Detsembrikuu lõpp paistab ning aasta on peaaegu mööda saadetud. Pidulik nostalgiat täis hetk paneb tagasi vaatama. Millisena jääb möödunud aasta meelde Häppeningi vaatevinklist? Aeg on meenutada intervjuude säravamaid hetki ja väljaöeldud mõtteteri.

Sinu ees on kokkuvõte inspireerivatest intervjuudest ja põnevate intervjueeritavate väljaütlemistest:

SALAPÄRANE PRODUTSENT ALEKSANDR MUUSIKAST, OLGAST JA TEISTEST
Lendleva kergusega žanrist žanrisse hõljudes on produtsent Aleksandr kanda kinnitanud rahvusvaheliselt tunnustatud LIITHELI nimelises gurmeeplaadifirmas ja oma panuse andnud peidetud kodumaisesse elektroonilise muusika maastikku, mille üles leidmiseks tuleb ehk rohkem vaeva näha, kuid mille kvaliteet on suurlinlikuga samal pulgal. Aleksandr avas oma elutervet suhtumist: “Iga projekt ei ole meistriteos. Meistriteoste vahele peab jääma ka “vahepealset” kraami, kui nii öelda saab. Mulle ei meeldi ühes konkreetses stiilis marineeruda ja kuna oskan luua erinevat muusikat, siis kipun väga tihti ühest žanrist teise hüppama. Minu eesmärk on eksperimenteerida ja õppida, seejärel luua korralik storytelling.”

 

 

Illustratsiooni autor: @fumfimfa

MART AVI: “Kõik me oleme mingil määral peeglid. Ka kunst peegeldab tegelikult vaatajat, mitte elu.”
Kameeleon, maadeuurija, avastaja ja lavastaja, multiinstrumentalist, eksperimentalist, “friikide suur lemmik”, David Foster Wallace of pop, rahvusvaheline mees – need on vaid mõned pressist läbikäinud kõlavad nimetused, mis kaunistavad Mart Avi resümeed. Tema fantaasiaküllane, tehismaastikest ja tähevaatlusest inspireeritud muusika võlub sürrealismi ja abstraktsionismi nautlejaid, kuid mitte ainult. “Öeldakse, et kreeklased üheaegselt justkui uskusid ja ei uskunud oma mütoloogiaid. Umbes selline seisund iseloomustab kohati ka minu enda mõttemustreid,” tõdes Avi.

Foto: Ivar Murd

KARIN RASK: “Jälgin alati iseenda sisetunnet.”
“Minu looming algab kangaste aaretejahist. Nii kui ma leian kanga, mis mind kõnetab, siis reeglina tekib sealt mul mõte, mis riideese sellest sündida võib. Olen kangakuulaja.”
Karin Rask on kindlasti üks neist, kes ise oma saavutuste üle suur kiitleja ei ole, kuid kes justkui muuseas on kolme lapse kõrvalt suutnud jätkata nii näitlemistööd kui tegeleda ettevõtlusega. Ja kõike seda teha ikka endale omaselt keskkonna säästlikeid eluviise järgides. Kohtusime Kariniga, et uurida, kuidas täpsemalt tema teekond keskkonnasõbraliku aeglase moeni on kulgenud ja mis teda selle juures köidab.

Foto: Krõõt Tarkmeel

I WEAR* EXPERIMENT HEMI MUSIC AWARDSIST JA UUEST SINGLIST “HUNGER”
Põhjamaine elektropop trio I Wear* Experiment valiti esmakordselt toimuva rahvusvahelise arendusprogrammi HEMI Music Awards üheks võitjaks. Vahetult enne võidu kuulutamist vestlesime kollektiiviga võistlusest ning uuest loomingust. Hando Jaksi avas bändi mõtteid HEMI olulisusest: “Nii arendusprogrammides kui ka näiteks laulukirjutajatelaagrites osalemine on hea reality check su enda oskustele ning teadmistele. Intensiivses koostöös teistega õpid ja arened hästi kiiresti. Kuidagi rahustav on ka näha, et vahet ei ole, kas tegutsed Eestis, Madagaskaril või Jaapanis, siis bänditegemise mured ja rõõmud on samasugused.”

Foto: Ako Lehemets

ALEKSANDR ŽEDELJOV: “Modulshtein on eksperiment ja seiklus, kus me ei sea endale piire.”
Tuleviku-jazzi, ambienti ja downtempo tandritele kuuluv kodumaine instrumentaalansambel Modulshtein võlub kuulajaid rahvamuusika põimimisega elektroonilise biidi konteksti, pakkudes hüpnootilist helimaagiat nii IDM-armastajatele kui ka folk- ja maailmamuusika huvilistele. Seadsime oma fookuse Modulshteini elu ja olu poole. Bändi kitarrist-helilooja-produtsent Aleksandr Žedeljov rääkis Modulshteini värskeima albumi tagamaadest: “See on iseseisev ja teadvustatult valmistatud album, sel korral on plaadil väga huvitavad kollaboratsioonid, mis on tekkinud väga spontaanselt, kuid sobivad kogu albumi kontseptsiooniga väga hästi. Lisaks on see plaat heli poolest palju valjum ja tugevam.”

Foto: erakogu

KALI BRIIS EHK ALAN OLONEN: “Olen alati olnud halb showman ja teeskleja, kuid selle kaalub iga kell üles fakt, et minu muusika on ehe.”
“Muusikakriitikud väidavad, et paljud mu plaadid on liiga hüppelised/eklektilised, nagu mul oleks identiteedikriis. Ja muideks nad ei eksi, sest täpselt nii kaua kuni suudan hüpata erinevate žanrite vahel ja kannapöördeid teha, nii kaua on muusika loomine minu jaoks ka põnev, sest olengi inimesena ebastabiilne ja minu käsipuudeks on äärmused.”
Kali Briisi preudonüümi taha peituv Alan Olonen pajatas meile oma muusikalisest teekonnast, loomeprotsessist, filmimuusika eripäradest ning oma tulevikuplaanidest.

Foto: erakogu

EHTEKUNSTNIK INTRO NIILO DISMORFOFOOBIAST JA ARMASTUSEST INIMKEHADE VASTU
Into Niilo brändi inspiratsiooniallikaks on loodus ja inimese kognitiivsed protsessid, poeesia, vormide ilu ning asjade sisu ja sügavam olemus. Kunstnik uurib põgusalt inimeseks olemist, soovides nii selles peituva haavatavuse, hapruse ja ebatäiusega leppida. Tegu on isikliku püüdlusega mõista ja armastada inimkeha. Intro Niilo: “Isiklikult käsitlen oma töödes keha mitte seksuaalse, vaid funktsionaalse teemana. Kuid see tsensuur on igal pool – Instagram võtab maha kõik kehaga seotu, tõlgendades seda kitsalt ning keha objektistavalt. Eriti naise keha, sest näiteks meeste nibud on Instagramis lubatud, kuid naiste omad mitte, taasluues ka kaksikmoraali. See valmistab pettumust.”

Foto: Helle Ly Tomberg

KELLY VASK: “Kui üksinda muusikat tegema hakkasin, lubasin endale, et olen alati aus.”
“Sõnadel on suur jõud, muusikal on energiat, et seda veelgi enam paisutada.”
Kelly Vase leivanumbriks on kahtlemata kananahka tekitav vokaalne esitus, kuid ka oma instrumentaalide ja tekstide eest kannab autor ise hoolt. Kelly muusikalise maailma keskmeks on urbanistlikud õhtused kõlad ja ambientsed atmosfäärid, mille võib vajaduse korral vabalt paigutada nii popi, kaasaegse souli kui ka elektroonilise biidi sekka. Piilusime autori muusika- ja tööellu ja loomingusse ning lõime linna-džunglist inspireeritud fotoprojekti.

Fotograaf/loovidee: SADU (Häppening)

MAARJA NUUT ALBUMI “HINGED” LOOMEPROTSESSIST JA OLEMUSEST
Helilooja ja muusik Maarja Nuut avaldas augustis oma kolmanda sooloalbumi “Hinged”. LP pealkiri sümboliseerib ühendusi mineviku ja tuleviku vahel, kus sõna “hinge” tähistab inglise keeles ühendust, mis elemente koos hoiab. Milline on selle nõidusliku heliteose köögipool ning olemus muusiku enda sõnade läbi? Võtsime südameasjaks asja uurida. ““Hinged” selgroog pole minu jaoks perekonna lugu. Noh, et kui keegi otsib laulusõnadest viiteid perekonnakroonikale. Pigem peegeldab materjal süvenevat taju seostest ning sellest, et mina ei ole maailma muna või mida see üldse tähendab. Mõtestasin enda jaoks mitte ainult suhteid perekonnaga, vaid ka ümbritsevate inimeste ja keskkonnaga laiemalt, “ selgitas Maarja.

Foto: Anu Vahtra

TEEMANTKILPKONN: “Kõik ei pea muusikas olema ilus ja puhas. Sest maailm ongi ju päris sassis koht.”
Eesti psühhedeelse indie ja unenäolise popi pärusmaadele on lisandunud trio nimega Teemantkilpkonn. Oma identiteeti salapärasena hoidev uustulnuk on avaldanud debüütalbumi pealkirjaga “Monoliit”. “Meie laulud räägivad kosmilistest jõudude ja igapäeva elu maiste küsimuste omavahelist põimumisest. Kui lühidalt kokku võtta. Me usume seostesse,” tõdes Teemantkilpkonn.

Foto: erakogu