja kohapealsete üllatus-otsuste tegemiseni. Läbi selle olen saanud palju rohkem kogemust ja leidnud visadust teha paremini ka oma E-R tööd produtsendina. Mõlemad väljundid on viimase aasta-kahega kujundanud mind loomevaldkonnas ja tiimitöös pädevamaks. Selle eest aitäh, Häppening. Muidugi ka FrostFX’i tiim, just eriti paindlikkuse eest.

Isiklikus elus kogesin sel aastal palju armastust, selle andmist ja vastuvõtmist ning üleüldiselt, rohkem mõistmist ja andestamist. Igati õnnestunud aasta oli.

Mida ootad tulevast aastast?
Jätkates Häppeningi töölainel – uuelt aastalt ootan endalt rohkem arvustusi/järelkajastusi ning põnevaid loovideid. Samuti võiks proovida mõne uue formaadi kaasamist, näiteks videote näol.
Seega, püüan mahutada graafikusse rohkem kvaliteetse sisu ja visuaali loomist; Ka rohkem lugemist, trenni ja koolitusi.
Selle kõige kõrval tuleb meeles pidada iseennast ja oma lähedasi. Aeg on kõige tähtsam ressurss, mis meile antud. Sel aastal leidsin üsna hea balansi töö, tegemiste, suhte, pere, sõprade ja oma aja vahel. Püüan seda joont säilitada, kuid mitte unustada kohati ka mugavustsooni seljatamist, sest nii tekivad kogemused ja oskused kiiremini.

Foto: SADU; Esiplaanil: Sandra Leushina

RIINE
Disaini- ja kunstitoimetaja

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Konkreetset artiklit on väga raske välja tuua. Loen kõiki teiste toimetajate artikleid suure põnevusega. Muusikutega tehtud intekad on tihti silmaringi laiendavad. Südamelähedaseks teemaks on ka jätkusuutliku tarbimise ja moeloome propageerimine ehk et kõik Kaisa selleteemalised artiklid on olnud väga nauditavad lugemised.

Kõige suuremat emotsioonide tulva nii kohapeal kogedes kui hiljem kirjutades, on pakkunud artiklid Saja loost, Odööride ööst ja kogu Ärkamise pildistamine. Emotsioon, mis neid artikleid luues on tekkinud, on olnud külmavärinaid tekitav. Neist kirjutades on olnud hasarti, klomp kurgus, suur rõõmujoovastust, meelete kirgastumist, heldust ja pisaraid, samuti ka mingis fluidumis olemist.

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Peamiselt kaks: “Tee seda!” ja “Ole lahke ning austa!”

“Tee seda!” Ülemõtlemine ei ole edasiviiv, seetõttu olen julgelt vastu võtnud suuri otsuseid, neid küll läbimõeldes, kuid mitte ülemõeldes.

“Ole lahke ning austa teisi!” tühja lahmimine ei vii kaugele. Mulle meeldib konstruktiivne kriitika ja see aasta on edasiviivaks mõtteks olnud, et tähtis on kuulata teiste inimeste arvamusi ja just nende arvamuste põhjendusi. See aitab aktsepteerida ka neid väljaütlemisi, mis ei pruugi minna minu vaadetega kokku, kuid aktsepteerin neid. Läbirääkimine välistab vääritimõistmise. Teisi austades, austan ka ennast ning viib meeldiva koostöö ja mõtetevahetuseni.

Aasta highlight?
Festivalide suvi! Alustades Kuressaare tänavafestivali korraldamisega, kuni läbi suve mõnusate kontserdite – festivalide väisamise, mööda Eestimaad ringi sõitmise ja rannailma nautimisele. 

Mida ootad tulevast aastast?
Külmavärinaid tekitavaid kogemusi – nii meie fotoprojektidest kui muudest sündmustest. Tavaliselt teen tagasivaate enda aastale septembris ja pean tõdema, et siiamaani olen pidanud nentima, et iga aasta on olnud eelmisest parem, niiet mõtlen – mis veel?! Suured emotsioonid loovad meeldejäävaid mälestusi.

Foto: Oliver Vaagen; Vasakult: Kristin Liias, Jane Mändsoo; Riine Rander

KRISTIN
Loovjuht, stilist

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Kahjuks on see üks imeline intervjuu ühe ilusa loojaga, mis ilmavalgust ei näinud.

Enim emotsioone pakkus Odööride öö. Need erinevad maailmad, kokkupõrked  ja see plahvatuslik finaal!
Mu hinge puudutas Ärkamine fotoprojekt. Lugu ja hingus.

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Igal aastal lähevad mõtted aina selgemaks, kuigi ennetlikult arvan, et ei ole enda jaoks sealt enam midagi uut tulemas. Kuhu veel? Lõpuni. Olen hakanud rohkem elu usaldama, et nii peab olema. Naudin seda, mida elu pakub – inimesi, kogemusi, spontaansust. Küsi ja sa saad. Sain. Palju! Ja olen väga tänulik selle eest!

Aasta highlight?
Meeletu aasta! Suur muutuste aasta elukorralduses. Uus elukoht. Tulin ära töölt, kus olin 5 aastat olnud. Ei vahetaks seda kogemust ja inimesi mitte millegi vastu! Uus töökoht. Asutasin oma ettevõtte. Palju uusi projekte stilistina. Tallinna Fashion Week. Loobusin pahest, mida olin 10 aastat teinud. Kogu selles meeletus tempos mõistsin veel enam, kui oluline on aja planeerimine, puhkamine ja oma keha kuulamine.

Mida ootad tulevast aastast?
Ei sea ootusi, kuna pettuda on hullem. Lendlen, olen voolavuses ja loon!

Foto: Jane Prostang

SADU
Fotograaf

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Lemmikut on raske valida, sest valik on nii mitmekesine ja väga paljusid mind huvitavaid valdkondi hõlmav.

Tooksin ehk välja Kaisa ja Riine järelkajastused Sweet Spot festivalist ja Saja loost – esimesel käisin isegi ja poleks osanud olukorda paremini sõnadesse panna ja konstruktiivselt kritiseerida, 100% tüdrukutega nõus. Julge ja aus.
Saja Loo puhul aga hindan Kaisa ja Riine loomingulise kirjutamise oskust. Kuigi ma kahjuks antud sündmusele ise ei jõudnud, tekkis artiklit lugedes tunne, nagu istuksin saalis ja kogeksin seda. Tänan, et tõite selle minuni nii liigutavalt ja vahetult.

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Usalda elu. Ole tänulik.

Elu ei lähe tihtipeale nii, nagu me planeerime, seega leian, et pole mõtet stressata asjade pärast, mida me ei saa muuta, vaid on oluline kohaneda, olla tänulik ja usaldada asjade loomulikku kulgu. Ma ei pea selle all silmas loorberitel istumist ja ootamist, millal miski sülle kukub. See tähendab minu jaoks sümbioosi oma eesmärkide nimel töötamisest, ebaolulise lahti laskmisest, vooluga kaasa minemisest ning usust, et head asjad võtavad aega ja tulevad me teele õigel ajal.

Aasta highlight?
Kindlasti oli minu jaoks üks aasta highlight’e  „9 hümni vabadusele“ visuaali loomine. Protsess oli pikk ja proovilepanev, kuid olen südamest tänulik, et mulle anti nii auväärt projekti puhul täielik kunstiline vabadus. Minu rõõmuks kõnetas see paljusid.

Samuti on mul meeletult hea meel, et Häppening kaasas mind see aasta esmakordselt enda tegemistesse – selle aasta loomingulisemad, pisarateni naerma ajavad lõbusad pildistamised on olnud just teiega! Tiim on oluline. Aitäh!

Mida ootad tulevast aastast?
Tuleval aastal tahaksin teha ruumi isiklikele projektidele. Pildistada rohkem filmile. Võtta aega endale, sõpradele ja lähedastele. Leida tasakaal töö ja jõudeaja vahel. Reisida. Avastada ja kuulata head muusikat. Tutvuda ja vestelda inspireerivate inimestega. Lugeda rohkem raamatuid. Naerda palju ja südamest.

Foto: Otto Suits

LIISA
Jumestuskunstnik

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Minule isiklikult sümpatiseeris intervjuu Claudia Lepikuga. Ehtekunst on alati mulle suurt huvi pakkunud ning põnev on lugeda kauni loomingu taga olevatest inimestest. Intervjuud kaunistavad imelised fotod annavad artiklile meelelise lisandväärtuse. Tubli töö tiimilt!

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Don’t talk, act.
Don’t say, show.
Don’t promise, prove.

Aasta highlight?
Aasta highlight’i puhul tooksin välja, mida lõppevast aastast õppisin. Esiteks õppisin väärtustama isiklikku aega ja nii füüsiliselt kui vaimselt puhkama. Viimase toon välja just seetõttu, kuna puhkus ja aja maha võtmine annab emotsionaalset ja loomingulist inspiratsiooni oma eesmärkide poole edasi püüdlemiseks. Samuti õppisin olema kannatlikum ja õnnelikum olema käesolevas hetkes.

Mida ootad tulevast aastast?
Järgnevalt aastalt ootan uusi eesmärke ja sihte, kuhu edasi areneda nii isiklikus kui tööalases valdkonnas. Kõige suurem südamesoov oleks rohkem aega veeta enda jaoks oluliste inimestega ja olla nende jaoks olemas, nagu nemad minu jaoks on olnud.   

Foto: Jane Prostang; Vasakult: Hanna Aksalu, Liisa Tooming

EVELIN
Juuksestilist

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
“Moetööstuse räpane pool : greenwashing ehk rohepesu” ja “Eesti rõivadisain vajab rohkem eetikat”, minule väga südamelähedane teema.

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte/filosoofia?
Mida soovid, seda saad.

Aasta highlight?
Sain ristiemaks, mis on kind of a big deal minu jaoks.
Tööalaselt oli võimalik käia ühe oma suure eeskuju koolitusel, mis andis palju inspiratsiooni. Terve aasta oli mõnus!

Mida ootad tulevast aastast?
Mul on iga kord üks ja ainus soov – mitte end tööga üle koormata ja võtta võimalikult palju vaba aega oma kallite jaoks.  

Foto: Ettel Saarela; Vasakult: Kaisa Tooming, Liisa Tooming, Evelin Mitt

KAISA
Disaini peatoimetaja, loovjuht

Lemmik artikkel Häppeningis aastal 2018:
Anna Pärnoja loomeradadel” – ilus hing, puudutavad mõtted, võrratu fotoseeria Sadult ja loomulikult siiras rõõm teha sellisele muusale stilistikat.

Fotoprojekt: elegantne enesekindlus ja GUILD” – minu silmis üks meie 2018. aasta eristuvamaid fotoprojekte. Aplaus, Greta, Marianna & co.

“Eesti rõivadisain vajab rohkem eetikat” – olulised mõtted olulisest teemast. Rohkem eetikat ja teadlikke valikuid, palun!

Mis olid sinu 2018. aasta juhtmõte?
Vahel on tasakaal see, kui kaotad tasakaalu.

Aasta highlight?
Ühtpidi on terve aasta olnud mu senise elu üks tänuväärsemaid ja ilusamaid aastaid. Ühtlasi on see olnud ka üks väljakutsuvamaid perioode.
Seega, sellel aastal tooksin esile mitte ühte säravat sündmust, vaid ütleksin hoopis aitäh nendele inimestele, kes selle aasta panid särama ja on alati tingimusteta olemas. Teie olitegi mu aasta highlight – perekond, sõbrad, Häppeningi ja Fraktali tiim.

Mida ootad tulevast aastast?
Tulevasest aastast ootan rohkem südamega otsuseid ja iseendaga kontaktis olemist.
Vaadates aga meie armsal kodumaal toimuvat, siis soovin rohkem avatust ja headust, vähem lõhestatust ja kurjust.

Foto: Jane Prostang

Säravat uut aastat!