Käes on aasta kõige maagilisem aeg, mil tegeleda sisekaemusega, nautida aega perekonnaga ja pidada meeles oma lähedasi. Kuid aasta armastatuimal pühal on sünge pahupool, mis õhutab läbimõtlematult tarbima ajal, mil seisame kliimakatastroofi lävepakul. Kuidas teha siis teisiti – kuidas pidada meeles kalleid inimesi jäädes solidaarseks keskkonna osas? Siin on üks väärt mõte – eelista elamusi ning mateeria kinkimisel langeta otsused teadlikult eelistades kodumaiseid tooteid või teenuseid. Nii oled lisaks oma lähedaste meelespidamisele jätnud maha väiksema ökoloogilisele jalajälje ning toetanud kohalikke tegijaid.

Kuna aasta 2020 on olnud meie kõigi jaoks ebatavaliselt väljakutsuv, valisime selleaastased kingisoovitused inspireerituna emotsioonide pakkumisest ning puhkusest. Ikka selleks, et olla tänulik selle üle, mis meil juba olemas on ning meenutamaks, et kõige väärtuslikum on koosveedetud aeg. Olgu see siis ühine puhkus, kontsert, õhtu küünlavalgel või muu alternatiivne lähenemine.

1. Kingi helielamus vinüülil
Aasta 2020 on andnud artistidele võimaluse sukelduda sügavalt heliloomesse. Nii on ilmavalgust näinud mitmed suurepärased albumid, millega soovitame endale lähedasi meeles pidada. Lisaks, Eesti kultuurielu püüab vapralt vastu pidada koroonaaja mõjutustele. Kingi elamusi ja toeta seeläbi kodumaiseid artiste, et nad saaksid pakkuda vaimutoitu ka tulevikus.

1.1. Maarja Nuut & Ruum “World Inverted”
Hüpnootiline elektroonilise muusika album, kus seguneb Maarja Nuudi vokaal Hendrik Kaljujärve (ehk Ruumi) heliloomega. Kui duo 2018. aastal välja antud albumilt oli kuulda veel etno mõjutusi, siis “World Inverted” murrab lahti piiritlustest ning serveerib kuulajale müstilis-sünget eksperimentaalsust. Kui üldse tõmmata paralleele mõne maailmakuulsa kollektiiviga, siis võrdleksin albumit Boards Of Canada, Björki algusaegadega ning kohati isegi feverrayliku süngusega.
Hind: €24
Kust leida: biit.me

1.2. Holy Motors “Horse”
See shoegaze’i, dreamcountry‘t ja americana‘t kokkusulatav koosseis tuli hiljuti välja albumiga “Horse”, mis koosneb kaheksast stiilipuhtast loost ja viib kuulaja teise ajaruumi – spaghettiwesternilikele helimaastikele. Album pakub Eliann Tulve võrgutavast häälest laetuid melanhoolsevõitu palu ning on ehedaks tõestuseks, et kodumaal leidub maailmatasemel muusikat ning muusikuid.
Hind: €21
Kust leida: biit.me

2. Kingi puhkus
Aasta lõpp on hea aeg, et võtta aeg maha ning lülitada ennast välja. Luba unustada rõõprähklemine, töö, peavoolumeediast ja digitaalkultuurist tulenev stress ning kingi ühine puhkus kodumaal. Oleme välja valinud paar kohta, mille lokatsioon ning atmosfäär võimaldavad akusid laadida ning võtta hingetõmbepaus.

2.1. ÖÖD Hötels
Ideaalne koht laadimaks akusid ning nautimaks kodumaa looduse ilu. ÖÖD Hötels Jõeranna asub Jägala jõe kaldal, mille ümbruskonnas asuvad ilusad matkarajad ning liivarannad. Lisaks on ÖÖD majad stiilse arhitektuuriga – kolm peegelklaasiga kaetud seina sulanduvad ümbritsevaga ühte, pakkudest võimsat peegelduste mängu. Muide, Jaak ja Andreas Tiik pälvisid ÖÖD peegelmajade eest Eesti Disainiauhindade 2018 tootedisaini konkursil Bruno parima elukeskkondliku toote auhinna.
Hind: €200 öö
Kust leida: Booking.com või kingitus.ee

2.2. Matk Metaloodusega
Kuidas kõlaks hommikusöök ja väike pikutus udusel rabaserval? Või hoopis uisumatk rabas? Metaloodus pakub puhkust argipäevast lubades kontakti astuda kodumaa ürgloodusega. Matkajuhiks on Romet Vaino, kes kirjutab Metalooduse saamisloost järgmiselt: “Metaloodus sündis 2016. aasta koidikul minu suurest soovist jagada oma seiklusi loodusmaastikel, aga ka näidata seda, kuidas metsikuses liikumine muudab kulgeja sisemaailma.” Mõnetunnistest matkadest ööbimistega seiklusteni – võimalusi on mitmeid.
Hind: sõltub soovitud kogemusest
Plaaniline ehk avalik matk 25-35 €/inimene
24h kestva ööbimisega matk 100-250 €/inimene
Kust leida: Metalooduse kodulehelt, kirjuta Romet Vainole

3. Maitseelamus ehk õhtusöök restoranis
Öeldakse, et armastus käib kõhu kaudu. Olgu, kuidas on, aga suurepärasest õhtusöögist heas seltskonnas ei ütle tõenäoliselt keegi ära. Lisaks, kuna turismi- ja toitlustusvaldkond on saanud sel aastal suure löögi, siis toetad selle kingitusega ka oma lemmik söögikoha püsimajäämist.

3.1. Fotografiska 0-kulu põhimõttel toimiv restoran
Võimalus ühendada mitu lemmikut – fototuur ning meeldejäävad maitseelamused. Peeter Piheli juhitud 0-kulu põhimõttel toimiv restoran pakub meeldejäävaid maitseelamusi ning fantastilise interjööri ja vaatega lokatsiooni. Seega, kingi sõbrale Fotografiska restorani kinkekaart. Kirjutades restoranile, siis trükivad nad kinkekaardile Sinupoolse personaalse sõnumi.
Hind: 33, 66 või 99 €
Kust leida: Fotografiska restorani kodulehelt

3.2. ORE
Toidukriitikute lemmikuks saanud ORE on vanalinnas asuv kutsuva õhustikuga elegantne restoran. Peakokk Silver Saa on hoolitsenud, et külastajani jõuaks maailmaköögi maitsepuhtus ja nüansirikkus ning seda just hubases atmosfääris. OREs pakutakse nii a la carte menüüd kui ka 6-käigulist maitsemenüüd sobitatud jookidega. Võimalik on seotada Sparkling Groupi kinkekaart.
Hind: kinkesummad 30, 50 või 75 €
Kust leida: ORE kodulehelt

4. Sõbralik üllatus
Siinkohal ei pane ma kirja konkreetset soovitust. Teeme hoopis mõtteharjutuse: mõtle oma tutvusringkonnale, mõtle inimestele, mõtle nende hobidele ja nende tegemistele. Kas Su sõprusringkonnas leidub keegi, kes maalib, teeb muusikat, tegeleb fotograafiaga või omab hoopis sümpaatset ja eetilist disainibrändi? Siin on Su otsingute vastus.

Nautige elamusi teineteisega!

Otsi möödunud aastate kingiideedest inspiratsiooni:
2020: Mida kinkida naistele?
2019: Mida kinkida naistele?
2018: Mida kinkida naistele?
2017: Mida kinkida naistele? 
2016: Mida kinkida naistele?
2015: Mida kinkida naistele?

2020: Mida kinkida meestele?
2019: Mida kinkida meestele?
2018: Mida kinkida meestele?
2017: Mida kinkida meestele?
2016: Mida kinkida meestele?
2015: Mida kinkida meestele?