Iga ettevõtmise taga on idee. Iga idee taga on lugu. Iga loo taga on kirg. Häppeningi loo esimesed leheküljed pani kirglikult kirja Kaisa Tooming. Just tema külvatud seemnest ehk pisikesest disainiblogist on lumepalliefektina saanud Häppening, kogu selle veebiajakirjalikus ilus. Täna on tema roll Häppeningis olla disaini- ja kultuurivaldkonna peatoimetaja ning brändi- ja loovjuht. Rolle on tal tegelikult paljudes ettevõtmistes, nii turunduses ja kommunikatsioonis kui ka disainibüroo tiimijuhina. Sihikindel, professionaalne, töökas ja ambitsioonikas – selline on meie Kaisa. Lead by example on midagi, mis tema kohta kehtib. Tänane vimkaga tiimi ankeet avabki looviku tegemisi, huve ja mõtteid vabamas vormis. Tutvu!

Nimi: Kaisa Tooming

Häppeningi: looja, disaini- ja kultuurivaldkonna peatoimetaja, brändi- ja loovjuht

Igapäevaelus töötan: turunduses olles tiimijuht ning analüütik auhinnatud disainiagentuuris Fraktal ja Baltimaade suurima jazzifestivali Jazzkaar kommunikatsioonijuht. Miks? Sest saan nendes ettevõtetes teha oma elu parimat tööd oma valdkonna tippudega. 

Vabal ajal vaimustun enim: intellektuaalsetest vestlustest, heast disainist, muusikast, parfümeeriast, vaimu harimisest ja lugemisest.

Mind käivitab: elamine mugavustsoonist väljaspool ja klišeelik soov muuta maailma paremaks kohaks. 

Minu suurimaks tugevuseks on: vaimujõud, töökus, loomingulisus.

Sooviksin olla parem: kannatlikkuses. Natuke rohkem huumorisoont tuleks samuti kasuks.

Sooviksin juurde õppida: maailma juhtivate disainerite käe all teenusedisaini ja disainialase mõtlemise praktikaid. Osaliselt olen saanud seda teha nii Ameerikas kui ka Hiinas osaledes aastaid tagasi Carnegie Mellon University’is disainialase mõtlemise pioneeri Richard Buchanani seminaril ning Shanghais Tongji University’is Kaja Tooming-Buchanani disainmõtlemise töötubades. Need jätsid kustumatu mulje ja on vaieldamatult parimad seminarid, milles olen osalenud ning millest saadud teadmisi olen edaspidi rakendanud oma töös. Palun veel!

Kui oleksin tegelane mõnest filmist või multifilmist, siis oleksin: sümbioos printsess Leia Organast ja Nuuskmõmmikust. Üks päev juhin kartmatult vägesid tegutsedes empaatiliselt ning strateegiliselt. Teine päev otsin vabadust loodusest, pean sisekaemuslikke filosoofilisi vestlusi ning käin maailma isepäiselt avastamas. 

Nuuskmõmmiku üksindus on ajendatud vabadusest. See on valik, mitte kõrvalejäetus. Tulemine ja minemine, iseenda minimaalne sidumine kõige maisega. Vähemalt nii Tove Jansson teda kujutas ehitades tegelast Atos Wirtaneni vaimsele prototüübile.

Leia on aga üks esimesi eeskujusid ja kangelasi, kellega soovisin lapsena samastuda, kuna nägin naist täiesti uues rollis. See, kuidas me ühiskonnas kujundame ja kujutame erinevaid soorolle, on äärmiselt oluline teema. Loodan, et meie tulevastel põlvedel on võimalus leida popkultuuri tähendusväljadest mitmekülgsemaid eeskujusid, kui minu lapsepõlves see võimalik oli. Meie asi on teed sillutada avatud kaasava ühiskonna poole.

Muusikapala, mis on läinud mulle väga korda:
Arvo Pärt “für Alina”. Melanhoolne tintinnabuli-stiilis teos, mis on kirjutatud lohutuseks naisele, kes igatseb oma teise riiki isaga kolinud last. Kindlasti on lool oma taust ja taotlus, kuid mind puudutas see, kuna kuulen palas lohutust läbi lohutamatuse. Osati on see lugu aidanud mul paremini mõista mu enda ema, kes samuti on valdava osa mu elust elanud välismaal.

“Ja mis teil ka südamel poleks – ärge pidage seda liiga tähtsaks. Vähe on asju, mis kauaks tähtsaks jäävad. Eriti öösel. Öö liialdab.” Mind on aastateks jäänud saatma see Remarque’i tsitaat Triumfikaarest. Fleetwood Mac’i lugu “Dreams” on mu jaoks justkui selle ütluse peegelpilt helikeeles.

Kurbadel hetkedel: panen käima “Sõrmuste isanda” esimese osa ja pidutsen kääbikutega koos. Triloogia alguse vaatamine tõstab alati mu tuju. Nii juba 18 aastat.

Lemmik filmid: Soovitan vaadata filme režissööride ja stsenaristide järgi. Wes Andersoni ja Kubricku filmidega on võimatu alt minna. Eriti armastan Wes Andersoni naivismi ning tema iga detaili perfektsust – miski pole tema töös juhuslik. Isiklikest lemmikutest aga, olen sci-fi kind of girl, igavesed favoriidid onSõrmuste isand”, “2001: A Space Odyssey”. Lisaks mõned väärt filmisoovitused: “Portrait of Lady on Fire”, “Roma”, “Parasite”.

3 lemmik albumit: Siit tulevad vaid mõned nopped paljudest:

Snarky Puppy ja Metropole Orkest “Sylva” – See hetk, kui jazz-fusion supergrupp ühendab jõud mitte-traditsioonilise orkestriga Metropole Orkest. Plahvatuslik energia.

Sun Ra “The Space Age is Here to Stay”  – Sun Ra on artist tänu kellele kasvas armastus jazzi vastu uutesse kõrgustesse. 2016. aastal välja antud kogumik tutvustab hästi Sun Ra maailma ning tema ebatavalist saundi. Justkui kakofooniliste helide kooskõla.

SADE “Diamond Life” –  ühe tõelise ikooni neo-soul debüütalbum, mis muutis maailma. Sametine perfektsus, mis tihtipeale täiendab mu sügisõhtuid. Ei saa jätta mainimata ka SADE briljantset stiilitunnetust, igas mõttes ikooniline looja.

Kodumaa 3 lemmik moedisainerit:
Äli Kargoja poolt loodud ja juhitud Studio August, mis juhindub slow-fashion põhimõtetest ja serveerib stiilset minimalismi. Minu garderoobis domineerivad ülekaalukalt just Augusti askeetlikud disainid. 

Hindan ka Triinu Tiiseli mitmekülgset käekirja – lisaks laiemale tarbijaskonnale mõeldud KIRJU.CO brändi loomisele on disainer välja töötanud brändi Triinu Tiisel Jewellery alt ehteseeria “Chromophobia”, mille disainid suudavad igal hooajal mind üllatada oma uuenduslike graafiliste vormidega. Viimased suured lemmikud, mida söön silmadega, on kõrvarõngad “Pegasus”.

Lisaks tahaksin tuua esile inimese, keda pean kodumaa üheks mõjukaimaks moevaldkonna eestkõnelejeks ning arendajaks – endine Montoni peadisainer ja Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna juht Piret Puppart. Elav muusa, pärimuse hoidja ja moe-guru. Tänu tema lahketele vihjetele olen avastanud nii mõnegi moedisaini tõusva tähe.

Noortest tegijatest soovitan hoida silma peal Claudia Lepikul ja Cärol Ottil. Teadmata nende täpseid plaane, siis soovin tuult tiibadesse ja julgeid otsuseid oma brändide loomisel Karl-Christoph Rebasele ning Karolin Kärmile.

Raamatusoovitus: Rakel Liehu käe all valminud Helene Schjerfbecki elulooraamat “Helene”. Üldiselt ma pole elulooraamatute austaja, kuid see teos on meisterlikult kirjutatud. Lisaks soovitan lugeda on Platoni esseesid, eriti “Phaidrost”, mis õpetab nii mõndagi retoorikast ja kunsti filosoofiast. Iga teatud aja tagant võtan essee jälle ette, et avastada uusi nüansse.

Oluline õppetund, mille olen Häppeningis tegutsedes saanud: Kolm aastat tagasi tegin esimese tagasivaate, mis on suures pildis asjakohane ka tänasel päeval: “Mida on õpetanud 2 aastat Häppeningi ja 250 artiklit?”.

5 lemmik artiklit Häppeningist:
“Anna Pärnoja loomeradadel”
Tähenduslik intervjuu sireeniliku muusaga. Anna Pärnoja loometeekond on olnud otsiv ja tugevalt juhitud südame poolt – seda on ehedalt kuulda ka Anna Kaneelina debüütalbumist. Avasime muusiku mõttemaailma ajal, mil ta oli alles rambivalgusesse astumas. Juba siis oli tunda, et meie ees on eriline artist erilise mõttemaailmaga. 2019. aastal andis naine välja oma debüütalbumi, millele sai ka arvustus kirjutatud. Edasine on juba ajalugu…

“Kas mood on halb? Sotsiaal-kultuurilistel radadel Sten Ojaveega”
Intervjuu, mille üle olen ehk uhkeim, kuna teisel pool lauda oli väga erudeeritud inimene, kes oskab lugusid jutustada. Loodan ja usun, et meie lugejad said samuti targemaks moe sotsiaalsete konstruktsioonide teemadel.

“Sammalhabe: muusika kui pelgupaik”
Meie värskeima tiimiliikme Aleksandri sulest intervjuu, mis mõjub nagu sõõm värsket metsaõhku. Sassi jutustatud lood on väga kompleksivabad ning on tajuda, et ta suudab leida artistiga kiiresti ühise keele. Nii ka Lauri Närepi ehk Sammalhabemega, kellega diskuteeriti vabas vormis räppari lapsepõlvest, muusikast ning mitmetel eksistentsiaalsetel teemadel.

Programmijuhid
Isiklikult hindan väga erinevate festivalide programmijuhte, kuna need tõesti lihtsustavad nii meie lugejate kui ka iseenda elu. Näiteks Stella kirjutatud “Intsikurmu 2017 aasta programmist”. Päris sürreaalne tunne on kohapeal näha välja prinditud soovitusi inimeste näppude vahel. See vaatepilt tekitab alati suurt tänutunnet ja motiveerib ka edasi tegutsema.

“Marit Ilison – disainer, kes ujub vastuvoolu”
Lõpetuseks üks viimase aja lemmik. Lisaks sellele, et Marit Ilison kuulub lisaks eelpool mainitud nimedele mu lemmik disainerite hulka, nautisin väga temaga intervjuu tegemist ja uue erikollektsiooni “Vintage Chintz Collection” fotoseeria loovjuhtimist eirates moemaailma tavapäraseid stereotüüpe.

Keskkonnasõpradel soovitan hoida silma peal ka meie rohelist mõtteviisi käsitlevatel artiklitel.

Minu jaoks on Häppening: tasakaal töö ja kire vahel. Midagi, mis teenib suurt pilti. See on vabadus. Sõpruskond. Viis, kuidas anda oma osa kodumaa kultuurimaastiku arendamisse läbi kohalike muusikute, disainerite, kunstnike esile tõstmise ja tunnustamise. 

 

Tänavu tähistab Häppening oma viiendat tegutsemisaastat. Sünnipäevakuu raames toome teieni vimkaga tiimi ankeedid meie töökatest liikmetest, lisaüllatusi koostööpartneritelt ning septembrikuus tähistame sünnipäeva meeleoluka tantsupeoga, kuhu oled oodatud Sinagi. Artiklitega tutvu rubriigis “Häppening 5“.

Fotod: Jane Vogt