Käes on aasta kõige maagilisem aeg, mil nautida kaamosromantikat, pidada sisekaemuslikke diskussioone, veeta aega perekonnaga ning pidada meeles oma lähedasi.

Kuid selle ilusa püha taga seisab terve tööstus, mis on teinud siirast jagamisest tarbimispüha. Inimesed jooksevad hullununa mööda ostukeskuseid ja ostavad kokku asju, mida nad tegelikult ei vaja. Rääkimata ökoloogilisest jalajäljest, mille see planeedile jätab. Aga kuidas teha siis teisiti? Kingi emotsioone, oma aega ning kui tõesti kingid mateeriat, siis vali toode, mis leiab kindlasti rakendust ning on tehtud eetiliselt kodumaiste tegijate poolt. Nii toetad kohalikku majandust ning jätad maha ka väiksema ökoloogilisele jalajälje.

Siin on Sulle 5 kingiideed, kuidas pidada meeles erilist naist! Elukaaslast, (vana)ema, õde, sõbrannat.

1. Kingi ühine elamus

1.1. Jazzkaare festivalipass
Jazzkaar toob igal kevadel Eestimaa pinnale maailma paremiku džässmuusikutest. Nii ka sel aastal. Kinkides kontsertelamusi toetad kodumaise kvaliteetfestivali järjepidevat tegevust ja arengut. Kevadisest programmist on avaldatud vaid üksikud artistid, kuid juba on põhjust rõõmustamiseks. Lavale astuvad paljud kodumaised kvaliteetmuusika viljelejad kui ka maailmanimed nagu lummav Dee Dee Bridgewater, džässvokalistide tähistaevasse tõusnud prantslanna Cyrille Aimée, Ameerika kitarrist Marc Ribot jpt.
Hind: festivalipass €250
Kust leida: Jazzkaare kodulehelt

 

1.2. Rahvusooper Estonia ballett “Modigliani – neetud kunstnik”
Kui eelpool jagasime helirännakule keskenduva soovituse, siis edasi liigume klassika maailma ning tantsime Rahvusooper Estonia balletti radadel. “Modigliani – neetud kunstnik” on Toomas Eduri lavastajadebüüt Rahvusooper Estonia laval. Ballett jutustab värvika loo 20. sajandi ühe kuulsama boheemlasest kunstniku Amedeo Modigliani (1884–1920) tormilisest elust. Tema looming oli sillaks kubistide, eeskätt Pablo Picasso ja 1920ndate aastate art deco kunstnike põlvkonna vahel. Modiglianist räägitakse legende, nii teeb seda ka Toomas Eduri ballett Tauno Aintsi muusikale.

Hind: €20-31 (vastavalt istekohale)
Kust leida: Rahvusooper Estonia kodulehelt

 

2. Kingi väärt muusikat
Sel aastal on mitmed kodumaised artistid ja kollektiivid andnud välja head muusikat. Jagan mõned soovitused viimase aasta lemmikutelt:

2.1. Anna Kaneelina debüütalbum “Anna Kaneelina”
Anna Pärnoja ehk Anna Kaneelina plaadi helikeel võlub naiselikkusega – see on mikstuur art popist, art rokist ja siin-seal eksperimentaalsetest kantri nootidest. Tutvu lähemalt intervjuu ja plaadiarvustusega.
Hind: vinüül €19,95, CD €12,95
Kust leida: 311.ee

 

2.2. Rita Ray “Old love will rust”
Üle tüki aja, kui mitte üle kümnendite, on kodumaal koorumas diivalikku soul’i, suitsust r&b’d ja 70ndate maiguga diskot esitav artist. Rita Ray hingemuusika paneb soojalt põksuma iga südame. Tutvu intervjuu ja plaadiesitluse arvustusega.
Hind: vinüül €20, digitaalne album €10
Kust leida: Bandcampist

 

2.3. EiK “unerohi”
EiKi looming on enamasti voolav, põksuv ja unistav. Noore art hop artisti emakeelne luule ja eksperimentaalsed hiphopi biidid on võluvaks koosluseks. TIKS Rekordsi alt ilmunud albumisse “unerohi” on panustanud biidimehed ja heliloojad Luurel Varas, Sander Mölder, Mattias Tirmaste, Lauri Täht ja hxlger. Saadaval on nii eksklusiivne plaat kui ka digitaalne versioon. Tutvu EiKiga intervjuus.
Hind: CD €12 (limiteeritud), digitaalne album €7
Kust leida: Bandcampist

 

3. LUMI kosmeetika
Talvisel ajal on eriti oluline hoida oma kõige suuremat organit, nahka. Põhjamaiselt karges kliimas on naha stress kiire tulema. Minu suure lemmiku, kodumaise kosmeetikabrändi LUMI tooted aitavad seda leevendada ning pakuvad kvaliteetseid tooteid, mis on valminud Tartu Biotehnoloogia Pargis.

3.1. Superbloom C-vitamiini ööseerum
Kõikidele nahatüüpidele sobiv Superbloom ööseerum toidab ja tasakaalustab nahka.
Ööseerum sisaldab vetikate ekstrakti, mis neutraliseerib stressihormoonide mõju ja nahk saab liikuda taastavasse ilu-unne. Noorendav C-vitamiin on LUMI seerumis mitteärritava estrina ja seega sobib seerum kasutamiseks ka tundlikul nahal.
Hind: €47
Kust leida: LUMI e-poest

LUMI päevaseerum toob talvisel ajal päikese välja. Kurkumi ja looduslike maheõlidega seerum annab kuldse kuma ja kaitseb looduslikult erinevate stressorite eest, näiteks UV-kiirguse eest.
Hind: €32
Kust leida: LUMI e-poest
NB! Kui liitud LUMI kodulehel uudiskirjaga, siis kingib bränd Sulle sooduskoodi.

4. Kodumaised disainehted
Ehi naist ekstravagantse luksusega. Eestis leidub terve rida põnevaid ehtekunstnike, kes serveerivad oma loominguga nii põhjamaist minimalismi kui ka hedonistlikke vorme.

4.1. Kirju.co hõbeehted “925” ja “INJO” kollektsioon
Kirju.co on tuntud oma graafiliste vormide tõttu. Sellel aastal tuli bränd välja nii hõbeehete kui ka unikaalse statement kollektsiooniga “INJO”. Siit leiab oma lemmiku nii tagasihoidliku klassika kui ka julge geomeetria armastaja.
Meie hõbeehete lemmikud on minimalisltikud “Line” ja “Wave” .
Lemmikud “INJO” kollektsioonist on julged “Jewel” ja “Lion”.
Hind: €45 (hõbeehted), €30 “INJO”
Kust leida: Kirju e-poest, disainipoest TALI

Kirju “INJO” kollektsioon; Foto: Kristiin Kõosalu; Modell: Merzeede Liis Ork; MUA: Anneken

4.2. Claudia Lepiku hõbeehted
Selle noore, kuid juba vägagi tunnustatud ehtekunstniku looming koosneb geomeetrilistest vormidest ning sümmeetriast. Pole ka ime, üheks kunstniku inspiratsiooniallikaks on arhitektuur ja minimalism. Meie lemmikuteks on Claudia töödest kõikvõimalikud ümarvormid, mida saab soetada nii sõrmuse, kaelakee, kõrvarõngaste kui ka ninaehte näol. Tegu on oksüdeeritud pinnaga hõbeehetega. Tutvu Claudiaga intervjuus.
Hind: €60-200
Kust leida: Fotografiska Tallinn, Telliskivi ostutänaval asuvas raamatupoest Puänt

Ninaehe. Foto: Kristiin Elmat

4.3. Hyrv “Coco”
Elegantne “Coco” kollektsioon on ajatu klassika, mis sulatab iga naise südame. Kui öeldakse, et stiilse naise garderoobi peaks kuuluma üks väike must kleidike, siis sinna nimekirja tasub lisada ka pärlid. Muide, pärleid peetakse armastuse, ilu ja süütuse sümboliks.
Hind: €100
Kust leida: Hyrv e-poest 

5. Sõbralik üllatus
Taaskord ei pane ma kirja konkreetset brändi. Teeme hoopis mõtteharjutuse: mõtle oma tutvusringkonnale, mõtle inimestele, mõtle nende hobidele ja nende tegemistele. Kas Su sõprusringkonnas leidub mõni inimene, kes on näiteks osav kondiiter või restoranipidaja, maalib, teeb muusikat, tegeleb fotograafiaga või on hoopis rõivakunstnik? Siin on Su jõulukingituse vastus.

Minu nimekirja sai mitu head ideed:
Annetus – mõtle, mida kingi saaja väärtustab ning tee tema nimel annetus.
Helmi Arraku maalid 
Fotosessioon säilitamaks elu ilu
Marit Ilisoni “Black Heart” T-särk 
Kuune treeningpakett HIIT by HELDEMEEL juures

Mida kinkida meestele? 2019 aasta soovitused leiad SIIT.

Tutvu eelmiste aastate soovitustega:

Mida kinkida naistele?:
2018: Mida kinkida naistele! 5 kodumaiselt ägedat kingiideed 
2017: Mida kinkida naistele! 5 kodumaiselt stiilset kingiideed
2016: Mida kinkida naistele! 5 kodumaiselt sümpaatset kingiideed
2015: Mida kinkida naistele! 5 kodumaiselt vinget kingiideed

Mida kinkida meestele?:
2018: Mida kinkida meestele! 5 kodumaiselt ägedat kingiideed
2017: Mida kinkida meestele! 5 kodumaiselt stiilset kingiideed
2016: Mida kinkida meestele! 4 kodumaiselt sümpaatset kingiideed
2015: Mida kinkida meestele! 5 kodumaiselt vinget kingiideed

Päisepilt: Kirju kollektsioon “INJO”; Foto: Kristiin Kõosalu; Modell: Merzeede Liis Ork; MUA: Anneken